Netykieta, czyli jak zachowywać się w internecie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Netykieta, czyli jak zachowywać się w internecie

Artykuł sponsorowany

Coraz częściej w stronę użytkowników sieci kierowane są napastliwe, obraźliwe hasła i obelgi. W zapomnienie idzie wzajemny szacunek, o którym niejednokrotnie wspomina się w świecie offline. Czy istnieje zbiór reguł wskazujących na to, jak internauci powinni zachowywać się w Internecie? Sprawdźmy. 

Czym jest netykieta? W skrócie to internetowa etykieta, zbiór reguł odnoszących się do sposobu zachowywania się w sieci. Nie jest ona czymś ustalonym odgórnie, lecz ustalona wewnątrz określonej grupy społecznej, działającej w wirtualnej przestrzeni. Przede wszystkim jej rolą jest ułatwienie komunikacji pomiędzy internautami w oparciu o wzajemny szacunek. W artykule przedstawimy najważniejsze zasady dobrego zachowania w Internecie. Dowiedz się, jak zgodnie z ogólnie przyjętymi regułami savoir-vivre funkcjonować w przestrzeni wirtualnej. Zapraszamy do lektury!

Geneza netykiety, czyli jej historia w pigułce 

Prężnie rozwijający się świat technologii i upowszechnienie narzędzi komunikacji z Internetem w roli głównej przyczynił się do potrzeby stworzenia zasad funkcjonowania w sieci. Początki netykiety datuje się na 1992 rok, kiedy to Arlene H. Rinaldi stworzył dokument regulujący korzystanie z m.in. poczty elektronicznej oraz grup dyskusyjnych. Warto jednak nadmienić, iż miał on niejednolitą postać, co oznaczało tyle, że zasady właściwe dla jednej przestrzeni, niekoniecznie znajdowały swoje zastosowanie w innej. 

Internetowy dekalog 

Czy istnieje jedyna, słuszna droga, którą należy podążać udzielając się w przestrzeni Internetu? Wśród różnych grup społecznych istnieją nieco inne “reguły gry”, jednak niektóre można by rzec to warunek sine qua non. Mowa tu o 10 podstawowych zasad netykiety, które warto wcielić życie niezależnie od strony internetowej czy forum dyskusyjnego. Oto one: 

  • Po pierwsze – nie hejtuj! O mowie nienawiści słyszy się niejednokrotnie w różnych środowiskach. Obelgi i agresywne wyrażenia skierowane w stronę internauty są niedopuszczalne i co więcej ich używanie może prowadzić do konsekwencji prawnych. 
  • Po drugie – nie naruszaj prywatności innych użytkowników. Oznacza to tyle, że bez zgody drugiej osoby nie możesz udostępniać jej danych ani zdjęć. 
  • Po trzecie – nie spamuj. Spam jest działaniem niepożądanym i nieetycznym, dlatego wystrzegaj się go jak ognia. Nie odbiegaj od tematu, nie zaśmiecaj for dyskusyjnych linkami przekierowującymi do niechcianych przez innych stron internetowych. 
  • Po czwarte – pisz poprawnie (zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny). Jeden przecinek potrafi zmienić sens całej wypowiedzi, dlatego pamiętaj o tym, aby stosować interpunkcję. Skoncentruj się także na ortografii, jeżeli nie jesteś pewien/pewna, jak dane wyrażenie napisać, zweryfikuj jego poprawność w internetowym słowniku. 
  • Po piąte – nie udostępniaj cudzej twórczości bez wskazania źródła. Mowa tu o publikowaniu artykułów, piosenek czy filmów. Zawsze podawaj dane autora bądź link prowadzący do źródła. 
  • Po szóste – działaj zgodnie z zasadami ustalonymi w regulaminie. 
  • Po siódme – powstrzymaj się od kąśliwych uwag i nie prowokuj do kłótni (oraz nie daj się sprowokować). 
  • Po ósme – zanim zadasz pytanie, sprawdź, czy nie pojawiło się ono wcześniej. 
  • Po dziewiąte – przed poleceniem wpisu/artykułu zweryfikuj jego prawdziwość. Nie daj się fake newsom.  
  • Po dziesiąte – powstrzymaj się od nadużywania ironii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że społeczność odbierze Twoją wypowiedź jako autentyczną. 

Coraz trudniej o wzajemny szacunek w Internecie, jednak postępując zgodnie z wyżej wspomnianymi wytycznymi jesteś w stanie dołożyć przysłowiową cegiełkę do budowania zdrowych relacji w przestrzeni wirtualnej. 

Fot.: Christin Hume/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*