Jak radzić sobie z AZS u dziecka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak radzić sobie z AZS u dziecka?

Choć Atopowe Zapalenie Skóry może dosięgnąć nas w każdym wieku, najwięcej przypadków odnotowuje się u niemowląt i małych dzieci. Nawet co piąty maluch może doświadczać tych przykrych objawów. Jak sobie z tym radzić?

Atopowe Zapalenie Skóry – jak rozpoznać objawy?

Wiele słyszy się o AZS, jak jednak rozpoznać jego objawy? Gdy na policzkach swojego malucha zauważysz bardzo suche fragmenty skóry lub czerwone plamy, to mogą być pierwsze oznaki Atopowego Zapalenia Skóry. Dodatkowo dziecko będzie odczuwało wyraźny dyskomfort i chęć ciągłego drapania się.

U malutkich dzieci oznaki AZS najczęściej pojawiają się na twarzy czy skórze głowy oraz rękach i nogach, z wiekiem wygląda to inaczej. U kilkulatków choroba może objawiać się na przykład tylko na kolanach.

Przyczyny AZS – skąd bierze się ta choroba?

W trudnych chwilach niejeden rodzic zadaje sobie pytanie, dlaczego tak przykre dolegliwości dotknęły akurat jego dziecka?

Dużą rolę odgrywają w tym przypadku czynniki genetyczne. Jeżeli jedno z rodziców cierpiało w przeszłości na atopię, istnieje spora szansa wystąpienia jej u dziecka. W przypadku, gdy skłonność do atopii miało oboje rodziców, dziecko ma aż 70% szans na tą samą przypadłość. Wśród czynników wywołujących AZS należy wymienić także alergeny, zanieczyszczenie środowiska oraz zmiany temperatury.

Atopia i jej wpływ na jakość życia

Bez wątpienia atopia potrafi być bardzo dokuczliwa. Z trudem radzą sobie z nią dorośli, a co dopiero dzieci, które przecież niewiele jeszcze rozumieją. Ciągły ból i dyskomfort negatywnie oddziałuje na nastrój maluchów.

W wielu przypadkach objawy choroby są wręcz nie do zniesienia i potrafią zmienić w koszmar życie całej rodziny. Niekiedy dziecko z powodu uporczywych objawów nie może spać i na niczym się skoncentrować, a także marudzi i jest zrzędliwe. Bez wątpienia konieczne jest znalezienie rozwiązania tej sytuacji.

Jak pomóc dziecku z AZS? 

W przypadku, gdy podejrzewasz u swojego dziecka AZS, konieczna jest konsultacja lekarska. To specjalista, po wnikliwych badaniach, dobierze ścieżkę leczenia. 

Walczyć z tą chorobą można zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz – zwykle należy połączyć oba sposoby działania. Często na skórę stosowane są specjalne emolienty sprawiające, że skóra staje się bardziej elastyczna i nawilżona. Odpowiednio dobrane balsamy i kremy pomogą zmniejszyć zaczerwienienia. Najlepiej, aby zawierały one wyłącznie naturalne składniki.

Jeżeli chodzi o zwalczanie AZS od wewnątrz, lekarz zwykle doradza określoną dietę i probiotyki. Jeżeli choroba jest związana z alergią pokarmową, oczywistym jest wyeliminowanie z codziennego jadłospisu alergenu. Dobrze jest także wzmacniać barierę jelitową, ponieważ jej słaba jakość jest jedną z przyczyn, przez które alergia zwiększa się.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*