Nieprzespane noce i ciągły płacz – jak sobie poradzić z uciążliwymi kolkami u dzieci?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Nieprzespane noce i ciągły płacz – jak sobie poradzić z uciążliwymi kolkami u dzieci?

Kolka jest częstą dolegliwością u niemowląt do około 5 miesiąca życia. Objawia się przeraźliwym płaczem dziecka. Rodzice często szukają różnych sposobów na łagodzenie kolki. Warto wiedzieć, że nie jest to choroba, która zagraża życiu i zdrowiu maluszka. W wielu przypadkach kolka jest wynikiem nietolerancji przez dziecko laktozy.

Jakie są objawy kolki?

Kolka u maluszka jest częstym problemem dla wielu rodziców – choć częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Bardzo często pojawia się już w pierwszych dniach życia i trwa do około 5 miesiąca (w skrajnych przypadkach może trwać nawet do 1 roku życia). Do najczęstszych objawów kolki zalicza się:

  • powtarzające się napady niepokoju,
  • płacz,
  • podkurczanie nóżek do klatki piersiowej.

Dolegliwości związane z kolką pojawiają się u maluszka najczęściej późnym popołudniem i wieczorem. Jeśli dziecko jest radosne przez cały dzień i prawidłowo przybiera na wadze, a wieczorem pojawia się u niego niepokój, to można mieć wtedy pewność, że jest to kolka niemowlęca.

Niestety przyczyna kolki u niemowląt nie jest do końca znana, tym samym nie ma żadnego skutecznego lekarstwa na tę dolegliwość. Warto wypróbować kilka sposobów zwalczenia kolki i wybrać najbardziej skuteczny dla swojego maluszka.

Przyczyny kolki u niemowląt

Istnieje kilka teorii o możliwych przyczynach kolek u niemowląt. Bardzo wielu lekarzy wskazuje, iż główną przyczyną tej dolegliwość są zaburzenia we florze bakteryjnej przewodu pokarmowego – warto wtedy stosować probiotyki.

Wg innej teorii, przyczyną kolek niemowlęcych jest nadmiar powietrza w przewodzie pokarmowym – można wtedy zaobserwować u maluszka wzdęty brzuszek. W takiej sytuacji należy stosować leki oraz ćwiczenia, które ułatwią usunięcie nadmiaru gazów z organizmu.

Ostatnia teoria to niedojrzałość układu pokarmowego, który nie radzi sobie z trawieniem pokarmu – zwłaszcza z laktozą (cukrem mleka). Dlatego wielu rodziców decyduje się na podawanie kropel, które ułatwiają trawienie mleka. W wielu przypadkach przynosi to korzystne rezultaty.

Sposób karmienia, a kolka

Kolka występuje u niemowląt, niezależnie od pokarmu (mleko matki lub mleko modyfikowane) oraz sposobu karmienia. U maluszków karmionych piersią bardzo często wystarczy zmiana pozycji karmienia lub diety matki, aby wyeliminować dolegliwości związane z kolką.

Inne możliwe przyczyny kolki to:

  • refluks wczesnodziecięcy,
  • przekarmianie,
  • niedokarmianie,
  • palenie przez matkę papierosów w ciąży i po porodzie.

Jak można złagodzić objawy kolki?

Lekarz rozpoznaje kolkę dziecięcą przez wykluczenie innych możliwych przyczyn niepokoju m.in. dzięki badaniom diagnostycznym. Dolegliwości spowodowane kolką, nie wymagają żadnej specjalistycznej diagnostyki, lecz dużo cierpliwości od rodziców. Jeśli kolce towarzyszą inne objawy, np. śluz w stolcu, to lekarz może zlecić szczegółowe badania mające wykluczyć alergię.

Złagodzić objawy kolki niemowlęcej można różnymi sposobami. Najczęstszymi z nich są:

  • prawidłowa technika karmienia – należy karmić dziecko tak, aby podczas jedzenia nie połykało powietrza. Jeśli karmisz piersią, to główka dziecka powinna być wyżej niż reszta ciała. Gdy karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, to używaj smoczków antykolkowych,
  • obijanie w trakcie karmienia – podczas karmienia warto robić przerwy na „odbicie”. Gdy maluszkowi się „odbije”, to można kontynuować karmienie,
  • masowanie brzuszka – należy masować brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, najlepiej jest robić masaż w wodzie,
  • układanie na brzuszku,
  • ciepłe okłady na brzuszek,
  • leki usuwające gazy z brzuszka, np. SamSimpex lub Ranigast,
  • krople probiotyczne,
  • krople ułatwiające trawienie laktozy, np. Delicol,
  • koper włoski.

Jeśli dziecko cierpi z powodu objawów kolki niemowlęcej, to najważniejszy jest w tym czasie spokój i cierpliwość rodzica. Rodzice powinni wiedzieć, że pomimo uciążliwych objawów, kolka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ich dziecka.

Zdjęcie główne: Tim Bish, źródło: usplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*