Nie tylko test – sprawdź, jak się dowiedzieć, czy jesteś w ciąży!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Nie tylko test – sprawdź, jak się dowiedzieć, czy jesteś w ciąży!

Ciąża to niezwykły moment w życiu każdej kobiety. Jak się dowiedzieć, że jesteś w stanie błogosławionym bez robienia testu ciążowego?

Najpopularniejszą metodą na sprawdzenie, czy jesteś w ciąży, jest bez wątpienia zrobienie testu ciążowego i udanie się do ginekologa na badanie. Są jednak inne sposoby, by móc stwierdzić, że najprawdopodobniej za 9 miesięcy na świecie pojawi się mały człowieczek. Jakie?

Sprawdź swój kalendarz miesiączkowy

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży – sprawdź swój kalendarz miesiączkowy. Jeśli nie lubisz bądź obawiasz się, że sama źle wyliczysz swoje dni płodne i niepłodne, wówczas można skorzystać z gotowych kalkulatorów dostępnych w internecie oraz licznych aplikacji na telefon. Wystarczy jedynie wpisać datę ostatniej miesiączki i długość cyklu. 

Następnie należy przypomnieć sobie, czy w dni płodne doszło do stosunku bez zabezpieczenia. Jeśli tak, a do tego spóźnia się okres, to jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży! 

Zrób badanie krwi

Badanie krwi jest nawet pewniejsze niż zrobienie typowego testu w aptece. Polega na określenie poziomu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Co to takiego? Jest to hormon wytwarzany przez zarodek. Pod jego wpływem wytwarzany jest progesteron przez ciałko żółte, który pozwala na zagnieżdżenie się zarodka. U kobiety w ciąży stężenie hCG w pierwszych tygodniach znacznie wrasta, jego ilość nawet podwaja się co 2–3 doby. U pań, które nie spodziewają się dziecka, stężenie hormonu nie przekracza 5 mlU/ml, dla porównania – u ciężarnej w 6 tygodniu sięga około 56500 mlU/ml. 

Objawy, które mogą sygnalizować, że jesteś w ciąży

Jest wiele objawów, które są pierwszym sygnałem informującym, że doszło do zapłodnienia. Wśród nich najpopularniejsze są mdłości, szczególnie rano. Nie zawsze muszą skończyć się wymiotami, aczkolwiek mogą. Jeśli do tego pojawia się wrażliwość na wszelakie zapachy, które także wywołują gorsze samopoczucie, to prawdopodobieństwo, że pod Twoim sercem rozwija się nowe życie, jest bardzo duże.

Kolejnym sygnałem jest tkliwość piersi. Mogą wydawać się większe, nabrzmiałe, każdy dotyk może wywoływać ból. Do tego często dochodzą wahania nastrojów – od euforii po smutek. Jeśli zaczynasz płakać z byle powodu, a za chwilę szczerze się śmiejesz, to sygnał, że hormony w organizmie szaleją. A być może robią to właśnie dlatego, że jesteś w ciąży. 

Na początku ciąży często zmienia się apetyt. Jest wiele żartów mówiących o ciężarnych, które po zjedzeniu kiszonych ogórków sięgają po czekoladę, by następnie zjeść mięso czy ryby. W przypadku wielu pań jest to prawda. W ciąży często zmieniają się smaki, nawet potrawy, których kobieta wcześniej nie lubiła, nagle mogą jej się wydać apetyczne. 

Gdy dochodzi do zapłodnienia, w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. W jej brzuchu robi się coraz ciaśniej, hormony szaleją. Dlatego często też pojawia się parcie na pęcherz. I dotyczy to całego etapu ciąży. Taki objaw także może więc być sygnałem, że spodziewasz się dziecka.

Zdj. główne: Jonathan Borba/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*