Pierwszy laktator – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pierwszy laktator – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Laktator w obecnych czasach to urządzenie niezbędne przy kompletowaniu wyprawki. Służy do odciągania pokarmu w sytuacji, kiedy nie możesz podać go bezpośrednio z piersi lub kiedy pokarmu jest bardzo dużo. Warto go mieć, aby ułatwić sobie życie z maluszkiem. Na co jednak zwracać uwagę podczas kupna?

1. Rodzaj laktatora

Pierwszą rzeczą, nad którą musisz się zastanowić, jest to, czy ma być on ręczny, czy elektryczny. Laktatory elektryczne są oczywiście dużo wygodniejsze w użyciu; wystarczy założyć urządzenie na pierś, wybrać moc ssania, a on wykona całą pracę. Jest to opcja droższa niż laktator ręczny, jednak oszczędzająca dużo czasu i nerwów. Laktator ręczny z kolei jest cichy i łatwy w czyszczeniu, jednak używanie go jest dosyć pracochłonne. Dlatego takie laktatory obecnie kupuje się rzadko. Może być on dobrym rozwiązaniem jedynie dla kobiet, które odciągają pokarm sporadycznie. 

2. Wygoda użytkowania

Warto postawić na laktator, który będzie cichy w użyciu. Jest to bardzo ważny aspekt, kiedy masz w domu noworodka i nie chcesz budzić go głośną pracą urządzenia. Jeśli masz taką możliwość, wybierz się do sklepu, gdzie przetestujesz dany model i sprawdzisz, jaki jest głośny. Kolejną kwestią jest rozmiar. Najlepiej, jeśli urządzenie jest niewielkie; łatwo jest wtedy zabrać je ze sobą w przypadku wyjazdu. Poza tym nieporęczny i duży laktator może być niewygodny w użyciu. Odciąganie pokarmu często trwa dłuższą chwilę, dlatego trzymanie urządzenia, które jest zbyt ciężkie, może dawać się we znaki. 

3. Zasilanie

Kolejną kwestią, na którą powinnaś zwrócić uwagę, jest wbudowany akumulator. Warto wybrać takie urządzenie, które można ładować przy pomocy kabla USB. Gwarantuje to, że laktator będzie zawsze gotowy do użytku, nie będziesz musiała martwić się o zakup baterii czy bliskość gniazdka elektrycznego. A jeśli się rozładuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go, kiedy jest podłączony do ładowarki. Ta opcja jest również dużo wygodniejsza w podróży. Naładowanego urządzenia możesz używać poza domem. 

4. Regulacja poziomu mocy

Aby zapewnić sobie maksymalną wygodę użytkowania, warto wybrać model, który ma regulację poziomu mocy. Laktator powinien naśladować rytm ssania dziecka, który składa się z dwóch etapów. Pierwsze parę minut to ssanie szybkie i płytkie, pobudzające wypływ pokarmu. Uaktywnia się, kiedy przystawiasz dziecko do piersi, a nawet kiedy słyszysz jego płacz. Podczas karmienia po chwili możesz zauważyć zmianę rytmu ssania dziecka. Ssanie staje się miarowe, spokojne i głębokie. Tylko laktator naśladujący te dwie fazy zapewni Ci największy komfort i nie będzie powodował bólu. Odciąganie pokarmu nie powinno być bolesne i sprawiać dyskomfortu. Jeśli tak jest, pomyśl o zmianie modelu na taki, który będzie delikatniejszy. 

5. Lejek

Ostatnim kryterium powinien być lejek, który przystawiasz do piersi. Zwróć uwagę na to, czy istnieje możliwość jego wymiany i czy producent oferuje różne rozmiary. To ważne, ponieważ rozmiar lejka powinien być dopasowany do rozmiaru Twojej brodawki. W większości modeli wielkość jest uniwersalna, warto jednak pamiętać o tym, że każda kobieta jest inna, ma inną budowę ciała. Nieprawidłowo dobrany lejek może powodować wiele problemów. Przy zbyt dużym rozmiarze, skóra otaczająca brodawkę będzie marszczyć się i wciągać do środka, z kolei zbyt mały rozmiar będzie powodował szczypanie, a nawet zasinienie brodawki. Efekt końcowy może być taki, że nie będziesz w stanie odciągnąć pokarmu, co spowoduje niepotrzebną irytację i stres.

Decydując się na konkretny model, musisz mieć na uwadze kilka czynników. Pomogą Ci one wybrać sprzęt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, który będzie wygodny w użyciu i posłuży przez długi czas. Jeśli nie potrafisz sama wybrać odpowiedniego modelu, warto poprosić o radę doświadczonego doradcę laktacyjnego, który obejrzy Twoje piersi i podpowie, jaki rozmiar lejka oraz który laktator będą dla Ciebie najlepsze.

Zdjęcie główne: cottonbro, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*