Kiedy i w jaki sposób wprowadzić stałe posiłki do diety dziecka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy i w jaki sposób wprowadzić stałe posiłki do diety dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy i w jaki sposób wprowadzić stałe pokarmy do diety swojego dziecka. Od niedawna zaleca się wprowadzanie stałych posiłków do diety niemowląt dopiero po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia.

Wprowadzanie stałych posiłków do diety dziecka

Aktualnie WHO zaleca wprowadzanie stałych posiłków do diety dziecka po ukończeniu 6. miesiąca życia. Wszystkie składniki odżywcze niezbędna dla malucha znajdują się w mleku matki lub mleku modyfikowanym. Po 6. miesiącu życia zwiększa się zapotrzebowanie dziecka na żelazo i inne niezbędne składniki odżywcze – ilość tych składników w mleku jest niewystarczająca dla dziecka w tym wieku. Nowe pokarmy należy stopniowo wprowadzać do diety dziecka, tak aby w wieku 12 miesięcy stanowiły podstawę diety malucha. Stanowi to gwarancję jego właściwego rozwoju. 

Zmiany we wprowadzaniu posiłków

Niedawno zmieniły się zalecenia, co do wieku, od którego  rozszerza się dietę niemowląt. Z badań wynika, że układ pokarmowy dziecka przed 6. miesiącem życia jest niedojrzały, a zbyt wczesne podawanie stałych pokarmów może doprowadzić do alergii pokarmowych. 

Jakie są korzyści z podawania stałych pokarmów dziecku?

Późne odstawianie dziecka od mleka zmniejsza ryzyko wystąpienia:

  • astmy,
  • egzemy,
  • problemów trawiennych,
  • alergii,
  • otyłości w późniejszym wieku.

Podawanie dziecku pokarmów po ukończeniu 6. miesiąca życia jest dużo łatwiejsze – dziecko w tym okresie życia zaczyna siadać i zanika u niego odruch wypychania pokarmu z ust. Dzięki temu można wzbogacić dietę dziecka o pokarmy stałe mające konsystencję papki lub kawałków do samodzielnego spróbowania.

Zasady wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowląt

  1. Początkowo należy przeznaczyć bardzo dużo czasu na karmienie – do tej pory dziecko jadło tylko płynne posiłki. Stałe pokarmy mają inną konsystencję niż mleko. Dlatego jedzenie innych potraw trwa dłużej – warto podchodzić do tego cierpliwie.
  2. Nie wolno podawać stałych posiłków w butelce – może to spowodować zakrztuszenie się!
  3. Wszystkie przybory do karmienia dziecka powinny być starannie umyte.
  4. Temperatura posiłku przed podaniem powinna być sprawdzona przez rodzica. 
  5. Nie wolno zostawiać dziecka, gdy samo je – istnieje niebezpieczeństwo zakrztuszenia się.
  6. Dziecka podczas jedzenia nie wolno poganiać ani karmić na siłę.
  7. Posiłki dla dziecka powinny być przygotowane samodzielnie przez rodziców. Należy podawać jak najmniej gotowych posiłków.
  8. Domowe posiłki można mrozić w zamrażarce.
  9. Dziecko powinno mieć stałe godziny posiłków.

Rozszerzanie diety tradycyjną metodą

Jadłospis dziecka powinien być rozszerzany o nowe pokarmy powoli, tak aby dziecko do 1. roku życia poznało smak większości posiłków. Niektóre maluszki szybciej przyswajają nowe pokarmy, inne bardzo powoli uczą się nowych smaków, bywają też bardzo kapryśne maluszki. W takich sytuacjach trzeba proponować nowe pokarmy kilka razy. 

Na początku należy podawać dziecku niewielką ilość pokarmu przed karmieniem mlekiem – tak jest dużo łatwiej. Gdy dziecko będzie odmawiać posiłku – jest to zupełnie normalnie. W takiej sytuacji należy próbować dalej. Początkowe karmienie to oswajanie dziecka z łyżeczką i inną konsystencją potraw. Nawet jeśli dziecko odmawia przez kilka dni stałego posiłku, to rodzic nie może się zniechęcać. 

Na początku można wprowadzać pokarmy takie jak:

  • ryż z mlekiem,
  • puree z warzyw np. marchewki, buraczka, ziemniaków, kalafiora,
  • puree z owoców np. bananów, jabłek, gruszek,
  • niesłodzony budyń,
  • jogurt naturalny.

Pierwsze posiłki dla dzieci powinny być bez dodatku cukru i soli. Podając dziecku posiłki, należy podawać minimalną ich ilość na łyżeczce. Jak dziecko oswoi się z łyżką, to można zwiększyć ilość podawanych w ten sposób potraw.

Rozszerzanie diety metodą BLW

Rozszerzanie diety metodą BLW jest coraz bardziej popularne wśród rodziców. Fenomen tej metody polega na tym, że rodzic czeka na dojrzałość dziecka do samodzielnego jedzenia, a następnie podąża za dzieckiem, proponując mu posiłki takie jak dorosłym (bez żadnych przypraw). Początkowo maluch je rączkami i jest wspierany w tym procesie przez rodzica.

Dziecko musi samodzielnie (!) siedzieć oraz wykazywać zainteresowanie jedzeniem, aby można było wykorzystać tę metodę karmienia. Brak zębów u dziecka nie jest przeciwwskazaniem do metody BLW – stałe pokarmy muszą być na tyle miękkie, aby dziecko mogło je „pogryźć” dziąsłami.

Krótkie Vademecum wprowadzania pokarmów

  1. Nowe pokarmy należy wprowadzać do diety po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia.
  2. Początkowo należy podawać niewielkie ilości, zwiększając powoli porcje.
  3. Rozszerzać dietę można za pomocą metody BLW.
  4. Do picia powinno być podawane mleko, ewentualnie woda.
  5. Należy zwiększać liczbę pokarmów podawanych łyżeczką, nawet do 3 dziennie. 

Wprowadzenie nowych posiłków do diety dziecka jest jednym z ważniejszych etapów, dlatego warto przeprowadzać to z rozsądkiem. 

Autor: amsw photography, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*