Ortoptysta – najważniejsze informacje dotyczące pracy ortoptystów

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ortoptysta – najważniejsze informacje dotyczące pracy ortoptystów

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ortoptyści wspierają polskich pacjentów od prawie 40 lat. Choć nie są oni okulistami, mogą pomóc w rozwiązaniu wielu naszych problemów ze wzrokiem. Na wizytę u ortoptysty powinni umówić się zwłaszcza rodzice z dziećmi mającymi kłopoty z zezem i niedowidzeniem. Leczenie ortoptystyczne ma największe szanse powodzenia, kiedy zostanie podjęte jak najwcześniej. Co warto wiedzieć o pracy ortoptysty? Gdzie szukać tego specjalisty?

Ortoptysta – czym różni się od lekarza okulisty?

Różnic pomiędzy ortoptystami a okulistami jest wiele. Przede wszystkim ortoptysta nie jest okulistą i zakres jego kompetencji jest nieco inny. Żeby móc wykonywać pracę ortoptysty nie są potrzebne studia wyższe. Specjaliści ci muszą ukończyć trwającą dwa lata szkołę zawodową.

Ortoptysta w przeciwieństwie do okulisty nie wykonuje inwazyjnych zabiegów. Jego leczenie polega na zalecaniu pacjentowi bezinwazyjnych ćwiczeń i instruowaniu jak je wykonać. Z tego też względu ortoptyści często uzupełniają leczenie okulistyczne.

Program kształcenia w zawodzie ortoptysty

Szkoły policealne kształcące ortoptystów oferują około 1600 godzin zajęć, a także praktyki zawodowe. W programie szkół dostępne są takie przedmioty jak anatomia i patofizjologia człowieka, charakteryzowanie chorób i wad rozwojowych, udzielanie pierwszej pomocy, wykonywanie badań ortoptycznych i niektórych badań okulistycznych, język migowy, pedagogika, psychologia.

Studium policealne nie pozwala na uzyskanie wyższego wykształcenia, dlatego wielu ortoptystów decyduje się na kontynuowanie nauki. Najczęściej wybierają oni studia wyższe na kierunach medycznych lub humanistycznych.

Co może ortoptysta?

Ortoptysta jest przygotowany do opracowywania bezinwazyjnej terapii, która jest pomocna w przypadku zeza i uciekania oka, niedowidzenia, zaburzeń fiksacji, nieprawidłowego widzenia obuocznego, zaburzeń widzenia stereoskopowego, nieprawidłowej akomodacji. Do ortoptysty możemy się udać, gdy potrzebujemy dobrać okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe lub pryzmaty. Specjalista ten może wykonać badania pozwalające ocenić pole widzenia i ruchy oczopląsowe, zmierzyć ciśnienie śródgałkowe, dokonać oceny dna oka.

Ortoptysta – gdzie możemy spotkać tego specjalistę?

Absolwenci ortoptystyki znajdują zatrudnienie w wielu miejscach. Możemy ich spotkać między innymi w przychodniach, szpitalach, gabinetach ortoptycznych, gabinetach okulistycznych, zakładach optycznych, poradniach patofizjologii widzenia. Część ortoptystów pracuje w placówkach dla dzieci z problemami zeza i niedowidzenia. Jeszcze inni decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej (pozwala im ona między innymi dojeżdżać do klientów).

Ortoptysta – kiedy wizyta u tego specjalisty jest potrzebna?

Do ortoptystów często zgłaszają się osoby, które przebyły zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu wzroku. Terapia u ortoptysty jest w ich przypadku związana z rehabilitację.

Na wizytę do ortoptysty powinniśmy udać się jak tylko zauważymy u siebie problemy ze wzrokiem (na przykład stwierdzamy, że widzimy źle pomimo niedawno dobranych okularów).

Specjalną grupą pacjentów odwiedzających gabinety ortoptyczne są dzieci. Specjaliści zachęcają, żeby umówić się na wizytę z dzieckiem profilaktycznie. Jest to ważne, gdyż młody człowiek często nie zdaje sobie sprawy, że ma problemy ze wzrokiem. Nie jest też w stanie nam tego zakomunikować. Badanie u ortoptysty może wykluczyć ewentualne nieprawidłowości i uspokoić rodzica. Jeżeli natomiast dziecko ma problemy ze wzrokiem – wcześnie wykryte zaburzenie daje największe szanse na pełne wyleczenie.

Skonsultuj swoje dziecko:Fundacja Zobaczyć Jutro
al. Jana Pawła II 80/130, 00-175 Warszawa

Zdj. główne: materiał od klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*