Cukrzyca ciążowa – co warto o niej wiedzieć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Cukrzyca ciążowa – co warto o niej wiedzieć?

Coraz więcej kobiet w ciąży boryka się z problemem cukrzycy ciążowej. Jak zdiagnozować tę chorobę? Czy zagraża kobiecie i dziecku? Jak ją leczyć? Sprawdź!

Cukrzyca ciążowa – czym jest?

Cukrzyca ciążowa to zbyt wysoki poziom glukozy we krwi podczas trwania ciąży. Lekarze uspokajają – podwyższony poziom glukozy we krwi w trakcie ciąży nie jest zagrożeniem dla dziecka, jednak może prowadzić do makrosomii (zwanej też LGA), czyli płód może być zbyt duży na wiek ciążowy. Zbyt duży płód to często trudniejszy poród, dlatego wiele z takich ciąż kończy się cesarskim cięciem. 

Cukrzyca ciążowa nie zagraża dziecku w trakcie ciąży, jednak może być problemem po porodzie. Dzieci z ciąż cukrzycowych produkują więcej własnej insuliny, co w pierwszych dniach życia dziecka może doprowadzić do zbyt niskiego poziomu cukru w jego krwi. Organizm dziecka musi przyzwyczaić do nowych poziomów cukrów i zacząć produkować mniej insuliny. Jednak bez obaw – jeśli masz stwierdzoną cukrzycę ciążową, to po porodzie Twoje dziecko będzie obserwowane w szpitalu pod tym kątem.

Cukrzyca ciążowa – jak ją zdiagnozować?

Cukrzycę ciążową diagnozuje się na podstawie wyników badania krwi. Standardem w Polsce jest zlecanie pacjentkom podczas pierwszej wizyty kontrolnej w trakcie ciąży (powinna się odbyć przed 10 tygodniem ciąży) badania glukozy na czczo. Normą jest wynik do 92 mg/dl. Pacjentki z poziomem glukozy na czczo w normie są kierowane między 24 a 28 tygodniem ciąży na OGTT, czyli doustny test obciążenia glukozą 75g.

Jeśli już na początku ciąży poziom glukozy na czczo jest powyżej normy, to lekarz zleca badanie OGTT już w tym momencie. Warto wiedzieć, że kobiety, które należą do grupy podwyższonego ryzyka są od razu kierowane na badanie OGTT.

Cukrzyca ciążowa – grupy ryzyka

Ciąża cukrzycowa nie zagraża wszystkim ciężarny. Do grupy wysokiego ryzyka zalicza się kobiety, które:

  • są otyłe (BMI powyżej 30),
  • chorują na PCOS,
  • mają w bliskiej rodzinie (rodzice/rodzeństwo) osoby chorujące na cukrzycę,
  • chorują na insulinooporność,
  • urodziły dziecko o wadze powyżej 4 kg,
  • miały stwierdzoną cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży.

Jak wygląda badanie OGTT?

Badanie OGTT jest jedynym zalecanym w Polsce badaniem obciążenia glukozą. OGTT wiąże się z trzykrotnym pobraniem krwi od pacjentki:

  • na czczo (minimum 8h po ostatnim posiłku),
  • po 1h od wypicia roztworu 75 g glukozy,
  • po 2h od wypicia roztworu 75 g glukozy.

Pamiętaj, aby 3 dni przed badaniem sposób odżywiania oraz ilość i intensywność wysiłku fizycznego były na Twoim “standardowym poziomie”. W czasie badania trzeba siedzieć i odpoczywać. Ważne jest też, aby roztwór glukozy wypić w ciągu 5 minut, najlepiej małymi łykami.

Cukrzyca ciążowa – jak leczyć?

Przede wszystkim skonsultuj swoje wyniki z dobrym ginekologiem. Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie rozwieje Twoich wszystkich wątpliwości, warto skonsultować się z innym. Poszukaj na lokalnych grupach zrzeszających ciężarne (na przykład na Facebooku) polecanych lekarzy.

Jeśli zostanie rozpoznana u Ciebie cukrzyca ciążowa, lekarz zaleci najpewniej mierzenie glukozy z krwi palca 4 razy dziennie (na czczo i po godzinie od głównych 3 posiłków). Powinnaś notować zmierzone poziomy glukozy oraz informację o tym, co zjadłaś. W prowadzeniu zapisów pomoże Ci aplikacja SweetPregna. Warto ją przetestować!

Zdjęcie główne: freestocks.org/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*