Skuteczne sposoby na walkę w odparzeniami

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Skuteczne sposoby na walkę w odparzeniami

Odparzenie i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt zdarza się bardzo często w ciągu kilku pierwszych lat życia. Co powoduje odparzenia skóry u niemowląt? Jak im zapobiegać?

Jak rozpoznać odparzenia?

Odparzenie jest to niewielkie zaczerwienienie znajdujące się w okolicy cewki moczowej i odbytu noworodka. Jeśli rodzic zauważy taką zmianę na skórze malucha, to powinien jak najszybciej zareagować, aby nie przekształciło się ono w pieluszkowe zapalenie skóry.

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

Jeśli rodzice nie zareagują na odparzenie, to w krótkim czasie może ono przeobrazić się w pieluszkowe zapalenie skóry. Charakterystycznym jego objawem jest rumień i pojawiające się na nim wypryski.

Jakie są przyczyny odparzeń?

Głównymi przyczynami odparzeń u noworodka są:

  • zbyt rzadka zmiana pieluszki,
  • stany alergiczne skóry,
  • przegrzanie lub otarcie.

10 sposobów na leczenie odparzeń noworodka

1. Częsta zmiana pieluszki

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego pieluszkę należy zmieniać co dwie, maksymalnie trzy godziny, oraz po każdym wypróżnieniu się dziecka.

2. Staranne mycie

Przy każdej zmianie pieluszki należy bardzo starannie umyć pupę i okolice intymne. Najlepiej jest używać do tego letniej przegotowanej wody i jałowych kompresów. Jeśli niemowlę ma problemy skórne, to do wody można dodać napar z rumianku lub odrobinę emitentów.

Po umyciu trzeba bardzo dokładnie wysuszyć pupę ręcznikiem papierowym. Należy to zrobić poprzez delikatne dotykanie skóry dziecka.

3. Kremy i maści przeciw odparzeniom

Na umytą i osuszoną skórę należy nałożyć krem lub maść przeciw odparzeniom, który będzie pełnił funkcję ochronną. Wybierając kosmetyk warto zwrócić uwagę na jego skład. Dobry preparat powinien zawierać:

  • substancje natłuszczające skórę np. lanolina, wazelina, euceryna;
  • substancje przeciwzapalne oraz łagodzące podrażnienia m.in. d- pantenol oraz naturalne olejki np. z oliwek, z kiełków pszenicy.

4. Szybka reakcja nawet na niewielkie odparzenie

Jeśli pojawią się zmiany takie jak:

  • rumień,
  • grudki,
  • pęcherzyki.

Należy jak najszybciej reagować poprzez zastosowanie kremów dostępnych bez recepty lub udanie się do lekarza POZ. Nie wolno dopuścić do powstania nadżerek.

Jeśli odparzenie już się pojawiło, to należy po każdej zmianie pieluszki stosować maści z tlenkiem cynku. Jeśli problemy z odparzeniami się powtarzają, to należy skonsultować dziecko z dermatologiem lub alergologiem.

5. Wietrzenie pupy

Świeże powietrze ma działanie regenerujące na skórę, dlatego należy jak najczęściej i jak najdłużej pozostawiać dziecko bez pieluszki.  Dzięki temu odparzenia szybciej się zagoją. Podczas wietrzenia pupy warto zabezpieczyć podłoże nieprzemakalnym podkładem.

Wietrzyć należy umytą pupę, a przed założeniem pampersa należy smarować ją maścią na odparzenia.  

6. Odpowiednie pieluszki

Nie ma jednej uniwersalnej marki pieluszek, która odpowiada wszystkim maluchom. Dlatego warto wypróbowywać dostępne produkty metodą prób i błędów. Należy wybierać dla maluszka pampersy, które:

  • nie są wybielane chlorem,
  • nie mają dodatków zapachowych,
  • nie są barwione od środka.

7. Nawilżające chusteczki tylko w awaryjnych sytuacjach

Najlepsza do przemywania delikatnej skóry dziecka jest letnią przegotowana woda. Chusteczki nawilżające są bardzo wygodne, lecz zawierają dużą ilość składników chemicznych, które mogą wywołać uczulenie.

8. Uważnie obserwuj stan skóry

Jeśli skóra dziecka jest przesuszona, to jest bardziej podatna na podrażnienia i odparzenia. Dlatego właśnie warto delikatną skórę nawilżać kosmetykami zawierającymi emolienty.

9. Dobroczynne kąpiele

Przy problemach z odparzeniami ulgę maluchowi przyniosą kąpiele z dodatkiem:

  • krochmalu lub mąki ziemniaczanej,
  • nadmanganianu potasu,
  • emolientów.

10. Nie eksperymentuj

Jeśli stosowane kosmetyki przynoszą oczekiwane efekty, to nie należy ich zmieniać na inne. Alergia jest bardzo indywidualną sprawą i może zdarzyć się nawet w przypadku używania bardzo drogich i polecanych kosmetyków.

Zdjęcie główne: Picsea, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*