Dziecko boi się pójść do szkoły – co zrobić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dziecko boi się pójść do szkoły – co zrobić?

Twoje dziecko odczuwa lęk przed pójściem do szkoły? To poważny problem, z którym jednak na pewno sobie wspólnie poradzicie. Sprawdź, co powinnaś zrobić w tej sytuacji.

Lęk przed pójściem do szkoły – to się zdarza!

Lęk towarzyszy nam przez całe życie jako jeden ze stanów emocjonalnych. Zmagają się z nim także dzieci. Najmłodsi boją się różnych rzeczy. Jeżeli jednak Twoje dziecko boi się iść do szkoły, nigdy nie powinnaś tego bagatelizować. Powody mogą być najróżniejsze – od tych dość błahych, po całkiem poważne.

Dlaczego dziecko boi się iść do szkoły?

Fobia szkolna nie jest prostym zjawiskiem. Na taki lęk mogą składać się różne przyczyny, m.in.:

  • odrzucenie przez rówieśników,
  • akty przemocy,
  • problemy z nauką,
  • strach przed nauczycielem,
  • niechęć do wystąpień publicznych np. podczas odpowiedzi.

To tylko przykładowe powody, dla których Twoje dziecko może unikać chodzenia do placówki. Bywa też tak, że dziecko nie chce iść do szkoły z powodu poczucia, że nie spełnia oczekiwań rodziców. Przyczyną są także problemy rodzinne, które rzutują na wszystkie sfery życia ucznia. Pamiętajmy też, że dziecko może nie chcieć iść do szkoły bez konkretnego powodu. Temu także należy się przyjrzeć.

Niechęć do pójścia do szkoły – jak się objawia?

Zdarza się, że uczeń, który chce uniknąć pójścia do szkoły, ma różne dolegliwości. Dzieci i młodzież dotknięte fobią szkolną uskarżają się często na m.in. bóle głowy i brzucha na tle nerwowym, często pojawia się także biegunka czy duszności. Nerwowe obgryzanie paznokci czy po prostu obniżony nastrój – to także często związane jest z obowiązkiem szkolnym.

Dziecko nie chce iść do szkoły – co robić?

Co poradzić na to, kiedy dziecko unika pójścia do szkoły? Chociaż jest to dla rodzica nieprzyjemna sytuacja, nerwy nie będą tu dobrym doradcą. 

Jak zwykle w przypadku wychowania, najlepszym sposobem jest szczera rozmowa z dzieckiem. Od tego należałoby zacząć. To może wystarczyć, aby wspólnie poszukać przyczyny i rozwiązać problem. Niekiedy jednak potrzebna jest pomoc specjalisty. Konsultacja u psychologa lub psychiatry dziecięcego to dość częsta metoda radzenia sobie z fobią szkolną. W niektórych sytuacjach potrzebne są odpowiednio dobrane leki lub psychoterapia. Podczas spotkań z psychoterapeutą dziecko nauczy się, jak przezwyciężyć swój strach i radzić sobie z lękami.

A jeżeli to tylko wymówka?

Rodzice martwią się, czy lęk pociechy przed pójściem do szkoły nie jest jedynie wymówką dla lenistwa. Niezależnie od tego, czy tak jest, problemu nie można bagatelizować. Zdarza się, że od razu postawimy tezę odnośnie tego, że dziecko wyolbrzymia swoje problemy, w istocie ignorując jego prawdziwe trudności. Szczera rozmowa oraz ewentualna pomoc specjalisty to rozwiązania, na które powinniśmy stawiać. 

Jeżeli przyczyną niechęci dziecka do uczęszczania na lekcje są nasze problemy rodzinne, można wziąć pod uwagę psychoterapię dla całej rodziny lub osób zaangażowanych w konkretną trudną sytuację. Warto uwzględnić także to, że przyczyną mogą być zaburzenia umiejętności szkolnych. Może Twoje dziecko cierpi np. na dysleksję, której wstydzi się przed nauczycielami i rówieśnikami? To kwestia, którą trzeba sprawdzić i ewentualnie postarać się o orzeczenie, które ułatwi codzienność dziecka w placówce.

Przeczytaj też: https://momom.pl/rozwoj/wyprawka-szkolna-jak-ja-skompletowac-aby-nie-przeplacic/

Zdjęcie główne: Max Fischer/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*