Karmienie piersią po cesarskim cięciu – o czym warto wiedzieć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Karmienie piersią po cesarskim cięciu – o czym warto wiedzieć?

Dla wielu kobiet karmienie piersią po cesarce jest bardzo trudne. Pierwsze przystawienie następuje później niż w przypadku porodu naturalnego. O czym warto wiedzieć, chcąc karmić dziecko po cesarce?

Czy można karmić dziecko po cesarskim cięciu?

Wśród kobiet panuje mit, że cesarskie cięcie uniemożliwia karmienie piersią. Ma on swoje korzenie w czasach, gdy nikt nie pomagał takim kobietom w początkach karmienia. Bez właściwej pomocy kobieta po cesarskim cięciu miała małe szanse na karmienie noworodka. Wcześniej do tego rodzaju porodu stosowano znieczulenie ogólne, po którym kobieta była osłabiana, a dziecko miało mniejszy odruch ssania.

Dziś większość cesarek odbywa się w tzw. znieczuleniu do kręgosłupa. W czasie tego znieczulenia kobieta jest przytomna. Dzięki temu zaraz po porodzie może przytulić dziecko i spróbować je nakarmić.

Kobieta, która urodzi dziecko przez cesarskie cięcie, nie powinna dać sobie wmówić, że nie będzie mogła karmić. Wiele położnych uważa, że laktacja jest w głowie. Dlatego, jeśli kobieta będzie chciała karmić, to nic jej nie przeszkodzi.

Dlaczego cesarskie cięcie opóźnia laktację?

Za laktację odpowiedzialne są dwa hormony: prolaktyna i oksytocyna. Występują one u każdej mamy, niezależnie od formy porodu. Po naturalnym porodzie wysokość hormonów rośnie powoli, pozwalając na stopniową aktywacje gruczołów mlekowych. Natomiast po cesarce występuje nagły ich wzrost – zazwyczaj na około 3 doby – co utrudnia rozpoczęcie produkcji mleka . Po kilku dniach poziom hormonów się reguluje i karmienie piersią przebiega już bez problemu.

Po porodzie zaleca się, jak najczęstsze przystawianie dziecka. Jeśli jest to niemożliwe np. z powodu wcześniactwa lub problemów zdrowotnych dziecka, to warto pobudzać laktację laktatorem.

Jak pobudzić laktację?

Najlepiej jest, aby pierwsze karmienie nastąpiło maksymalnie 6 godzin po cesarskim cięciu. Jest to możliwe, gdy zostało podane znieczulenie do kręgosłupa. Wtedy pierwszy kontakt „skóra do skóry” i przystawienie do piersi może odbyć się już na sali operacyjnej.

Jeśli cięcie cesarskie zostało przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym, to zazwyczaj mija około 12 h, zanim matka wybudzi się i będzie miała możliwość nawiązać kontakt z dzieckiem. Bardzo ważne jest przystawianie noworodka mimo podania wcześniej narkozy. Dziecko z powodu leków może być senne i nie chcieć ssać. Mimo to warto spróbować ponownie przystawić noworodka do piersi po wybudzeniu się matki z narkozy.

Gdy nie uda się przystawić malca w ciągu 6 godzin od porodu, to warto ściągnąć mleko i spróbować nakarmić go w sposób nie zaburzający procesu ssania np. przy użyciu kubeczka lub strzykawki. Jeśli dziecko jest skrajnym wcześniakiem, to warto podać mu mleko matki przez sondę.

Noworodka trzeba często i cierpliwie przystawiać do piersi, dzięki temu zostanie zwiększona ilość pokarmu. Jeśli młoda mama będzie miała problem z karmieniem maluszka, to trzeba poszukać pomocy w poradni laktacyjnej.

Warto poprosić personel medyczny o pomoc w karmieniu i opiece nad dzieckiem. Kobieta po cesarce czuje się znacznie gorzej niż kobieta po porodzie naturalnym. W wielu szpitalach do kobiet w połogu przychodzi doradca laktacyjny (usługa jest bezpłatna) i pomaga w prawidłowym przystawianiu dziecka. Pierwsze karmienie po cesarskim cięciu powinno odbywać się na leżąco. Mama leży na plecach, a maluszek leży na boku podparty ręką matki.

Zdjęcie główne: Jonathan Borba/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*