Większość osób nie wyobraża sobie dnia bez przynajmniej jednej filiżanki czy kubka kawy. Kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią często zastanawiają się, czy mogą sobie na nią pozwolić i czy nie zaszkodzi dziecku.
Picie kawy podczas karmienia piersią często wywołuje sporo emocji i kontrowersji. Starsze pokolenie często źle reaguje, gdy widzi młodą mamę, która raczy się ulubionym, gorącym napojem. Mamy i babcie wielokrotnie zarzucają, że przez to dziecko nie będzie mogło później spać, a do tego może gorzej się czuć. Z kolei młodsze pokolenie uważa to za informacje wyssane z palca. Zdarza się jednak dość często, że kobieta, która chce jak najlepiej dla swojego maleństwa, rezygnuje z kawy, by nie ryzykować. Czy faktycznie to konieczne? Jaka jest prawda na ten temat?
Faktem jest, że picie zbyt wielu napojów zawierających kofeinę, a więc nie tylko kawy, ale też coca-coli, suplementów diety, napojów energetycznych itp., nie jest dobre ani dla osoby dorosłej, ani tym bardziej dla dziecka. Za bezpieczną dawkę kofeiny dla maluszka uznaje się 300 g, filiżanka kawy zawiera około 130 g. W związku z tym kobieta karmiąca może spokojnie pozwolić sobie na wypijanie dwóch takich filiżanek bez obaw o swoje potomstwo.
Oczywiście, zanim zaczniemy pić kawę, należy obserwować swoje dziecko. Tak samo jak w przypadku jedzenia czy picia innych produktów. Może się zdarzyć, że maleństwo będzie źle na nią reagowało, pojawią się wówczas np. dolegliwości bólowe, nadwrażliwość na przyjmowane pokarmy. W tym przypadku lepiej zrezygnować z ulubionego napoju i postawić na kawę bezkofeinową, która obecnie jest na tyle popularna, że znajdziemy ją w każdym większym sklepie.
Nadmiar kofeiny może się przyczynić do trudności w zasypianiu, nadpobudliwości, przyspieszonej czynności serca. Jeśli mama zauważy którykolwiek z tych objawów – powinna niezwłocznie zrezygnować z picia kawy oraz spożywania produktów, które zawierają kofeinę.
Gdzieniegdzie można usłyszeć bądź przeczytać, że podczas karmienia nie powinno się pić kawy, bowiem ta źle wpływa na laktację. Nie jest to prawdą. Picie kawy może powodować, że kobieta karmiąca przyjmuje mniej innych napojów (głównie wody), a to właśnie odpowiednie nawodnienie organizmu ma wpływ na ilość produkowanego mleka. Kawa nie ma tu nic do rzeczy.
W przypadku problemów laktacyjnych najważniejsze jest, by pić dużo wody, można także wspomagać się specjalnymi herbatkami dostępnymi w aptekach, gdyż zawierają słód jęczmienny.
Zdj. główne: Nathan Dumlao/unsplash.com