Poród po terminie – jak wygląda?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Poród po terminie – jak wygląda?

Poród po terminie to coś, czego przyszła mama woli uniknąć. Czasami jednak długo nic się nie dzieje i wydaje się to być nieuchronne. Na co warto być przygotowaną? Dowiedz się więcej.

Poród po terminie – kiedy można o nim mówić?

Każda przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje ustalonej przez lekarza prowadzącego daty porodu. Nic dziwnego, że nie możesz się doczekać chwili, gdy w końcu weźmiesz w ramiona swoje maleństwo. Ponadto końcówka ciąży także bywa trudna fizycznie oraz psychicznie, co dodatkowo sprawia, że odlicza się dni. Przyjęło się, że poród w terminie to ten, który ma miejsce pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży. Jeżeli rozwiązanie nastąpi później, mamy do czynienia z porodem po terminie. Warto jednak także pamiętać, że każda ciąża jest inna i wiele zależy od jej indywidualnego przebiegu. Jeżeli jednak czujesz, że Twój poród może odbyć się po terminie, musisz wiedzieć, jak postępować.

Kiedy do lekarza?

Mijający termin porodu nie jest powodem do nerwów. Pamiętaj o tym, że ciąża to nie matematyka, a data rozwiązania jest wyliczana orientacyjnie. Być może przed poczęciem miałaś nieregularne miesiączki lub po prostu Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe, aby przyjść na świat. Jeżeli 42. tydzień mija i nic się nie dzieje, na pewno warto, abyś skonsultowała się z lekarzem prowadzącym ciążę lub szpitalem, gdzie planujesz rodzić. Prawdopodobnie zostanie Ci polecone kontrolowanie ruchów dziecka, a także badanie KTG, które sprawdzi tętno maleństwa. Wizyty kontrolne prawdopodobnie będziesz odbywać regularnie aż do samoistnego rozwiązania lub do momentu, gdy lekarz podejmie decyzję o wywoływaniu porodu.

Wywoływanie porodu – na czym polega?

Jeżeli według lekarza konieczne jest wywołanie porodu, może się to odbyć za pomocą różnych metod. Wśród nich są:

  • odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego,
  • podanie oksytocyny,
  • podanie dopochwowo żelu prostaglandynowego. 

Za fundacją Rodzić Po Ludzku: „W Polsce jako metodę wywołania/przyśpieszenia porodu często stosuje się przebicie pęcherza płodowego, choć technika ta niesie za sobą wzrost ryzyka powikłań. Według Światowej Organizacji Zdrowia metoda ta nie ma naukowego uzasadnienia”.

Naturalne metody przyspieszenia porodu

Warto wiedzieć o tym, że sztuczne wywoływanie porodu wiąże się też z ewentualnymi skutkami ubocznymi, czego oczywiście wiele kobiet chce uniknąć. Jeżeli według wyników badań z dzieckiem wszystko jest w porządku, a mimo to nie spieszy mu się na świat, można spróbować naturalnych metod przyspieszenia porodu. Jedną z głównych jest seks. Tak jest, stosunek płciowy zdecydowanie może pomóc w przyspieszeniu rozwiązania ciąży. Ze względu na wydzielanie się oksytocyny można spróbować także stymulacji brodawek. Inne sposoby to między innymi: spacery, chodzenie po schodach, taniec. Końcówka ciąży to także dobry moment na porządki w domu – jeżeli dasz radę. Pamiętaj, aby zbytnio się nie forsować, ale ruch generalnie może pomóc ustawić się dziecku w kanale rodnym.

Zdj. główne: Isaac Quesada/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*