Co to jest ciemieniucha i czy można się jej pozbyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co to jest ciemieniucha i czy można się jej pozbyć?

Ciemieniucha to nieestetyczna, żółta skorupka. Nie zagraża Twojemu dziecku, jednak nie wygląda najlepiej. Dowiedz się, jak szybko pozbyć się jej z głowy maluszka.

Czym jest ciemieniucha i dlaczego ma ją Twój maluch?

Ciemieniucha pojawia się zazwyczaj po kilku pierwszych tygodniach życia niemowlaka. Może się objawić nieco wcześniej, nawet kilka dni po narodzinach. Co ciekawe, zdarza się występowanie tej dolegliwości również u dzieci dużo starszych, rocznych i dwuletnich. Ciemieniucha to stan zapalny na skórze głowy dziecka, który prowadzi do łuszczenia się naskórka. Jeżeli na głowie Twojego maleństwa widzisz tłuste, żółte, miękkie łuski, to właśnie ona. Najczęściej znajduje się w okolicy ciemienia dziecka, stąd jej nazwa, zdarza się jednak, że występuje również w okolicach brwi. 

Stan zapalny, o którym mowa, nie jest dla dziecka groźny. Maluch nie odczuwa bólu, tkliwości, nie swędzi go złuszczający się naskórek. Zaleca się jednak leczenie ciemieniuchy, ponieważ tworząca się na głowie skorupa odcina dopływ powietrza do skóry właściwej. Może to skutkować powstaniem infekcji bakteryjnych, które są już nieco groźniejsze. Skąd bierze się ciemieniucha i jakie są przyczyny jej powstawania?

  • Gruczoły łojowe, które nie są do końca rozwinięte – nadprodukcja łoju na owłosionej główce dziecka odkłada się w postaci łusek.
  • Zbyt silny wpływ hormonów matki na dziecko.
  • Zaburzona gospodarka hormonalna dziecka.
  • Skóra nie jest jeszcze odporna na działanie niektórych grzybów.
źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=kyMzGldU-mg)

Czy ciemieniuchy można się pozbyć?

Warto zaznaczyć, że po pewnym czasie znika ona sama. Jednak czas ten jest mocno wydłużony, co może prowadzić do wspomnianych już infekcji bakteryjnych. Warto więc wspomóc nieco dziecko w walce z tą dolegliwością. Można do tego użyć znanych, domowych sposobów lub wybrać specjalnie do tego przeznaczony preparat, który jest łatwo dostępny w aptece. 

Domowe sposoby w walce z ciemieniuchą

  • Wazelina – powstałe zmiany skórne na główce dziecka można posmarować cienką warstwą wazeliny po kąpieli na noc. Dziecko tej nocy powinno spać w bawełnianej czapeczce. Rano należy delikatnie zebrać powstałą skorupkę grzebykiem. Zabieg powtarzać kilka dni
  • Płatki owsiane – kolejnym domowym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest maseczka z płatków owsianych. Kilkanaście minut przed kąpielą maseczkę należy nałożyć na skórę głowy dziecka. Jak zrobić maskę? Płatki owsiane zalej gorącą wodą, odczekaj, aż wchłonął wodę i zmiękną, następnie ostudź powstałą papkę.
  • Olej kokosowy – ma właściwości zmiękczające, dzięki czemu podczas kąpieli łuski łatwiej się złuszczają.
  • Wyczesywanie szczotką – należy do tego użyć miękkiej, delikatnej szczotki do włosów dla niemowląt. Wyczesuj jedynie złuszczony naskórek, pod żadnym pozorem nie staraj się zdrapywać łusek malucha – łatwo uszkodzisz i podrażnisz jego skórę.
  • Oliwka dla niemowląt – ostatnim sposobem jest nałożenie na głowę dziecka 20 minut przed kąpielą sporej warstwy oliwki, podobnie jak w przypadku maseczki z płatków owsianych. Łuski zmiękną i szybciej odejdą w trakcie kąpieli.

Dostępne w aptece preparaty na ciemieniuchę

  • Żel – nakłada się go na pół godziny przed kąpielą. Idealny do pielęgnacji skóry głowy ze zmianami łojotokowymi.
  • Olejek – nawilża i natłuszcza skórę głowy dziecka, dodatkowo ją regenerując. Olejek również należy nakładać przed kąpielą.
  • Maść – działa zmiękczająco i regenerująco. Zapobiega także powstawaniu nowych zmian skórnych. 
  • Krem – ma podobne właściwości, jak maść. Nakłada się go na noc, a rano wyczesuje się zmiękczoną skorupkę.
  • Szampon – nakłada się go na suchą skórę głowy i po kilku minutach spłukuje. Są również rozwiązania stosowane jak zwykły szampon do włosów. Delikatny, hipoalergiczny preparat łagodzi podrażnienia i zmiękcza łuski ciemieniuchy.
https://www.instagram.com/p/CDvQZPnJfPr/

Domowe sposoby i preparaty to około 2-4 tygodni kuracji. Jeśli po tym czasie ciemieniucha nie zniknie, warto udać się z dzieckiem do lekarza. Ponadto, kiedy ciemieniucha wystąpi w innych miejscach niż głowa i brwi również warto odwiedzić specjalistę.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Ala 01.09.2020

    Świetne pomysły! Muszę spróbować czesania z moim maluszkiem