Czy pierwszy trymestr ciąży rzeczywiście jest najważniejszy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy pierwszy trymestr ciąży rzeczywiście jest najważniejszy?

Podaż folianów, jako najważniejszy aspekt pierwszego trymestru ciąży. Co jeszcze powinnaś wiedzieć w tym potencjalnie najważniejszym okresie?

Jak zadbać o siebie w I trymestrze ciąży

Pierwsze trzy miesiące ciąży to najważniejszy okres z kilku względów. Przede wszystkim właśnie dowiedziałaś się, że pod Twoim sercem rozwija się nowe życie. Przepiękna chwila, która często jest przepełniona strachem i zmartwieniem “jak to będzie?”. 

Pierwszy trymestr to okres do trzynastego tygodnia po zapłodnieniu. W tym czasie u Ciebie nie będzie widocznych zmian, mimo to Twoje zachowanie będzie kluczowe dla rozwoju dziecka. Musisz pamiętać, że to właśnie na samym początku powstają narządy i wszelkie układy w ciele maleństwa, później będą one oczywiście dojrzewać i rosnąć, jednak to w I trymestrze są wykształcane. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pod koniec I trymestru możesz poznać płeć swojego dziecka!

Musisz więc w tym czasie zadbać o dobre samopoczucie, zdrową dietę, ruch i przede wszystkim spokój oraz rozluźnienie. Nie może również zabraknąć odpowiedniej suplementacji, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów Tobie oraz Twojemu dziecku.

View this post on Instagram

W ciąży każdy dzień, tydzień, miesiąc, trymestr są ważne, jednak na początku działamy najwięcej!❤️ Zastanawiasz się dlaczego musisz wykonywać tyle badań? „Przecież jestem zdrowa.. nie choruje praktycznie w ogóle, a chorób cywilizacyjnych to już w ogóle nie mam!„ A jednak! Prawidłowy rozwój Waszego maluszka jest najważniejszy. To właśnie pierwsze tygodnie ciąży są decydujące. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w pierwszym trymestrze powinna być chociażby jedna wizyta. Podczas pierwszej wizyty (do 10 tc): -przeprowadzony zostanie wywiad, ocena stylu życia, odżywiania – będziesz zbadana ginekologiczne – powinna zostać wykonana cytologia oraz ocena pH pochwy – określony zostanie twój wzrost, masa oraz BMI – badanie piersi – zmierzone zostanie ciśnienie, tętno – położna która prowadzi ciąże lub ginekolog są zobowiązani aby poinformować Cię o możliwości wykonania badań prenatalnych – jeśli ciąża prowadzona jest przez położną, musi skierować Cię na konsultacje do ginekologa – dostaniesz skierowanie na: ·  Grupę krwi i czynnik Rh (jeśli nie posiadasz potwierdzonego dokumentu ) ·  Przeciwciała odpornościowe ·  Morfologię ·  Poziom glukozy we krwi na czczo ·  Oznaczenie TSH ·  VDRL (badanie w kierunku kiły) ·  HIV, HCV ·  Badanie ogólne moczu ·  Badania w kierunku różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii -zalecana jest również kontrola stomatologiczna – konieczne jest aby poinformować Cię o możliwości zabezpieczenia krwi pępowinowej po porodzie @polskibankkomorekmacierzystych Źródło: Rozporządzenie Ministra w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej 2019r Pamiętaj, nie jesteś z tym sama, zawsze służę wsparciem i pomocą❤️❤️ Pozdrawiam K. #pierwszytrymestr #1trymestr #ciąża #10tydzieńciąży

A post shared by Ciekawa Położna🌷 (@ciekawapolozna) on

O czym musisz pamiętać na początku ciąży?

Pamiętaj o kilku kwestiach, a Twoje dziecko będzie rozwijać się prawidłowo:

Wewnętrzny spokój 

Początek ciąży to burzliwy czas. Musisz w tym wszystkim odnaleźć jednak spokój. Rozluźnienie i unikanie nerwów to klucz do zdrowia dziecka. Mimo że nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, już teraz czuje to, co jego matka. Pamiętaj, aby dużo wypoczywać, zażywać świeżego powietrza, tak często, jak to możliwe, a przy tym unikać sytuacji stresowych. 

Aktywność fizyczna

Kiedyś nie do pomyślenia – teraz zalecana. Aktywność fizyczna podczas ciąży może pomóc w wielu aspektach. Co ważne, pomaga zarówno dziecku, jak i matce. Przygotowuje do wysiłku w trakcie porodu, pomaga w utrzymaniu Twojej wagi (nie mówimy o przybywaniu na wadze ze względu na ciążę). Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo problemów z nadwagą po ciąży. Ponadto, Twoje stawy i kości oraz mięśnie będą mocniejsze i przygotowane na większe obciążenia.

Suplementacja w diecie

Kilka niezbędnych witamin i minerałów w Twojej diecie, jeśli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży:

  • kwas foliowy
  • magnez
  • żelazo
  • jod
  • witamina D3
  • kwasy omega

To ogromnie ważny element wspomagający organizm Twój i dziecka. O odpowiednie dawki najlepiej zapytać lekarza podczas pierwszej wizyty.

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=EOnBmckcmA8)

Dieta matki w I trymestrze

Pierwszy trymestr to czas wykształcania się organów wewnętrznych i mózgu. Dziecko potrzebuje wtedy: 

  • pełnowartościowego białka i aminokwasów w nim zawartych,
  • zdrowych tłuszczów omega-3,
  • kwasu foliowego i witamin z grupy B,
  • cukrów,
  • witaminy E oraz D.

Najważniejsze jednak, abyś unikała potraw smażonych na głębokim oleju. Oczywiście musisz odstawić alkohol i inne używki. Surowe mięso i surowe ryby? Również o tym zapomnij! W razie nudności, które będą Cię trapić w I trymestrze zdecyduj się na lekkostrawne, niewielkie posiłki kilka razy w ciągu dnia. Organizm w tym okresie świetnie toleruje potrawy, które nie są wyraźne w smaku – jogurty, owsianki, owoce i warzywa. 

Czy I trymestr jest najważniejszy?

W ciągu pierwszych dwunastu tygodni ciąży wiele się dzieje. Zarodek na początku nabiera kształtu na podobieństwo litery C, aby osiągnąć około 5 milimetrów długości. Później rozpoczyna się wyodrębnienie komórek i tworzenie się narządów, jak serce, które zaczyna nieregularnie bić. Dzieje się tak w około 4 tygodniu. W ostatnim tygodniu pierwszego trymestru większość narządów jest już rozwinięta. Można rozróżnić twarz, zamknięte oczy, czy uszy. W tym czasie możesz także poznać jego płeć.

Zaledwie 12 tygodni ciąży, w których z zarodka powstaje prawdziwe dziecko. To czas niezwykle ważny dla płodu, ale równie burzliwy, dynamiczny i niespokojny dla kobiety. Musisz wtedy mocno o siebie zadbać, dzięki czemu kolejne tygodnie będą już spokojniejsze. Psychicznie jest to z pewnością najważniejszy i najtrudniejszy okres ciąży. Z punktu widzenia dziecka i jego rozwoju również.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*