Połóg – ile trwa i jak przebiega?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Połóg – ile trwa i jak przebiega?

Połóg jest bardzo ważnym okresem w życiu kobiety. Rozpoczyna się bezpośrednio po porodzie i trwa 6 tygodni. Czym jest połóg? Czy czas jego trwania zależy od formy porodu?

Czym jest połóg?

Połóg jest kilkutygodniowym okresem po ciąży i porodzie. Wówczas ciało kobiety powraca do swojego poprzedniego stanu. Regeneracja organizmu w tym okresie wiąże się z wieloma zmianami fizjologicznymi oraz hormonalnymi. Czas ten jest bardzo trudny i niebezpieczny ze względu na szybkie tempo zachodzących zmian:

  • hormonalnych,
  • w układzie rodnym kobiety,
  • w układzie krążenia – zmniejsza się ilość krwi w organizmie o około 2 l.
źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=0YjUBp88Vs4)

Czas trwania połogu

Niezależnie od formy porodu (naturalnego lub przez cesarskie cięcie), połóg dzieli się na trzy etapy:

1. Połóg bezpośredni – jest to pierwsza doba po porodzie, jeden z najtrudniejszych momentów w życiu kobiety. Organizm jest wyczerpany 40 tygodniami ciąży, porodem oraz zaczynają zachodzić w nim zmiany poporodowe. Po paru godzinach od porodu pojawiają się odchody poporodowe, czyli krwawienie z pochwy, które jest wynikiem oczyszczania się macicy z resztek śluzu, wód płodowych oraz krwi.

2. Połóg wczesny – jest to pierwszy tydzień po porodzie. W tym czasie macica bardzo szybko się obkurcza, powodując bóle podobne do tych poporodowych. Krwawienie połogowe powoduje bardzo duży dyskomfort i wymaga od kobiety zachowania szczególnej higieny intymnej.

3. Połóg późny – od drugiego do szóstego tygodnia po porodzie. Objawy połogowe powoli ustępują, obfitość krwawienia się zmniejsza tak, jak bóle spowodowane obkurczaniem się macicy. Samopoczucie kobiety powoli wraca do normy.

Połóg, niezależnie od formy porodu, trwa tyle samo. Czas trwania połogu zdeterminowany jest przez czas obkurczania się macicy, który trwa około 6 tygodni.

Połóg po porodzie naturalnym

Połóg po porodzie siłami natury to przede wszystkim czas gojenia się rany krocza – nawet jeśli nie jest nacięte, to samoistnie pęka lub ulega uszkodzeniu, czyli wymaga szycia rozpuszczalnymi nićmi.

Poród naturalny wiąże się zawsze z powstaniem rany krocza, która podczas połogu się goi. Aby rana krocza nie powodowała dyskomfortu, zaleca się jej odpowiednią pielęgnację polegającą na:

  • stosowaniu przez pierwszy tydzień od porodu podkładów poporodowych, które później można zastąpić podpaskami i wkładkami higienicznymi,
  • przemywaniu krocza delikatnymi płynami do higieny intymnej,
  • zachowywaniu czystości i suchości wokół rany,
  • noszeniu przewiewnej luźnej bielizny uszytej z naturalnych materiałów,
  • unikaniu pozycji siedzącej –  jeśli trzeba usiąść, to najlepiej podłożyć pod pośladki poduszkę.
View this post on Instagram

Pisałam już sporo o tym co to jest blizna, jak powstaje oraz jak postępować z blizną po cesarskim cięciu. Natomiast po ostatnim livie z położną @kruszewska.marta (live dostępny jest na fb Parantela Weekendowa Szkoła Rodzenia)pojawiły się pytania o bliznę po nacięciu krocza stąd podsumowanie poniżej oraz na grafikach. ______ Już wiecie, że gojenie rany to okres około 6 tygodni. Jednak już od początku warto podjąć kilka kroków: ✅Zadbaj o higienę (przemywaj ranę po każdej wizycie w toalecie oraz delikatnie osusz jednorazowym ręcznikiem papierowym) ✅Używaj bawełnianej bielizny ( z siatki, przeznaczonej dla kobiet po porodzie) ✅ Pamiętaj także o wietrzeniu krocza! O tym jakie to ważne wspomina @mamaginekolog w akcji #wietrzenienarodowe ❌Przez pierwsze tygodnie unikaj kąpieli w wannie, wybierz prysznic. ❌Nie używaj koła poporodowego. W okresie ciąży i po porodzie mięśnie dna miednicy są mocno obciążone. Korzystanie z kół sprawia, że nasze tkanki z siłą grawitacji opadają w dół a tego nie chcemy. _______ Co zrobić gdy ból okolicy krocza jest silny? ✅masuj bolesne miejsca kostkami lodu ✅wstawaj i kładź się przez klęk ✅podłóż zwinięty ręcznik pod okolicę guzów kulszowych. _______ Kiedy pracujemy na bliźnie? Po całkowitym wygojeniu się rany, gdy nie ma strupków, wysięków. Wcześniej możemy mobilizować tkanki znajdujące się dookoła. ______ Jak wykonać taką mobilizację? ✅dotykając punktowo, wykonując kółeczka, ✅przełamując tkanki w kształt liery „c” lub „s” ✅ chwytem szczypcowym. ______ Jeśli nie wiesz kiedy i jak wykonac taką pracę skontaktuj się z fizjoterapeutą 😊 ______ Uważasz, że post jest przydatny? Udostepnij. Być może ktos również na tym skorzysta😊 Masz już dosyć tematu blizn? Daj znać w komentarzu😉 ______ #poródnaturalny #poródsiłaminatury #poród #poporodzie #cialopoporodzie #blizna #rodzew2020 #rodzew2021 #mamuśka #mamąbyć #mama2021 #mama2020 #fizjoterapia #fizjoterapeutkaradzi #fizjoterapiauroginekologiczna #fizjoterapeutka #pytania #live #postpartum #postpartumbody #mum #mumtobe2020 #mum #physiotherapy #physiotherapist

A post shared by Oliwia (@oliwia_tokarek_mencel) on

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cięciu cesarskim przebiega niemal identycznie, jak po porodzie naturalnym – występują bóle przypominające bóle menstruacyjne, którym mogą towarzyszyć bóle lędźwiowe. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się podczas karmienia piersią. Po porodzie przez cesarskie cięcie wypróżnianie się może być bardzo kłopotliwe, wtedy zaleca się dietę bogatą w błonnik pokarmowy oraz regularne nawadnianie organizmu.

W czasie połogu po cesarskim cięciu kobieta musi bardzo na siebie uważać, na przykład nie powinna dźwigać ciężarów. Ważne jest również przystawienie dziecka do piersi w taki sposób, aby nie urazić rany pooperacyjnej. Niestety po tej formie porodu produkcja mleka może być ograniczona. Na szczęście noworodek na początku potrzebuje niewiele pokarmu, a częstsze przystawianie zwiększa laktację.

Połóg po takim porodzie wymaga od kobiety szczególnego dbania o ranę. Należy przemywać ją kilka razy dziennie wodą z szarym mydłem lub octaniseptem oraz zakładać przewiewną  bieliznę z wysokim stanem.

Połóg, niezależnie od formy porodu, jest bardzo trudnym okresem w życiu kobiety. Zmiany zachodzące w tym czasie mogą być trudne nie tylko dla młodej mamy, ale również dla jej rodziny.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*