Objawy i skutki skróconego wędzidełka

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Objawy i skutki skróconego wędzidełka

Martwisz się skróconym wędzidełkiem u Twojego dziecka? To z pewnością kłopot, jednak to częsta przypadłość, która w porę rozpoznana i wyleczona, nie pozostawia negatywnych skutków.

Wędzidełko – co to?

W jamie ustnej człowieka znajdują się cztery wędzidełka: 

  • podjęzykowe – łączy dolną powierzchnią języka z dnem jamy ustnej;
  • podwargowe wędzidełko wargi górnej – łączy wewnętrzną stronę górnej wargi z dziąsłami szczęki górnej, znajduje się pomiędzy jedynkami;
  • podwargowe wędzidełko wargi dolnej – łączy wewnętrzną stronę dolnej wargi z dziąsłami szczęki dolnej, znajduje się pomiędzy jedynkami;
  • policzkowe – znajdują się przy linii górnych zębów, przy obu policzkach. 

Skrócone wędzidełko podjęzykowe – objawy

Najpopularniejszą przypadłością związaną z wędzidełkami jest skrócenie wędzidełka podjęzykowego. To przypadłość, z którą dziecko się rodzi, nie nabywa się jej w trakcie życia. Na szczęście bardzo łatwo je rozpoznać nawet w pierwszych dobach życia dziecka. U noworodków ze skróconym wędzidełkiem pojawiają się problemy ze ssaniem, a co za tym idzie, karmienie jest męczące i dla matki (ból podczas karmienia) i dla dziecka (utrudnione pobieranie pokarmu – dziecko może się nie najadać, a przez to często płacze). Skrócone wędzidełko u starszych dzieci najłatwiej rozpoznać po kształcie języka – po wysunięciu języka z buzi przybiera on sercowaty kształt.

Skrócone wędzidełko podjęzykowe – skutki

Skrócone wędzidełko podjęzykowe powoduje liczne trudności. U noworodków i niemowlaków jest to wspomniana już trudność w pobieraniu pokarmu. Natomiast skutki skróconego wędzidełka u starszych dzieci to:

  • wady wymowy, które wynikają z unoszenia języka do góry podczas wymawiania takich głosek jak t, d, n, l, r, sz, rz, cz, dż, 
  • problemy z wykonywaniem podstawowych ćwiczeń artykulacyjnych, np. wysuwanie języka jak najdalej do przodu czy wysuwanie i unoszenie języka w stronę nosa, 
  • zaleganie śliny i ślinotok,
  • kłopoty z trawieniem – pokarmy są zbyt słabo rozdrobnione. 

Skrócone wędzidełko podjęzykowe – leczenie

Jeśli podejrzewasz problemy z wędzidełkiem u Twojego dziecka, udaj się z nim do lekarza (najlepiej wybrać się do laryngologa). 

Zanim zdecydujemy się na najbardziej radykalną z metod – podcięcie wędzidełka, warto rozważyć mniej inwazyjne sposoby. 

Skrócone wędzidełko – ćwiczenia

W niektórych przypadkach wystarczają wizyty u laryngologa, podczas których dziecko wykonuje ćwiczenia takie jak np. wysuwanie języka z buzi jak najdalej do przodu, wysuwanie języka z buzi i kierowanie go w stronę brody i nosa.

Podcięcie skróconego wędzidełka

Frenuloplastyka, czyli podcięcie skróconego wędzidełka, to prosty zabieg chirurgiczny. Podcięcie jest wykonywane skalpelem, nożem chirurgicznym, nożyczkami lub laserem. W przypadku starszych dzieci zaleca się wykonanie go laserem, dzięki czemu rana mniej krwawi, szybciej się goi i nie ma konieczności zakładania szwów. Przez kilka dni po zabiegu warto ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny dzieci. Warto też podawać dzieciom przez kilka dni posiłki w formie półpłynnej.

Podcięcie wędzidełka u noworodków wykonuje się bez znieczulenia. Bez obaw, to celowe rozwiązanie, gdyż podanie znieczulenia byłoby bardziej bolesne niż sam zabieg. Po zabiegu krwawienie ustępuje w ciągu kilku minut, po czym dziecko może zostać niemal od razu nakarmione przez matkę.

Zdjęcie główne: Colin Maynard/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*