Najlepsze książeczki do edukacji ekologicznej

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najlepsze książeczki do edukacji ekologicznej

Ekologia to w ostatnim czasie temat, który jest nieustannie poruszany w mediach, a także przy okazji codziennych rozmów.

Jest to zdecydowanie pozytywne zjawisko, gdyż w ten sposób zwiększa się świadomość społeczeństwa o zagrożeniach wynikających z zaniedbania planety. Warto więc od najmłodszych lat angażować swoje pociechy w troskę o naturę. Pomocne mogą się okazać książeczki o ekologii.

„Ratujmy Ziemię! Wielka księga zabaw”

Jest to znakomita pozycja łącząca w sobie sporą ilość informacji z ciekawymi zadaniami, które muszą rozwiązać dzieci. Porcja wiedzy o ekologii podana jest w przystępny sposób, tak by trafiła do najmłodszych, którzy uczą się poprzez zabawę. Piękne ilustracje, ruchome elementy oraz ukryte okienka sprawią, że Twoje dziecko z pewnością zainteresuje się tą kolorową książeczką.

„Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”

Ten tytuł z pewnością powinien się znaleźć w każdym domu, gdzie mieszkają dzieci, gdyż za pomocą wymownych ilustracji oraz wciągających opisów wprowadza małego czytelnika w temat segregacji odpadów. Dzięki książeczce maluch dowie się również, jak produkowane są odpady na świecie oraz jak można ograniczyć ich ilość.

„Basia i śmieci”

Basia to bohaterka całej serii książeczek dla maluchów, które bardzo ją polubiły. W tej części rezolutna dziewczynka zamartwia się problemem śmieci, które pływają w oceanach i są zagrożeniem dla żyjących w nich wielorybów. Dzięki rozmowie z rodzicami dowiaduje się, co może zrobić każdy człowiek, aby zatroszczyć się o środowisko naturalne.

„Tosia i żarówka”

Opowiadanie o dziewczynce, która uwielbia światło, oraz o żarówce, która nie chce być wciąż zapalana. W humorystyczny sposób przedstawiony jest tu proces nauki oszczędzania energii przez małą dziewczynkę, która może stać się wzorem również dla Twojej pociechy.

„Tomek staje się eko”

Książeczka, która pokazuje, że czasem można się czuć zagubionym wśród zasad dbania o środowisko, dlatego warto dokładnie tłumaczyć dzieciom i uczyć je dobrych nawyków ekologicznych. Z pomocą kilkuletniego Tomka, który chce wziąć odpowiedzialność za planetę w swoje ręce i rozpoczyna segregowanie odpadów, najmłodsi mogą się wiele dowiedzieć o dbaniu o Matkę Ziemię.

„Sprężynek na tropie tajemnic”

Sprężynek jest postacią, która powstała dzięki recyklingowi, dlatego pragnie nauczyć czytelników, jak dbać o środowisko. W tym celu podróżuje po świecie i przekazuje wiedzę na tematy związane z ekologią. Jest to bohater, który wzbudza sympatię najmłodszych, przez co chcą oni wyruszyć z nim w niezapomnianą, edukacyjną podróż.

„Ekologiczne dzieciaki: 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę”

Książeczka nasycona do granic możliwości przydatnymi poradami i wskazówkami, które pomogą Twojemu dziecku zatroszczyć się o planetę. Prosty i obrazowy język sprawia, że informacje są dostosowane do poziomu małego dziecka i pozwalają mu zrozumieć, jak ważne jest przestrzeganie tych zasad, gdyż mogą one ocalić planetę.

„Ekologia i środowisko – Zielona rewolucja”

Ta publikacja jest już przeznaczona dla nieco starszych dzieci oraz młodzieży. Pozwoli ona na uzyskanie satysfakcjonujących odpowiedzi na trudne pytania dotyczące tematyki ekologicznej oraz funkcjonowania przyrody. Tu również Twoje potomstwo dowie się o istnieniu różnych zjawisk przyrodniczych, które są skutkiem destrukcyjnej działalności człowieka, jak: dziura ozonowa, kwaśne opady czy efekt cieplarniany.

„Co zrobić z tą górą śmieci”

Góra śmieci, którą jest obecnie zasypana nasza planeta, stale się powiększa, dlatego należy robić wszystko, by ograniczyć jest wzrost. To zadanie również dla najmłodszych, a pomóc im w tym może bogato ilustrowana książka Małgorzaty Ogonowskiej i Artura Rogosia.

„Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami?”

Sympatyczna Kicia Kocia, którą mogliście już poznać przy okazji innych książeczek z serii, tym razem bierze pod lupę problem segregacji odpadów. Uczy dzieci, jak to robić, do jakich pojemników wrzucać określone produkty oraz dlaczego warto to robić. Z pomocą kociej przyjaciółki, która zachęci nawet najbardziej opornych, dzieci poznają zasady dotyczące klasyfikowania śmieci do odpowiednich kategorii.

Zdjęcie główne: Iana Dmytrenko, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*