Długie starania o dziecko – jak psychicznie poradzić sobie z presją?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Długie starania o dziecko – jak psychicznie poradzić sobie z presją?

Długie starania się o dziecko wiążą się z ogromnym stresem. Do tego dochodzi presja otoczenia. Jak sobie z tym poradzić?

Pary, które długo starają się o dziecko, często skarżą się na dodatkową presję otoczenia. Ciągłe pytania o potomka itp. są męczące i stresujące. Do tego dochodzi ogromne zmartwienie, dlaczego na teście nie pojawiają się upragnione dwie kreski. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Od czego zacząć starania o dziecko?

Zajście w chcianą ciążę nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób jest przekonanych, że po miesiącu czy dwóch powinno się udać. Gdy tak się nie dzieje, zaczyna pojawiać się stres. Dlatego warto się odpowiednio przygotować i zadbać o swój organizm. Dotyczy to zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Warto zrezygnować z używek, ograniczyć picie kawy, zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Do tego dobrym pomysłem jest wykonanie podstawowych badań oraz wizyta u stomatologa. Kobiety powinny też rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego i witaminy A. Plusem będzie także rozpoczęcie aktywności fizycznej.

Jak radzić sobie z presją?

Stres i ciągłe pytania innych o ciążę z pewnością nie polepszają sprawy. Wielu lekarzy jest nawet przekonanych, że negatywne emocje związane z presją mogą powodować wewnętrzną blokadę, przez którą pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Za przykład podają pary, które po wielu latach starania się o dziecko w końcu „odpuściły”. I wtedy, ku ich zaskoczeniu, na teście pojawiły się wymarzone dwie kreski. 

Warto otwarcie mówić rodzicom, przyjaciołom, by nie pytali o ciążę i dziecko oraz zapewnić ich, że jeśli potomek zostanie poczęty, to zostaną o tym poinformowani. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ciągłymi pytaniami, które wynikają często z troski, robią więcej szkody niż pożytku.

Ważne są relacje między partnerami 

Bardzo często para, która stara się o dziecko, jest zdeterminowana i nastawiona na ten cel. Często obwiniają siebie nawzajem, gdy w kolejnym miesiącu okazuje się, że znów się nie udało. Pretensje, kłótnie połączone z lękiem i niepokojem, to mieszanka iście wybuchowa. Dlatego ważne jest, by podejść do sprawy na spokojnie. Szacuje się, że poczęcie potomka zajmuje powyżej pół roku, a badania powinno się wykonać dopiero po roku.

Para powinna się nawzajem wspierać, dużo rozmawiać o swoich emocjach. Dobrym pomysłem jest wyjazd we dwoje, by odpocząć od wszystkiego, zrelaksować się i zapomnieć o problemach dnia codziennego. A nóż podczas takiego wyjazdu uda się zajść w upragnioną ciążę? Kluczowe jest jednak to, by podejść do wszystkiego na spokojnie i nie denerwować się na zapas. Eksperci zalecają także, by współżycie traktować jako przyjemność, a nie obowiązek typu: „musimy dziś się kochać, bo są dni płodne”. Takie zachowanie oddala od siebie parę oraz buduje między nimi napięcie.

Zdj. główne: Ben White/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*