Rozwój dziecka – dlaczego jest ważny i jak nad nim pracować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rozwój dziecka – dlaczego jest ważny i jak nad nim pracować?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dzieci bardzo szybko rosną. Aby równie szybko się rozwijały, warto zadbać o ich zdrowie, różnorodność zabaw, a także kontakt z rówieśnikami. Pozwoli to zapewnić im zrównoważony rozwój, który przyniesie owoce w przyszłości. Jak dbać o motorykę dziecka, szczególnie w pierwszych latach jego życia? Jakie gry i zabawy wprowadzić do codziennego planu dnia?

Rozwój dziecka a pierwsze lata życia

Pierwsze lata życia dziecka to czas, w którym pociecha intensywnie rośnie i się rozwija. To właśnie w tym okresie warto szczególnie skupić uwagę na dziecku i formie jego zabawy. Przez nią się uczy, usprawnia nabyte już ruchy i poznaje nowe. W związku z tym dobrze, aby rodzice czy opiekunowie dziecka posiedli przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat. Pozwoli to planować codziennie gry i zabawy w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał rozwojowy dziecka, jednocześnie nie zniechęcić go do dalszych działań.

Motoryka duża i mała – która jest ważniejsza?

Motoryka duża u dziecka to bardzo ważna umiejętność ruchowa, która decyduje o ogólnej sprawności. Jest istotna podczas nauki, gry czy zabawy. Ma kluczowy wpływ na wzrost, stopień uwapnienia kości, polepsza krążenie krwi czy uwapnienie mięśni. Wiąże się także z takimi czynnościami jak czytanie, pisanie, orientacja w przestrzeni czy utrzymywanie równowagi. Z kolei motoryka mała to wszelkie ruchy dziecka o niewielkim zakresie, które wykonywane są we wczesnym etapie życia. Są to ruchy dłoni i palców. Warto wiedzieć, że motoryka mała i duża mają ze sobą wiele wspólnego i świadczą o rozwoju dziecka.

Fot.: elements.envato.com / master1305

Trudno jednoznacznie określić, który rodzaj motoryki jest ważniejszy. Z pewnością motoryka duża ma większy wpływ na ogólny rozwój ruchowy dziecka. Bez niej trudno jest pracować nad motoryką małą. Przykład: bez umiejętności poruszania tułowiem czy napinania jego mięśni, dziecko nie będzie w stanie utrzymać w przyszłości ołówka czy zabawki.

Gry i zabawy rozwijające dziecko

Gier i zabaw, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, jest mnóstwo. Czasem pomysły na nie przychodzą same. Nie należy jednak się martwić, jeśli nie wiadomo, jak spędzać z dzieckiem czas. Nie każdy rodzic czy opiekun musi wiedzieć takie rzeczy. Z pomocą przychodzą liczne propozycje gier i zabaw, dostępne w internecie czy książkach edukacyjnych. W przypadku motoryki dużej świetnie sprawdzi się naśladowanie zwierząt. Dziecko podczas takiej czynności stara się poruszać całym ciałem, angażując większość mięśni. Nabywa większej sprawności ruchowej i poszerza jej zakres. Na rozwój dziecka korzystnie wpływa także bieganie, skakanie, raczkowanie. W przypadku motoryki małej warto postawić na wycinanie, pisanie, rysowanie, naklejanie czy lepienie z plasteliny. Gdy tylko dziecko złapie bakcyla na którąś z zabaw, będzie decydowało się na nią częściej. Najważniejsze jest jednak zaszczepienie w dziecku chęci do rozwoju poprzez zabawę.

Często w grach i zabawach nieświadomie pracuje się nad rozwojem motoryki dużej i małej dziecka jednocześnie. To najlepsza opcja, ponieważ rodzic nie musi tworzyć osobnych zajęć dla każdej motoryki osobno, a rozwijane są one równie szybko.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / seventyfourimages

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*