Odpieluchowanie bez stresu – jak się do niego przygotować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Odpieluchowanie bez stresu – jak się do niego przygotować?

Rodzice czują często presję, aby jak najszybciej odpieluchować swoje dzieci. Nie warto jednak jej ulegać i przyspieszać tego procesu. Pamiętaj, że dziecko musi być przede wszystkim na to gotowe, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest gotowe do odpieluchowania?

Pierwsze oznaki możesz zauważyć dopiero po ukończeniu 18. miesiąca życia. Najlepszym czasem na naukę korzystania z nocnika są jednak 2. urodziny dziecka. Oznak gotowości do odpieluchowania jest wiele, zalicza się do nich między innymi:

  • stabilne siadania i wstawanie,
  • samodzielne chodzenie,
  • zwiększenie pojemności pęcherza (dłuższy czas z suchą pieluszką, min.2h),
  • świadomość wypróżniania się oraz sygnalizowanie takiej potrzeby.

Co jest potrzebne do nauki korzystania z nocnika?

Oczywiście, w pierwszej kolejności musisz zainwestować w nocnik. Co ważne, powinien on się dziecku podobać, aby z chęcią na nim siadał. W celu jego zakupienia, najlepiej udać się do sklepu wraz z dzieckiem, aby go samodzielnie wybrało.

Niektóre dzieci nie tolerują nocników; w tym wypadku sprawdzi się nakładka na sedes. Taki gadżet przyda się również dzieciom, które nauczyły się już załatwiać w nocniku i chcą zacząć korzystać z toalety. Do nauki przyda się:

  • nocnik lub podkładka do sedesu,
  • książeczki edukacyjne o korzystaniu z nocnika lub siusiająca lalka,
  • ładne majtki, które zastąpią pieluszki,
  • mata chroniąca łóżko przed zamoczeniem.

Jak pomóc dziecku w nauce? Odpieluchowanie bez stresu

 1. Oswój dziecko z nową czynnością

Dobrze, jeśli pozwolisz dziecku obserwować, w jaki sposób należy korzystać z toalety. Warto przy tym opisać tą czynność i wytłumaczyć maluchowi, do czego służy sedes.

2. Rozmawiaj z maluchem o pieluszkach i toalecie

Pomocne okażą się książki o nocniku. Dziecko będzie mogło zapoznać się bliżej z tym tematem przed podjęciem właściwej nauki. Nie będzie się bało takiej zmiany i z chęcią rozpocznie własne próby. Co ważne, nie zapomnij o nauce właściwych zwrotów, dzięki którym dziecko będzie komunikowało o swoich potrzebach poza domem. Przydadzą się one na przykład w żłobku. Nie warto tworzyć tematów tabu, naucz malucha nazywania swoich narządów płciowych.

3. Przyzwyczaj dziecko do nocnika

Nie warto rozpoczynać nauki bez wcześniejszego przybliżenia dziecku nowego przedmiotu. Maluch powinien się najpierw pobawić nocnikiem, na przykład zaproponuj, aby to miś zrobił siusiu do niego. Maluch może na początku wchodzić na nocnik w ubraniu, w ten sposób nauczy się na niego siadać i wstawać. Wyćwiczy podstawowe umiejętności i oswoi się z nową pozycją. Kiedy dziecko będzie gotowe, wówczas można rozpocząć ćwiczenia siusiania do nocnika, już bez pieluszki. Nigdy nie zmuszaj dziecka do siadania na nocniku, gdyż może je to zniechęcić do nauki.

Jak przystąpić do odpieluchowania krok po kroku?

 1. Posadź dziecko na nocniku w czasie, kiedy zazwyczaj załatwia swoją potrzebę w pieluszce. Może być to zaraz po przebudzeniu czy po posiłku.

2. Pozwól mu siedzieć na nim tyle, ile tego potrzebuje. Nigdy nie przytrzymuj dziecka na siłę.

3. W przypadku, kiedy dziecku uda się załatwić do nocnika, pochwal je. Maluchowi w ten sposób będzie łatwiej zrozumieć, do czego służy nocnik.

4. W okresie letnim dziecko powinno biegać po ogródku bez pieluchy, w ten sposób łatwiej zrozumie swoją fizjologię. Po jakimś czasie samo będzie sygnalizowało swoją potrzebę.

Jakich błędów nie należy popełniać?

Przede wszystkim nie należy zmuszać malucha do siadania na nocniku. Nie przekupuj go, nie szantażuj i nie zmuszaj, aby na nim siedział. W ten sposób można doprowadzić do powstania u dziecka niechęci do nocnika i w rezultacie nie będzie chciało z niego w ogóle korzystać. Po każdorazowym sukcesie dziecka należy je koniecznie chwalić. 

Jeśli malec podczas nauki korzystania z nocnika załatwi się w inne miejsce, nie należy go karcić, krzyczeć czy okazywać swojego niezadowolenia. W takiej sytuacji pociesz dziecko i powiedz, że następnym razem na pewno mu się uda.

Zdjęcie główne: Jamie Coupaud , źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*