Czym się kierować podczas wyboru położnej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym się kierować podczas wyboru położnej?

Wybór położnej to bardzo ważna decyzja, szczególnie, gdy na świat przychodzi nasze pierwsze dziecko. Czym więc się sugerować podczas wyboru odpowiedniej osoby?

Przyszłe mamy często mają wiele obaw związanych z rodzicielstwem. Boją się, że nie będą w stanie sobie poradzić z maleństwem, a wiedza, którą posiadają może okazać się niewystarczająca. Dlatego tak ważne jest wsparcie położnej, która doradzi i pokaże co robić, a także udzieli wsparcia psychicznego świeżo upieczonej mamie. 

Czym się zajmuje położna środowiskowa?

Położna środowiskowa, czyli położna podstawowej opieki zdrowotnej sprawuje opiekę nad kobietą od 21. tygodnia ciąży i po porodzie. Pokazuje jak wykąpać noworodka, nosić, układać do snu, wyjaśnia jakie szczepienia są obowiązkowe i jakie można wykupić dodatkowo, doradza też w kwestiach laktacji itp. Do tego ocenia czy maleństwo rozwija się prawidłowo i reaguje w sytuacjach, które wydają się jej niepokojące.

Zazwyczaj położna środowiskowa przychodzi już dzień po tym, jak mama z noworodkiem znajdą się w domu. Pierwsza patronażowa wizyta musi się odbyć w ciągu 48 godzin od momentu wypisania kobiety i dziecka ze szpitala. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia każdej mamie przysługuje 6 bezpłatnych wizyt w domu i trwa 2 miesiące. Zdarza się jednak, że opieka jest wydłużona, gdy zajdzie taka konieczność.

Jak wybrać najlepszą położną?

Warto udać się do przychodni (jeśli nie ma takiej informacji podanej na stronie) i zobaczyć, jak na nazwisko ma położna, która pracuje w placówce. Oczywiście nie mamy obowiązku wzięcia akurat jej, aczkolwiek warto sprawdzić, być może ma bardzo dobre opinie i warto skorzystać z jej pomocy. Mnóstwo opinii o położnych znajdziemy na forach dla mam, w mediach społecznościowych i stronach internetowych. Warto popytać, ewentualnie zapytać inne mamy o zdanie na temat konkretnej położnej. Młode mamy chętnie dzielą się takimi informacjami, dlatego warto skorzystać z ich pomocy. Dobrym pomysłem jest zapytanie siostry, koleżanki czy innych bliskich nam mam, czy były zadowolone ze swojej położnej i polecają ją. 

Zanim złożymy deklarację warto też spróbować spotkać się z wybraną położną i chwilę z nią porozmawiać, jeśli będzie taka możliwość. Wówczas upewnijmy się, czy jej sposób bycia nam odpowiada i dość dobrze nam się z nią komunikuje. To bardzo ważne, gdyż po urodzeniu dziecka młoda mama jest zestresowana i potrzebuje kogoś, przy kim będzie spokojniejsza. 

Trzeba złożyć deklarację

Gdy już dokonamy wyboru należy złożyć deklarację w placówce, w której pracuje konkretna położna. Wzór takiego dokumentu można znaleźć na stronie NFZ, powinien być także dostępny w przychodni. Deklarację można też złożyć za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. W ciągu roku można trzykrotnie zmienić położną, koszt takiej zmiany wynosi każdorazowo 80 zł. 

Zdj. główne: Jonathan Borba/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*