Jakich zabiegów kosmetycznych należy unikać będąc w ciąży?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakich zabiegów kosmetycznych należy unikać będąc w ciąży?

Ciąża to szczególny czas. A jak wygląda w tym czasie kwestia upiększania? Jakich zabiegów unikać?

W ciągu 9 miesięcy zmienia się ciało kobiety, ale i jej samopoczucie. Przyszłe mamy zauważają pewne zmiany np. na skórze twarzy. W tym szczególnym czasie zaczynają interesować się nie tylko zdrową dietą bogatą w minerały, witaminy, ale także kosmetykami oraz zabiegami. Jednak, co wolno, a czego nie wolno kobietom w ciąży? Z jakich zabiegów nie mogą skorzystać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Nie wszystkie zabiegi są dobre dla ciężarnej

Wielu kobietom będącym w ciąży trudno jest zrezygnować z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych czy u kosmetyczek. Istnieje wiele zabiegów, którym przyszłe mamy nie powinny się poddawać. 

Przede wszystkim nie wolno korzystać z prądów (jonoforeza, elektroforeza, galwanizacja). Takie prądy przenikają przez organizm, co może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód. To samo tyczy się zabiegów z falami radiowymi i falami ultradźwiękowymi (sonoforeza, peeling kawitacyjny, liposukcja ultradźwiękowa, depilacja z wykorzystaniem ultradźwięków), gdyż mogłyby wywołać silne skurcze macicy, co przyczyniłoby się do poronienia lub wczesnego porodu.

Należy zrezygnować z lasera

W czasie ciąży przeciwwskazane są również wszelkie zabiegi z użyciem lasera. Nosząc w sobie dziecko, kobieta przechodzi przez różne zmiany hormonalne, które w połączeniu z laserem mogłyby spowodować różne reakcje skóry. A ta i tak jest niezwykle wrażliwa i podatna na przebarwienia, więc trudno byłoby zwalczyć np. oparzenia.

Odpada depilacja laserowa, dermabrazja laserowa i zamykanie naczynek. Jak już jesteśmy przy depilacji, to usuwanie niechcianego owłosienia za pomocą wosku i pasty cukrowej mogą być bardzo bolesne dla młodych mam. Pod wpływem gorącego preparatu może nastąpić powiększenie się naczynek i powstanie żylaków (które i tak są częstym problemem przyszłych mam). Depilację w salonie zastąp domową, np. używając kremu do depilacji, który będzie bezpieczny.

To nie pora na zabiegi zwalczające cellulit

Kolejnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży są zabiegi antycellulitowe i wyszczuplające, przyspieszające tym samym krążenie krwi i podnoszące ciśnienie. Są to: drenaż limfatyczny, endermologia, guam, zabiegi z użyciem alg, masaże ciśnieniowe, body wrapping i stosowanie okładów rozgrzewających. Składniki zawarte w preparatach stosowanych podczas tych zabiegów cechują się wysoką aktywnością i łatwością w przenikaniu przez skórę, co nie jest obojętne dla rozwoju płodu.

Zrezygnować trzeba z chirurgii plastycznej i makijażu permanentnego

Oczywiście zakazane są również zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Na czas ciąży należy pożegnać się z makijażem permanentnym, mezoterapią mikroigłową, botoksem, liftingiem, wszelkimi zabiegami związanymi z naruszeniem ciągłości skóry. Niewskazane jest wykonywanie peelingów złuszczających, stosowania zabiegów przeciwtrądzikowych z kwasami AHA i BHA. Mamy nie powinny korzystać z zabiegów liftingujących i przeciwzmarszczkowych, przeciwtrądzikowych, które bazują na retinolu. Retinol jest całkowicie zabroniony ze względu na możliwość uszkodzenia płodu! 

Dla pań oczekujących dziecka niewskazane są także: makijaże permanentne, tatuaże, piercing (ze względu na ryzyko infekcji), korzystanie z solarium (szkodliwe promieniowanie UV i zwiększone ryzyko wystąpienia przebarwień, szczególnie na twarzy). Nawet w trakcie opalania na słońcu należy stosować kremy z wysokim filtrem (najlepiej SPF 50)!

Salony fryzjerskie i masaże – a ciąża

Trwała ondulacja to zabieg zdecydowanie odradzany podczas ciąży. Opary, które pojawiają się podczas tzw. trwałej, mogą wywołać zawroty głowy, a nawet omdlenia. Czy można farbować włosy przez całą ciążę? Oczywiście, że tak. Dzisiaj farby nie tworzą toksycznych oparów, jeżeli są to preparaty nie zawierające amoniaku. Niestety opary występują podczas zabiegu keratynowego prostowania włosów, co od razu wyklucza korzystanie z niego.

Zdj. główne: Suhyeon Choi/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*