Zakup pierwszego akwarium dla dziecka – co się przyda?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zakup pierwszego akwarium dla dziecka – co się przyda?

Przede wszystkim zanim dokonasz zakupu, sporządź listę najpotrzebniejszych rzeczy – tym sposobem niczego nie przegapisz i unikniesz niepotrzebnych wydatków. Miej taką listę przy sobie, by stworzyć odpowiednie środowisko w akwarium.

Wybór zbiornika

Dla początkujących idealny jest zbiornik o pojemności 75 litrów lub większy. Jeśli przestrzeń lub finanse to uniemożliwiają, nie schodź poniżej 40 litrów i uważaj, aby wybrać małe, odporne ryby. Upewnij się również, że masz odpowiednie stanowisko do swojego akwarium. Woda jest ciężka, a większe akwaria potrzebują silnego wsparcia; ważą więcej niż może pomieścić regał lub szafka – potrzebujesz zatem stojaka do akwariów.

Wybrać szkło czy akryl? Akryl ma wiele zalet, jeśli chodzi o dzieci, ponieważ nie pęka, waży mniej niż szkło i nie zniekształca obrazu. To ważne, ponieważ dzieci spędzą dużo czasu patrząc na zbiornik ze wszystkich stron.

Z drugiej strony akryl łatwo się rysuje i jest droższy niż szkło. Jeśli cena nie stanowi problemu, zdecydowanie zakup zbiornik akrylowy. Nie musisz się martwić, że akwarium zostanie rozbite przez zbłąkaną, latającą zabawkę.

Dekoracje


Jeśli chodzi o dekoracje, dzieci i młodzież często preferują żwir i dekoracje w jasnych kolorach. Chociaż nie jest to naturalny kolor siedliska ryb, nadal można bezpiecznie używać kolorowego żwiru – tylko upewnij się, że jest dedykowany do stosowania w akwariach. Możesz wybrać wystrój w oparciu o upodobania dziecka. W sklepach dostępne są syreny, nurkowie, dinozaury lub zamki, a także bardziej naturalne przedmioty, takie jak skały i jaskinie, a nawet zatopione statki, które zostały stworzone specjalnie do bezpiecznego użytkowania w akwariach.

Kupowanie ryb


Teraz nadchodzi Twoje największe wyzwanie, ponieważ nowi właściciele, zarówno młodzi, jak i starsi, chcą jak najszybciej zapełnić gotowe akwarium. Przede wszystkim pamiętaj, że ryby nigdy nie powinny być kupowane tego samego dnia co zbiornik. Powinieneś zabrać akwarium do domu, ustawić je, uruchomić filtr i światła, odchlorować i napowietrzyć wodę oraz dodać pożyteczne bakterie przed wpuszczeniem ryb. Zainstaluj również grzałki do akwarium i ustaw odpowiednią temperaturę dla ryb.

Bardzo ważne jest, aby ustawiony zbiornik pozostawić na dzień lub dwa, w celu ustabilizowania temperatury wody. W ten sposób upewnisz się, że wszystko działa prawidłowo jeszcze przed dodaniem ryb.

Po ustawieniu i prawidłowym uruchomieniu akwarium, czas na kilka rybek. Dodanie dużej ilości ryb zbyt wcześnie i przekarmienie ich to najczęstsze błędy popełniane przez nowych właścicieli. Do nowego akwarium należy dodawać jednorazowo tylko 2-3 ryby. Poczekaj tydzień i sprawdź, czy jakość wody się nie pogorszyła – w ten sposób unikniesz śmierci rybek. Jeśli jakość wody jest dobra, możesz dodać jeszcze kilka ryb. Zakup większej ilości ryb do nowego akwarium należy rozłożyć na pierwsze 4-6 tygodni.

Gdy zbiornik będzie gotowy na ryby, porozmawiaj o wyborze zwierzątek ze swoimi dziećmi. Unikaj dużych lub agresywnych okazów lub tych trudnych w pielęgnacji. Czytaj książki akwarystyczne, czasopisma lub artykuły online, aby dowiedzieć się o różnych gatunkach ryb tropikalnych, o tym, jak duża jest każda ryba i które ryby mogą żyć razem. Zdecyduj się na kilka wytrzymałych ryb startowych do wyboru przed pójściem do sklepu, a następnie zobacz, co jest dostępne. Zadaj pytania pracownikom sklepu, aby dowiedzieć się więcej o rybach, które mają w asortymencie. Pamiętaj, aby sprawdzić, jak duża będzie każda ryba, żeby nie wybierać takiej, która będzie nieodpowiednia do Twojego nowego akwarium.

Zdjęcie główne: Biljana Martinić, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*