Jak rozwijać wiedzę i umiejętności dziecka poza szkołą?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak rozwijać wiedzę i umiejętności dziecka poza szkołą?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oprócz szkoły, w której dziecko rozwija się przede wszystkim psychicznie i społecznie, warto również zapisać naszą pociechę na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Dzięki temu wprowadzimy w życie malucha więcej ruchu oraz umożliwimy mu swobodny rozwój pasji. 

Jeszcze przyjdzie czas na to, by dziecko ćwiczyło takie rzeczy, jak budowa atomu, jednak teraz wystarczy, że przyjrzysz się poniższym propozycjom, które z pewnością przypadną do gustu każdemu maluchowi. Oprócz zajęć typowo sportowych, zaproponuj dziecku również inne dziedziny, jak np. nauka rysowania online.

Taniec

Wszyscy uwielbiamy pokazy tańca, na których dzieciaki wykonują niesamowite ruchy. To aktywność pozalekcyjna, którą uwielbia większość dzieci.

Nawet introwertyczne dzieci uważają taniec za wspaniałą formę ekspresji. Ten rodzaj zajęć dodatkowych buduje pewność siebie, rozwija koordynację i inteligencję kinestetyczną u dzieci i dorosłych. Kiedy najmłodsi uczą się nowej formy tańca, są gotowi na błędy i nie mają żadnych obaw. Oswajają się również z tremą i coraz chętniej występują przed innymi. To wzbudza w nich wiele zaufania. Zdobyta wtedy pewność przyda się także w codziennym życiu.

Sport

Chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się odpowiedzialności, empatii, uczciwości i fair playu? Zachęć swojego syna lub córkę do uprawiania sportu i obserwuj, jak wzmacnia się fizycznie, psychicznie i emocjonalnie dzięki angażującym zajęciom pozalekcyjnym. Najmłodsi uczą się wtedy podejmować decyzje w imieniu zespołu i patrzeć na niektóre problemy z szerszej perspektywy.

Systematyczne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na koncentrację, dzięki czemu nasze pociechy osiągają lepsze wyniki w szkole. Warto również pamiętać, że zajęcia sportowe to świetny wybór dla dzieci z dysleksją czy ADHD – wówczas rozwijają nie tylko swoje umiejętności fizyczne, ale i społeczne. Warto także zadbać o pozaszkolną aktywność w gronie rodziny. W tym celu świetnie sprawdzi się rower dziecięcy, którym będziecie mogli jeździć na różne przejażdżki w przerwie od zajęć.

Gotowanie

To jedna z najważniejszych życiowych umiejętności. Wszyscy chcemy, aby nasi synowie i córki byli niezależni i samodzielni. Przygotowywanie zdrowego posiłku dla siebie lub bliskiej osoby to proste, ale niezwykle ważne zadanie – uczy przestrzegania przepisu, mieszania odpowiednich składników, eksperymentowania czy choćby doceniania smaku potraw. To także świetna nauka o odżywianiu i dzieleniu się. Jednak dziecko uczy się znacznie więcej z tej niesamowitej sztuki.

Podczas gotowania rozwijają się również zdolności motoryczne, dzieci zyskują okazję do zastosowania matematyki w praktyce i doceniają jedzenie oraz uczą się przygotowywać zdumiewające posiłki. Gotowanie to kreatywne zajęcie, które pomaga każdemu dziecku poczuć się spełnionym i dumnym. Wspólne gotowanie sprzyja również współpracy i komunikacji.

Pływanie

Zajęcia pływackie pomagają budować świadomość, zwłaszcza dotyczącą bezpieczeństwa i zachowania w sytuacjach awaryjnych. Wspierają również rozwój osobisty, co z kolei pomaga w kształtowaniu pewności siebie.

Rodzice często unikają wpuszczania swoich dzieci do basenu, twierdząc, że są na to za małe. Jednak badania wykazały, że wprowadzenie dzieci w dany sport w młodym wieku sprawdza się bardzo dobrze w przypadku basenu. Ruchy wykonywane podczas pływania są bowiem naturalne dla malucha. Pamiętaj, że na początku Twoja pociecha może się trochę przestraszyć, ale z czasem na pewno się uspokoi i poczuje się komfortowo.

Pływanie to także doskonałe ćwiczenie, które pomoże rozwijać zdolności motoryczne i ruchowe. Pamiętaj, aby odpowiednio ubrać dziecko i zapewnić mu niezbędne środki bezpieczeństwa.

Gimnastyka

Gimnastyka jest formą zorganizowanej aktywności. Pomaga małym dzieciom rozwijać siłę psychiczną i fizyczną oraz jest przyjemnym sposobem na utrzymanie formy.

Ta pozalekcyjna aktywność ma do zaoferowania coś dla każdego dziecka. Może skakać, biegać, obracać się, toczyć, kołysać i wykorzystywać całą zgromadzoną energię. Większość sportów wymaga osiągnięcia określonego wieku, ale gimnastyka jest wyjątkiem – gdy tylko maluch zacznie stawiać pierwsze kroki, możesz zachęcić go do dołączenia do klasy gimnastycznej. Oprócz dobrego samopoczucia fizycznego gimnastyka pomaga również rozwijać zdolności poznawcze dziecka.

Książki i zabawki

Nieco starsze dzieci potrafią dłużej utrzymywać uwagę. Zazwyczaj dużo mówią i zadają wiele pytań. Lubią eksperymentować z rzeczami i stale rozwijającymi się umiejętnościami fizycznymi. Dlatego też warto pomóc im w codziennym rozwoju poprzez zakup odpowiednich akcesoriów. Dobre zabawki dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat to m.in.: 

  • pomoce naukowe, które uczą rozwiązywania problemów – łamigłówki (od 12 do 20+ elementów), klocki, które łączą się ze sobą i inne mniejsze obiekty do sortowania według długości, szerokości, wysokości, kształtu, koloru, zapachu, ilości i innych cech,
  • rzeczy do budowania – klocki do budowania skomplikowanych konstrukcji, zabawki do transportu, zestawy konstrukcyjne, mebelki do zabawy dla dzieci (zestawy do „mieszkania”, jedzenie do zabawy), przebieranki, lalki z akcesoriami, kukiełki oraz piasek i zabawki do zabawy w wodzie,
  • przedmioty pozwalające na kreatywne zabawy – duże i małe kredki, markery, pędzle różnej wielkości, duży i mały papier do rysowania i malowania, kolorowy papier, nożyczki (dostosowane do dziecka), tablica kredowa oraz duża i mała kreda, modelina,
  • książki obrazkowe zawierające jeszcze więcej słów i bardziej szczegółowe obrazy niż książki dla małych dzieci. 

Zdjęcie główne: Baylee Gramling, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*