Karmienie piersią choć naturalne, bardzo często jest bolesne. Według przeprowadzonych badań, co trzecia kobieta ma problemy z karmieniem piersią swojego dziecka.
Kiedy karmienie dziecka może boleć?
Przyczyn bólu piersi podczas karmienia dziecka jest naprawdę wiele. U 1/3 kobiet dolegliwości bólowe zaczynają się już w pierwszym tygodniu po porodzie i największe ich nasilenie występuje między 3 a 7 dobą po porodzie. Najczęstszym powodem bólu piersi jest:
- nieprzyzwyczajenie do karmienia,
- zła technika karmienia,
- zła pozycja,
- zbyt mocne i intensywne ssanie dziecka,
- nieumiejętne używanie laktatora,
- zbyt rzadka wymiana wkładek laktacyjnych,
- ból kobiecych brodawek (szczególnie na początku karmienia) może być spowodowany:
- zmianami hormonalnymi zachodzącymi po porodzie;
- rozciąganiem się włókien kolagenowych – brodawki stają się bardziej elastyczne;
- zwiększeniem naczyń krwionośnych na brodawkach i powstałych na nich przebarwieniach;
- delikatnością brodawek i ich reakcją na ssanie dziecka. Skóra brodawek jest bardzo delikatna, dlatego ssące dziecko może wywoływać ból.
Przyczyny bólu w późniejszym etapie karmienia
Ból podczas karmienia piersią może pojawić się również na późniejszych etapach karmienia. Do najczęstszych przyczyn bólu w późniejszym etapie karmienia piersią należą:
- miesiączka,
- zatkanie kanalika,
- zastój pokarmu,
- zapalenie piersi,
- złe używanie laktatora,
- uszkodzenie przez starsze dziecko np.: zębami,
- źle dobrany biustonosz do karmienia,
- zajście w kolejną ciążę.
Sposoby na radzenie sobie z bólem piersi
Przede wszystkim warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym, który pomoże Ci poprawić i skorygować technikę karmienia. Poza tym często poleca się również zmianę pozycji, w której trzymamy dziecko. Jeśli mamy do czynienia z dużą ilością pokarmu, warto odciągnąć nadmiar za pomocą laktatora tak, aby dziecko mogło efektywnie ssać. Kluczowa jest również pielęgnacja samych brodawek – po każdym karmieniu należy zmieniać wkładki laktacyjne, aby uniknąć choroby brodawek . Warto także przemyć brodawkę wacikiem nasączonym w letniej przegotowanej wodzie – dzięki temu można uniknąć infekcji, które najszybciej rozwijają się w wilgotnych warunkach dlatego, jeśli to możliwe, należy „wietrzyć brodawki” lub wycierać je do sucha pieluchą flanelową. Wiele młodych mam zapomina również o tym, że odzież może drażnić brodawki, stąd warto zainwestować we wkładki laktacyjne, które będę regularnie i często wymieniane. O swoje brodawki możesz również zadbać smarując je własnym mlekiem lub maścią z lanoliną oraz poprzez zastosowanie wkładów hydrożelowych.
Ból spowodowany poranionymi brodawkami
Ból spowodowany poranionymi brodawkami powoduje dyskomfort u mamy i nierzadko jest również przyczyną zaprzestania karmienia piersią. Istnieje kilka sposobów poradzenia sobie z poranionymi brodawkami:
- Zadbaj o prawidłowe przystawienie dziecka do piersi, jeśli masz z tym problem, to skontaktuj się z doradcą laktacyjnym.
- Smaruj poranione brodawki własnym mlekiem.
- Wietrz regularnie piersi, zmieniając wkładki laktacyjne.
- Przemywaj brodawki gazikiem nasączonym w letniej przegotowanej wodzie.
- Przy poranionych brodawkach noś muszle silikonowe. Pozwalają na swobodny dostęp powietrza do brodawek. Przy nawale, mleko zbiera się na dnie muszli, dzięki temu można uniknąć namnażania się bakterii.
- Warto stosować maść z lanoliną, lecz przed karmieniem należy usunąć maść z brodawek.
- Przemywanie poranionych brodawek naparem z nagietka przyspiesza gojenie się ran. Nagietek ma również właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.
Zdjęcie główne: RODNAE Productions, źródło: pexels.com