Najlepsze bajki z morałem

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najlepsze bajki z morałem

Produkcje animowane potrafią wzruszyć nie tylko małych odbiorców, ale także tych nieco starszych. Z pewnością nie raz zakręciła Ci się w oku łza podczas oglądania wzruszającego zakończenia bajki. Przedstawiamy najlepsze bajki z pięknym morałem!

Król Lew

Bajka „Król Lew” z pewnością zasługuje na miano wybitnej i ponadczasowej. Swoim głębokim przesłaniem uczy i bawi kolejne pokolenia, a sama historia, pomimo swojej prostoty, ma w sobie prawdziwie refleksyjny charakter. Fabuła toczy się wokół losów lwa Simby, który zostaje niesprawiedliwie uznany za winnego śmierci swego ojca – Mufasy. Za ten podstęp odpowiada jego wuj – Skaza, natomiast Simba postanawia uciec od znanego świata i rozpocząć życie w innym miejscu, z nowymi przyjaciółmi. Piękna produkcja, jaką jest „Król Lew”, niesie ze sobą wiele wartości i morałów. Jednym z nich jest to, aby w życiu być sobą i nie poddawać się pomimo największych przeciwności losu. Ponadto, “Król Lew” uczy, że należy brać odpowiedzialność za swoje czyny i być odpornym na obelgi rzucane przez innych. Są to bardzo istotne rady dla dzieci, które pomogą im wyrosnąć na wartościowych ludzi.

Źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=QWrYQMwzWTs)

Gdzie jest Nemo?

Ta animacja z 2003 roku do dziś pozostaje jedną z najlepszych bajek. „Gdzie Jest Nemo?” opowiada historię przerażonego błazenka Marlina, który postanawia wyruszyć na pomoc swojemu synowi – Nemo – wyłowionego z rafy koralowej. W całej przygodzie towarzyszy mu urocza, zapominalska rybka – Dory – która podobnie jak jej kompan, od samego początku skradła serca wszystkich widzów. Bajka „Gdzie jest Nemo?” niesie ze sobą kilka lekcji, które spodobają się przede wszystkim rodzicom. Najważniejszym przekazem produkcji jest myśl, aby słuchać swoich opiekunów! Gdyby Nemo był posłuszny swojemu tacie, nie znalazłby się w niebezpieczeństwie. Przedstawiona historia pokazuje również, jak wielka potrafi być miłość rodzicielska oraz że wszelkie zakazy oraz nakazy nakładane na dzieci wynikają tylko z troski o ich dobro. Drugim z morałów wynikających z „Gdzie jest Nemo?” jest ukazanie nieocenionej siły wzajemnej pomocy oraz wartości pracy zespołowej, co szczególnie pokazuje zapominalska Dory.

Goofy na wakacjach

Ta produkcja, mimo iż niedoceniana, jest zdecydowanie warta uwagi, ponieważ ma piękny morał. „Goofy na wakacjach”, czyli bajka obchodząca w tym roku swoje 25 urodziny, jest przepiękną opowieścią o miłosnej historii dwóch nastolatków. Dzieci powinny obejrzeć ten film animowany szczególnie ze swoim tatą, ponieważ jednym z głównych morałów z niego płynących jest wartość miłości ojcowskiej. „Goofy na wakacjach” pokazuje problemy międzypokoleniowe, spotykane w wielu rodzinach, ale również wskazuje na praktyczne rozwiązania. Relacja tytułowego Goofy’ego z synem jest z pewnością warta naśladowania, a najpiękniejsze momenty przeżywa się wtedy, gdy dwa światy połączą się w jeden podczas wspólnych wakacji. Bajka ta uczy dzieci również tego, że ci „niedobrzy” dorośli wcale nie są aż tacy źli i czasami warto otworzyć się na nich i wspólnie spędzić czas.

Piękna i Bestia

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=9EomhyoGFRM)

Tej bajki zdecydowanie nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu, ponieważ jest to produkcja pozwalającą w pełni zrozumieć, że to, co najpiękniejsze, bardzo często jest niewidoczne dla oczu. Jakiś czas temu ukazała się filmowa adaptacja tej kultowej opowieści, jednak zdecydowanie warto wraz z dziećmi obejrzeć pierwowzór. Historia „Pięknej i Bestii” toczy się wokół miłości Belli oraz tytułowej Bestii, czyli księcia zamienionego w potwora. W dzisiejszych czasach obserwujemy wzmożony kult piękna i materializmu, dlatego tym bardziej warto obejrzeć wraz z dzieckiem tę produkcję, ponieważ przekazuje ona cały wachlarz dobrych wartości, pomocnych w wychowaniu. W opowieści Bella skupia się na wnętrzu Bestii, dzięki czemu rodzi się między nimi prawdziwe uczucie. Morał płynący z tej bajki, choć niezwykle prosty, ważny jest zarówno dla naszych dzieci, jak i dla nas samych.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*