Decyzja o kolejnym dziecku. Ile należy odczekać przed ponownym zajściem w ciążę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Decyzja o kolejnym dziecku. Ile należy odczekać przed ponownym zajściem w ciążę?

Amerykańscy badacze alarmują, że aż u 30% rodzących kobiet jest za mały odstęp pomiędzy ciążami, co może być bardzo ryzykowne dla zdrowia dziecka i matki. Jakie mogą być konsekwencje zbyt szybkiego zajścia w ciążę, po porodzie?

Czy Polki planują ciążę?

Dr. Rutkowski ordynator jednego ze śląskich oddziałów ginekologiczno-położniczych stwierdził, że większość polskich kobiet nie planuje ciąży, tylko w nią zachodzi – aż 9 na 10 ciąż jest nieplanowanych. W swojej karierze spotkał się z przypadkami, gdzie kobieta zachodziła w kolejną ciążę już 3-4 miesięcy po porodzie. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest przekonanie wielu kobiet, że karmiąc piersią, nie zajdą w ciążę.

Karmienie piersią nie jest formą antykoncepcji

W Polsce panuje błędny mit, że podczas karmienia piersią nie można zajść w ciąże. Młode karmiące mamy chętnie korzystają z tej fałszywej informacji. Faktem jest, że prolaktyna hamuje owulację, czyli kobiecą płodność, lecz już około miesiąca od porodu jej poziom stabilizuje się i kobieta może zajść ponownie w ciążę.

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu

Każda ciąża jest dla organizmu kobiety bardzo dużym obciążeniem, nawet ta przebiegająca bez powikłań. Płód jest traktowany przez organizm kobiety jak dodatkowy narząd, który należy utrzymać tym samym krążenie krwi wzrasta o 50%, a szybkość pracy serca z 70 do około 85 uderzeń na minutę. Zwiększa się pojemność płuc aż o 50%.

W czasie ciąży rośnie stężenie progesteronu, który rozleniwia układ pokarmowy (dlatego w diecie ciężarnej nie może zabraknąć błonnika). Macica zwiększa swoją wagę 10-krotnie, uciskając na inne organy wewnętrzne. Brzuch ciążowy pogłębia lordozę dolnego odcinka kręgosłupa; stąd wygięta sylwetka.

Ciało kobiety podczas ciąży podejmuje ogromny wysiłek, dlatego tak ważne jest odpowiednie zregenerowanie go przed zajściem w kolejną ciążę. Jeśli do zapłodnienia dojdzie zbyt szybko, to często jest to prosta droga do różnych komplikacji.

Konsekwencje niewielkiego odstępu między ciążami:

  • ryzyko przedwczesnego porodu,
  • zwiększone ryzyko obumarcia płodu,
  • odklejenie się łożyska,
  • wystąpienie anemii,
  • poronienie,
  • stan przedrzucawkowy,
  • depresja poporodowa.  

Ponowne zajście w ciąże po porodzie – kiedy?

Badania przeprowadzone przez ginekologów wskazują, że minimalny czas między porodem a kolejnym zajściem w ciąże wynosi od 12 do 18 miesięcy i jest zależny od formy porodu. Obecnie WHO zaleca minimum 24-miesięczną przerwę między porodem a ponownym zajściem w ciąże.

Z przeprowadzonych badań wynika, że u kobiet powyżej 35 roku życia, które zaszły w kolejną ciążę 6 miesięcy po porodzie, aż 12 na 1000 z nich miało powikłania poporodowe lub zmarło z powodu komplikacji. Wydłużony czas do 18 miesiącu po porodzie zredukował tę liczbę do 5 przypadków na 1000.

Kolejna ciąża po cesarce?

Ginekolodzy rekomendują, że jeśli poród odbył się przez cesarskie cięcie, to nie można spieszyć się z powiększeniem rodziny. Najlepiej z kolejną ciążą poczekać 1,5 do 2 lat, wtedy blizna na macicy zrobi się na tyle mocna, że kobieta będzie mogła bez problemu zajść w ciążę.

Decyzja o kolejnej ciąży powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Zdjęcie główne: Josh Willink, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*