Artykuł sponsorowany
Teleporada jest świetną alternatywą dla wizyt lekarskich przeprowadzanych w formie stacjonarnej w placówkach medycznych, szczególnie gdy chcemy uzyskać receptę, skierowanie na badanie bądź zwolnienie. Na czym polega teleporada? Wyjaśniamy.
W przypadku przeziębienia czy przewlekłych schorzeń i regularnie przyjmowanych leków tradycyjne wizyty lekarskie nie są konieczne. W takich sytuacjach wygodniejsze staje się przeprowadzenie teleporady z wykorzystaniem nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Teleporada od klasycznej konsultacji różni się tym, że jest udzielana zdalnie, przy wykorzystaniu telefonu czy komputera z dostępem do internetu (na przykład poprzez wideoczat).
Teleporady wyróżniają się wieloma znaczącymi zaletami. Przede wszystkim na wizytę czekamy o wiele krócej. Oszczędzamy także czas, który musielibyśmy poświęcić na dotarcie do wybranej placówki medycznej i oczekiwanie w kolejce. Konsultacje w formie zdalnej to także wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla osób schorowanych, niepełnosprawnych czy w podeszłym wieku, które często mają problemy z poruszaniem się.
Aby skorzystać z teleporady, musimy umówić się na e-wizytę. Możemy to zrobić zarówno w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia (wówczas dostosowujemy się do zasad ustalania takich wizyt określonych w poszczególnych przychodniach), jak i w ramach prywatnych abonamentów medycznych. Możemy również skorzystać z internetowych serwisów medycznych, które stworzono właśnie z myślą o przeprowadzaniu e-konsultacji. Jednym z takich portali jest Receptomat.pl, który umożliwia sprawne przeprowadzenie lekarskiej wizyty i uzyskanie potrzebnej recepty.
Po umówieniu terminu teleporady oczekujemy, aż skontaktuje się z nami wybrany specjalista. Najważniejszą częścią konsultacji w formie zdalnej jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz będzie chciał zebrać wszystkie najistotniejsze informacje, dzięki którym prawidłowo przeprowadzi pełną diagnostykę. Z tego względu nie powinniśmy zatajać przed lekarzem żadnych szczegółów, a przed samą teleporadą warto sporządzić notatki, w których zawrzemy wszystkie swoje dolegliwość, objawy chorobowe i czas ich trwania. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy. Warto także zanotować wszystkie pytania do specjalisty czy ewentualne prośby o skierowanie na badania.
Podczas e-konsultacji lekarz będzie pytał o:
Po uzyskaniu takich informacji lekarz będzie mógł odpowiednio wystawić receptę, zwolnienie lub skierowanie na dalsze badania, na przykład laboratoryjne bądź obrazowe. Niekiedy zdarza się jednak, że sama teleporada jest niewystarczająca. W takiej sytuacji lekarz poprosi pacjenta o osobiste stawienie się w gabinecie w celu przeprowadzenia dalszych, na przykład fizycznych, badań.
Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com