Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy?

Odnosisz wrażenie, że Twoje dziecko nieco sepleni i może mieć jakąś wadę wymowy? Może to czas, w którym warto udać się z potomkiem do logopedy.

Czy istnieje odpowiedni czas, by udać się z dzieckiem do logopedy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to kwestia bardzo indywidualna. Nie każdemu dziecku jest w końcu potrzebna pomoc logopedyczna. Od czego to zależy i kiedy jest najlepszy wiek na pierwszą wizytę, aby potencjalna terapia przyniosła oczekiwane rezultaty?

Myślisz, że Twoje dziecko może mieć wadę wymowy? Udaj się z nim do logopedy

Moje dziecko nie mówi pewnych głosek, nie wymawia poprawnie słów, ucina wyrazy, sepleni, jąka się – i tak można jeszcze wymienić kilka przypadków, w których rodzice zastanawiają się, czy te symptomy świadczą o tym, że ich pociecha może mieć wadę wymowy, czy może jest jeszcze w takim wieku, że ma prawo tak mówić. 

Najpierw ustalmy, o jakim wieku mowa. Przecież kiedy maluch dopiero zaczyna mówić wiadomo, że nie dokańczanie słów to naturalny stan, niektóre dzieci zaczynają też nieco później składać pierwsze słowa niż pozostałe, taka już ich natura. O wizycie u logopedy można pomyśleć, gdy kilkulatek nie najlepiej radzi sobie z mówieniem. Kiedy jako rodzic zauważasz, że rówieśnicy z przedszkolnej grupy Twojego szkraba mówią płynniej, nie ucinają słów, nie gubią głosek, a Twoje dziecko to robi, to powinien być to sygnał, że warto udać się z nim do logopedy.

Co powinno zaniepokoić rodzica?

Jest też kilka innych przypadków, które powinny nam zasugerować wizytę kontrolną u lekarza, który oceni i ewentualnie zacznie pracę z Twoim dzieckiem nad jego wadą wymowy. Jakich? Udaj się z dzieckiem na konsultację logopedyczną, jeśli: 

– skończyło roczek, a nie zaczęło wypowiadać żadnych, najprostszych nawet sylab;

– ma już 2 latka, a mówi jedynie pojedyncze słowa, nie próbuje nawet połączyć dwóch wyrazów;

– masz wrażenie, że Twoja pociecha mówi przez nos, sepleni (mimo, że ma już kilka lat);

– wydaje Ci się, że maluch ma problemy ze słuchem, z opóźnieniem reaguje na to, co jemu/jej mówisz, nie rozumie dość prostych komunikatów;

– Twoje dziecko nie reaguje na swoje imię;

– nie potrafi naśladować prostych gestów typu: „zrób pa pa”;

– dziecko nie potrafi komunikować się z rówieśnikami, ale też starszymi członkami społeczeństwa, nie wykazuje nawet chęci podjęcia jakiejkolwiek komunikacji;

– powtarza wciąż te same sylaby, wyrazy, masz wrażenie, że się „zacina”;

– zauważasz, że chrapie, ma problemy ze snem, budzi się w nocy lub śpi z otwartą buzią;

– widzisz, że nie radzi sobie z zadaniami przedszkolnymi czy szkolnymi, na przykład podczas czytania myli litery lub pomija istotne sylaby, głoski, a nawet całe wyrazy.

Oczywiście zauważyć niepokojące symptomy można na różnym etapie rozwoju dziecka. Nie jest powiedziane, że najpierw nie zacznie mówić tak szybko jak inne dzieci, a później będzie robiło to z czasem dość płynnie, aż po upływie kolejnego okresu spostrzeżesz, że w jego wadzie wymowy coś się zaczyna dziać, zmieniać na lepsze lub gorsze.

Logopeda to specjalista, który oceni, z czym dokładnie Twoje dziecko ma problem i oceni, czy jest to drobna naleciałość adekwatna do jego wieku, czy wręcz przeciwnie, i podejmie decyzję, czy należy rozpocząć terapię, aby popracować wadą wymowy, czy nie. Sposób prowadzenia terapii zależy oczywiście od postawionej diagnozy. Dziecko może mieć problemy takie jak chociażby: jąkanie, opóźnienie rozwoju mowy, niedosłuch, autyzm czy niepełnosprawność intelektualną.

Zdj. główne: Volodymyr Hryshchenko/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*