W życiu każdej karmiącej kobiety przychodzi czas, kiedy decyduje się ona na zakończenie karmienia dziecka piersią i przejście na karmienie butelką. Przyczyn podjęcia tej decyzji jest wiele, w zależności od indywidualnej sytuacji matki. Jak odstawić dziecko od piersi? Jakie metody zastosować, aby przyniosły oczekiwane rezultaty? Zdecydowanie dla dziecka ta zmiana będzie jeszcze trudniejsza niż dla mamy. W związku z tym należy to zrobić delikatnie i stopniowo.
Najczęściej mamy decydują się na odstawienie swojego dziecka od piersi w momencie, gdy dziecko kończy roczek. Zgodnie z zaleceniami, właśnie do roku mleko jest konieczne do spożywania. Jednakże podczas karmienia piersią, zarówno w drugim czy w trzecim roku, naturalny pokarm wciąż będzie zaspokajał potrzebę żywieniową, jak również zdrowotną dziecka. W swoim składzie zawiera cenne tłuszcze, laktozę, białko z witaminami czy sole mineralne, a także ważne przeciwciała. Dziecko karmione piersią wręcz potrzebuje dłużej tej bliskości z matką, bowiem jest to jedna z jego potrzeb psychicznych oraz fizjologicznych. Dzięki takiej bliskości czuje się przede wszystkim bezpiecznie.
Odstawienie dziecka od piersi powinno być rozłożone w czasie. Zdecydowanie nie powinno się robić tego nagle. Ucierpi na tym zarówno dziecko, jak i matka, która może mieć problem z większą ilością pokarmu prowadzącą nawet do zapalenia piersi. Dziecko jest świetnym wzrokowcem, w związku z tym mamy powinny unikać ubrań, które dziecku mogą skojarzyć się z karmieniem. Ponadto, na początek warto zrezygnować chociaż z jednego karmienia, np. średnio co 2 – 3 dni. Najlepiej, aby w początkowej fazie tego procesu zrezygnować najpierw z karmienia w ciągu dnia.
Dziecko jest przyzwyczajone do piersi, zatem lubi domagać się jej w każdej sytuacji. Nawet wtedy, gdy nie jest głodne, tylko potrzebuje bliskości. Warto zająć w takiej sytuacji pociechę czymś innym, odwracając jej uwagę, np. pokazując inną zabawkę. Kolejną istotną czynnością jest proponowanie dziecku wcześniej czegoś do jedzenia, zanim stanie się naprawdę głodne, dlatego że potem zapewne nie będzie ono chciało już nic innego, jak tylko pierś. Dziecko z miesiąca na miesiąc robi się mądrzejsze, zaczyna coraz więcej rozumieć, w związku z tym bardzo ważne jest, aby tłumaczyć mu, że mamusia już nie będzie karmić piersią, ale w zamian za to wciąż będzie przytulać i głaskać, pokazując mu swoją miłość. Odstawienie od piersi nie może wiązać się z ograniczeniem bliskości.
Odstawienie dziecka od piersi nie zawsze można wykonać w każdej chwili. Nierzadko występuje szereg różnych życiowych sytuacji, które wręcz przyczyniają się do tego, aby wciąż pozostać przy naturalnym karmieniu. Do takich sytuacji należy m.in.:
W trakcie odstawiania dziecka od piersi ważne jest, aby uważnie je obserwować, szczególną uwagę zwracając na jego zachowanie. Taka zmiana może wywołać stres u malucha. Dziecko może być rozdrażnione, a w najgorszym wypadku może obniżyć się jego odporność na choroby. Na wszelkie sygnały trzeba natychmiast reagować. Jednakże należy pamiętać, aby okazywać bliskość maleństwu na każdym kroku, aby nie czuło się w jakimś stopniu odtrącone.
Nie ma jednej i sprawdzonej metody na odstawienie pociechy od piersi mamy. Każde maleństwo jest inne i w innym czasie przyzwyczai się do nowej sytuacji. Jedno dziecko szybciej, a drugie wolniej zakończy naturalne karmienie. Ta zmiana potrzebuje przede wszystkim dużo czasu, cierpliwości i miłości. Karmienie piersią tworzy ogromną więź między dzieckiem a jego mamą – wtedy czuje się ono najlepiej. Przejście na zastąpienie piersi butelką jest kolejnym etapem w życiu matki i pociechy. To mama decyduje, kiedy zakończy karmienie piersią i przejdzie na mleko modyfikowane.
Zdjęcie główne: Jonathan Borba, źródło: unsplash.com