Problemy z pęcherzem są zmorą wielu ciężarnych kobiet. Częste korzystanie z toalety jest naturalnym objawem występującym zarówno na początku, jak i na końcu ciąży. Niestety dla wielu kobiet jest to bardzo uciążliwy problem.
Częste oddawanie moczu
Głównym problemem w czasie ciąży jest częste oddawanie moczu, które jest szczególnie uciążliwe zwłaszcza na początku i na końcu.
W II i III trymestrze ciąży wiele kobiet doświadcza również nietrzymania moczu, co bardzo często jest kłopotliwe, zwłaszcza gdy ciężarna śmieje się, kicha lub kaszle – przez lekarzy jest to nazywane wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Zjawisko to jest naturalne, ponieważ macica w czasie ciąży zwiększa swoją objętość, uciskając na inne narządy, w tym pęcherz.
Zapalenie pęcherza – częsty problem wielu ciężarnych
Infekcje związane z pęcherzem moczowym są jedną z popularniejszych chorób. Sytuacja ta jest spowodowana:
- zmianami hormonalnymi, które wpływają na napięcie mięśniowe układu moczowego;
- ucisk macicy na pęcherz moczowy;
- zmiana pH pochwy,
Najczęstszymi objawami infekcji układu moczowego są:
- nieustanne parcie na mocz,
- pieczenie podczas oddawania moczu,
- bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu,
- ból,
- krew w moczu.
Nawet najmniejszej infekcji pęcherza nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone bakterie mogą zająć również nerki. Niewyleczone zapalenie układu moczowego może doprowadzić do niedokrwistości, a nawet do przedwczesnego porodu.
Jak zapobiegać problemom z pęcherzem w ciąży?
W ciąży za sprawą hormonów zmienia się środowisko z kwaśnego na zasadowe, co ułatwia zarażenie się bakteriami. Aby uniknąć problemów związanych z pęcherzem warto:
- jeść żurawinę – żurawina jest bardzo kwaśna, dlatego ten smak nie wszystkim odpowiada. Jeśli nie możesz jeść surowej żurawiny, zastąp ją: sokiem żurawinowym, żurawiną suszoną, konfiturą z żurawiny oraz żurawiną do mięs;
- dbać o higienę intymną – podmywać się dwa razy dziennie w kierunku przód-tył, aby nie przenosić bakterii z odbytu na pochwę. Do podmywania należy używać przeznaczonych do tego płynów do higieny intymnej;
- wypijać min. 2 litry płynów dziennie;
- nie nosić obcisłej bielizny, unikać również spodni z włókien sztucznych;
- zachowywać właściwą higienę w toalecie;
- ćwiczyć mięśnie Kegla;
- dodawać do potraw zieloną pietruszkę, seler naciowy lub korzeniowy.
Zdjęcie główne: John Looy, źródło: unsplash.com