Kolka niemowlęca – czym jest i jak można ją leczyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kolka niemowlęca – czym jest i jak można ją leczyć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kolki niemowlęce pojawiają się dość często u noworodków, co jest bardzo uciążliwe dla samego dziecka oraz dla rodziców. Dziecko może płakać i krzyczeć nawet przez kilka godzin.  Kolka nie jest chorobą i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Jak objawia się kolka u malucha? Co można zrobić, aby przynieść mu ulgę? 

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca jest to zaburzenie, które może wystąpić u dziecka pomiędzy trzecim tygodniem a piątym miesiącem życia. Jednak nie jest znana konkretna przyczyna pojawiania się kolki. Lekarze uważają, że może być ona związana z niedojrzałością układu pokarmowego, a także z nietolerancją pokarmową, nadmiernym wytwarzaniem gazów jelitowych oraz z nieprawidłową techniką karmienia.

Jest to zaburzenie, w którym charakterystyczne są okresy przedłużonego oraz niemożliwego do ukojenia płaczu. Pojawia się on bez żadnej konkretnej przyczyny. Takie problemy najczęściej występują wieczorem. 

Objawy kolki u dziecka

Kolka objawia się częstym bólem brzucha, co powoduje u dziecka intensywny płacz. Wśród innych objawów wymienia się również naprężanie ciała, podkurczanie nóżek, a także wzdęty brzuszek i głośne oddawanie gazów. 

Zgodnie z wytycznymi kolkę niemowlęcą można zdiagnozować, gdy zostają spełnione poniższe warunki:

  • napady grymaszenia, a także rozdrażnienia, płaczu, które pojawiają się bez żadnej określonej przyczyny,
  • wyżej wymienione objawy rozpoczynają się oraz ustępują do skończenia przez dziecko piątego miesiąca życia,
  • przy objawach tych nie ma gorączki, a rozwój i wzrost masy ciała przebiega w sposób prawidłowy.

Jak można pomóc dziecku, które ma kolkę niemowlęcą?

Nie ma skutecznej metody, która pozwala na uniknięcie pojawienia się u dziecka kolki. Jednak można zastosować środki, które pomogą ukoić płacz oraz ból brzuszka. Wśród metod, które mogą pomóc małemu dziecku, wymienia się:

  • masaż brzuszka – należy go wykonywać ciepłą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara i do tego delikatnie uciskając, ale nie można go robić bezpośrednio w czasie ataku kolki, gdyż to może zwiększyć uczucie bólu oraz dyskomfort,
  • podawanie dziecku probiotyków w kropelkach, co pozwoli uzupełnić prawidłową mikrobiotę bakteryjną w jelitach,
  • technika karmienia – warto próbować karmić dziecko spokojnie i bez pośpiechu. Należy również zadbać o prawidłową pozycję, dzięki której główka dziecka będzie wyżej niż reszta ciała,
  • dieta mamy karmiącej – warto obserwować, czy po spożyciu niektórych produktów nie zaczynają pojawiać się u dziecka objawy kolki. Wtedy można taki produkt ograniczyć albo wyeliminować z diety,
  • dźwięki płynące z otoczenia – czasami dziecko uspokaja jednostajny dźwięk, np. odgłos suszarki do włosów.

Dziecku można również podać krople, które mają w swoim składzie symetykon. Można je stosować w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które wynikają z nadmiernego gromadzenia się gazów. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj krople Espumisan, które zawierają wyższe stężenie substancji czynnej, a poprzez to dziecko ma mniej płynu do połknięcia. 

Ta substancja zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, które znajdują się w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego, co powoduje ich pękanie. Uwolnione w taki sposób gazy mogą zostać wchłonięte przez ścianę jelita albo usunięte z przewodu pokarmowego w wyniku działania ruchów perystaltycznych jelit. 

Referencje:

Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(4).

Piotrowska-Jastrzębska J.D., Białokoz-Kalinowska J., Kolka niemowlęca – diagnoza i metody leczenia. Stare pytania – nowe odpowiedzi [w:] „Medycyna Biologiczna”, maj-sierpień 2015, zeszyt 2.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*