Czy warto stosować pas poporodowy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto stosować pas poporodowy?

Pas poporodowy, nazywany także pasem o działaniu wyszczuplającym albo korygującym, ma stabilizować rozciągniętą skórę i mięśnie brzucha. Młode mamy noszą go bardzo chętnie, biorąc pod uwagę jego działanie wyszczuplające. 

Po założeniu pasa brzuch faktycznie prezentuje się znacznie lepiej, nie rozlewa się i nabiera ładnego kształtu. Jednak czy aby na pewno warto stosować pas poporodowy? 

Z pewnością nie powinno się go używać jako próby przywrócenia sylwetki sprzed zajścia w ciążę. Ma on wyłącznie pomagać w szybkim powrocie do ćwiczeń, które pozwolą na przywrócenie wyglądu i kondycji sprzed ciąży. 

Znany od wielu lat

Pas poporodowy wcale nie jest wynalazkiem współczesności. Kobiety już od bardzo dawna stosowały różne sposoby na szybkie przywrócenie wyglądu sprzed zajścia w ciążę. Na przykład Indianki i Egipcjanki bandażowały się, Hiszpanki mocno sznurowały gorsety, zaś Japonki używały pasa Sarashi.

Po porodzie mięśnie brzucha są mocno nadwyrężone. Częste noszenie pasa poporodowego ma wpływ na przyspieszenie procesu obkurczenia macicy i pozwala na ujędrnienie skóry. Niektóre  nowoczesne pasy zawierają także wyciągi roślinne, które mają za zadanie wspomagać odzyskiwanie elastyczności skóry i gojenie się powstałych rozstępów. 

Jak należy używać pasa poporodowego? 

Żeby sobie nie zaszkodzić, musisz wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo używać pasa poporodowego. Najbezpieczniej będzie, jeśli zastosujesz go pod nadzorem fizjoterapeuty, lekarza ginekologa lub położnej. Nie możesz założyć go od razu po porodzie. Zbyt szybkie użycie pasa może w konsekwencji spowodować bóle brzucha, niewłaściwe obkurczanie się macicy i nieodpowiednie gojenie się ran. Zdecyduj się na niego co najmniej 2 tygodnie po naturalnym porodzie lub 3 tygodnie po cesarce, kiedy rana będzie już w pełni zagojona. Następnie noś go kilka godzin na dobę, na przykład wówczas, gdy wychodzisz gdzieś z domu. Nie możesz zakładać go na cały dzień. 

Pas poporodowy ma za zadanie utrzymywać mięśnie brzucha na odpowiednim miejscu, ale nie ma wpływu na ich wzmocnienie. Zatem używanie pasa nie jest cudowną metodą na powrót do formy. Konieczne będą także ćwiczenia dobrane do Twojej kondycji. Pas może jednak pomóc w szybszym powrocie do ćwiczeń, gdyż poprawia samopoczucie i zmniejsza ból w obrębie poporodowej rany, co zmotywuje Cię do rozpoczęcia aktywności fizycznej. 

Pas poporodowy – jak działa?  

Firmy produkujące pasy poporodowe podkreślają, iż mogą ich używać nie tylko kobiety po porodzie naturalnym, ale także po cesarskim cięciu. W pierwszym wypadku chodzi głównie o utrzymywanie właściwej pozycji skóry, mięśni brzucha i powłok brzusznych, które po porodzie są bardzo osłabione i rozciągnięte.  

Natomiast w drugiej sytuacji, czyli po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, pas ma zapobiec wystąpieniu przepukliny pooperacyjnej, jak i złagodzić ból w okolicach pooperacyjnej rany. Ponadto pas poporodowy usztywni kręgosłup, co zapobiega bólowi w dolnej części pleców.  

Zalety pasa poporodowego

W wyniku ciąży wiele kobiet odczuwa bóle kręgosłupa i zmaga się z obwisłą i zwiotczałą skórą. W związku z tymi problemami, młode mamy sięgają po pas poporodowy na okres połogu. Rozwiązanie to może być korzystne, zwłaszcza dla kobiet po cesarskim cięciu, które mają jeszcze rozciągającą się bliznę. Pas łagodzi ból, może zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów, zapobiega powstawaniu przepukliny poporodowej i jest dostępny w całkiem przystępnej cenie. 

Jakie są wady i skutki uboczne noszenia pasa poporodowego? 

Wydawać by się mogło, że pasy poporodowe mają same zalety. W rzeczywistości mają wady i mogą powodować pewne skutki uboczne. Według fizjoterapeutów i specjalistów, regularne i zbyt długie chodzenie w pasie poporodowym może zaburzyć prawidłową pracę mięśni brzucha i rozleniwić je, a nawet wpłynąć na położenie narządów wewnętrznych. 

Może to spowodować, że po zdjęciu pasa mięśnie będą źle pracować i nie spełniać swoich funkcji. Co więcej, pas może także utrudniać trzymanie moczu, a w przypadku długotrwałego noszenia także zaburzyć statykę narządu rodnego. 

Pas poporodowy – opinie lekarzy i fizjoterapeutów

Fizjoterapeuci w większości nie mają dobrego zdania o pasach poporodowych. Wielu specjalistów uważa, że nie powinno się ingerować w przebieg połogu. Stan rozluźnienia jest w pełni naturalny i zakłócanie pracy narządów rodnych może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego.

W związku z tym zaleca się ogromną ostrożność po podjęciu decyzji o noszeniu pasa poporodowego. Według opinii fizjoterapeutów, pasy poporodowe mają negatywny wpływ na proces regeneracji poporodowej, a ściskanie może wywołać podwyższenie ciśnienia śródbrzusznego. 

Jaka jest alternatywa dla pasów poporodowych?

Na szczęście istnieją polecane przez specjalistów alternatywy dla pasów poporodowych. Chcąc wrócić do formy, świeżo upieczone mamy mogą skorzystać z:

  • kinesiotapingu – są to specjalne plastry, które fizjoterapeuta nakłada na skórę brzucha. Pomagają one w zabezpieczeniu mięśni;
  • ćwiczeń – jeśli uważasz, że po porodzie Twoje mięśnie brzucha zostały znacznie osłabione, możesz wzmocnić je ćwiczeniami. Jest to jedna z najlepszych metod.

Warto znaleźć ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha, ponieważ to właśnie on odpowiada za jego podtrzymanie i spajanie. Jeśli będzie mocny, pas poporodowy na pewno nie będzie już potrzebny.

Zdjęcie główne: Anthony Shkraba, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*