Na czym polegają skoki rozwojowe?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polegają skoki rozwojowe?

Intensywny rozwój naszego malucha to coś, co cieszy i napawa dumą każdego rodzica. Jednak z nabywaniem coraz to nowych umiejętności wiąże się również większa markotność i ogólne rozdrażnienie naszej pociechy. Jak się okazuje, mogą one być związane ze skokami rozwojowymi.

Skoki rozwojowe, a zmiana zachowania

Jak powszechnie wiadomo pierwszy rok życia maluszka to bardzo intensywny czas. Samodzielne przewracanie się z boku na bok, utrzymywanie kontaktu wzrokowego czy urocze gaworzenie to elementy, które nieodłącznie kojarzymy z dorastaniem naszego niemowlęcia. Choć każda nowa umiejętność budzi powszechne zadowolenie oraz dumę, często poprzedza ją okres intensywnego płaczu, bezsenności czy braku apetytu. Jest to związane z tzw. skokiem rozwojowym, czyli okresem intensywnego rozwoju układu nerwowego. Wówczas maluch staje się bardziej nerwowy, co wynika z jego większej wrażliwości na otaczające go bodźce. W tym czasie dochodzi również do intensywnego rozwoju mózgu, który owocuje nabyciem nowych umiejętności.

W literaturze naukowej wyróżnia się siedem skoków rozwojowych, które występują podczas pierwszych dwunastu miesięcy życia. Każdy kolejny skok jest nieco dłuższy od poprzedniego i kończy się wypracowaniem nieco innych umiejętności. Co ważne, należy pamiętać, że termin pojawiania się skoków będzie się różnił w zależności od indywidualnych uwarunkowań każdego maluszka – u wcześniaków mogą pojawiać się znacznie później, natomiast u dzieci urodzonych po terminie – trochę wcześniej.

Pierwszy skok rozwojowy

Pojawia się między czwartym a piątym tygodniem życia i wiąże się z wyostrzeniem zmysłów naszego dziecka. W tym czasie niemowlęta zaczynają wyraźniej widzieć otaczający je świat oraz reagują na bodźce zapachowe i dotykowe, a co za tym idzie, stają się nieco bardziej nerwowe. Po pierwszym skoku rozwojowym możemy zauważyć nieśmiałe uśmiechy naszego dziecka, łzy podczas płaczu oraz znacznie zwiększoną aktywność pomiędzy drzemkami.

Drugi skok rozwojowy

Występuje pomiędzy siódmym a dziewiątym tygodniem życia. W tym czasie maluszek zyskuje świadomość swojego ciała. Bawi się swoimi rączkami i nóżkami oraz wydaje coraz więcej dźwięków.

Trzeci skok rozwojowy – 10-12 tydzień życia

To czas, w którym nasze dziecko coraz pewniej zaczyna chwytać przedmioty oraz znacznie dłużej przypatruje się twarzom. Zaczyna również zauważać zmiany w tonie głosu i żywo reaguje na nowe dźwięki.

Czwarty skok rozwojowy

To jeden z bardziej intensywnych skoków, który pojawia się między 18 a 20 tygodniem życia. W tym czasie nasze maleństwo zaczyna zauważać ciągi przyczynowo-skutkowe oraz bawi się własnym głosem. Jest to szczególnie trudny okres, ponieważ podczas czwartego skoku rozwojowego dzieci często są bardziej grymaśne, więcej płaczą i wydają się bardziej nerwowe. Na szczęście po jego zakończeniu nasz maluch wypracuje nowe sposoby komunikacji – jak np. wskazywanie obiektów palcem i stanie się uważniejsze podczas codziennych kontaktów.

Piąty skok rozwojowy – 22-26 tydzień życia

W tym okresie maluch zaczyna rozwijać swoje umiejętności społeczne – dostrzega relacje między ludźmi, reaguje uśmiechem na znajomą twarz, wyraża sympatię lub niechęć względem poszczególnych osób. Poza tym coraz lepiej radzi sobie z kontrolą własnego ciała – uczy się siedzieć, skutecznie chwyta różne przedmioty itp. Piąty skok rozwojowy charakteryzuje się również wzmożonym lękiem separacyjnym – dziecko zaczyna reagować płaczem na wyjście rodziców, nawet do innego pomieszczenia.

Skok szósty – rozwój inteligencji

Szósty skok rozwojowy pojawia się około 35 tygodnia życia. Wówczas możemy zaobserwować duże zmiany w sposobie postrzegania świata przez nasze dziecko. Zacznie ono rozumieć różnice i powiązania między światem realnym a fikcyjnym np. podczas przechadzki rozpozna zwierzątko, które wcześniej pojawiło się w książeczce. Jest to okres wzmożonego odkrywania i badania otaczającego go świata.

Ostatni skok rozwojowy

Siódmy skok rozwojowy pojawia się około 40 tygodnia. Po jego zakończeniu maluch zaczyna rozumieć pewne stałe sekwencje zdarzeń np. sprzątanie po zabawie czy kąpiel przed pójściem spać. Coraz chętniej bawi się zabawkami i zaczyna wymawiać pierwsze słowa.

Mimo że skoki rozwojowe dość łatwo opisać oraz osadzić w czasie, warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego będzie ono przeżywać zmiany na swój własny, indywidualny sposób. W tym czasie warto również zachować spokój i pamiętać, że jest to okres, w którym maluch będzie potrzebował naszej bliskości oraz uwagi. Częsty płacz oraz markotność są jak najbardziej naturalne, jednak należy uważnie obserwować dziecko, żeby nie pomylić skoków rozwojowych z chorobą bądź infekcją.

Zdjęcie: Helena Lopes, źródło: pexels.com

Artykuły źródłowe:

https://www.nebule.pl/skoki-rozwojowe-2/

https://dziecisawazne.pl/skoki-rozwojowe-w-pierwszym-roku-zycia-dziecka/

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*