Jak poradzić sobie z brakiem apetytu w ciąży?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Jak poradzić sobie z brakiem apetytu w ciąży?

Brak apetytu jest częstą dolegliwością kobiet zwłaszcza na początku ciąży, kiedy to ciężarna zmaga się z mdłościami, wymiotami i zawrotami głowy. W pierwszym trymestrze dziecko jest niewielkich rozmiarów, więc wystarczą mu składniki odżywcze dostarczane przez mamę. Jednak, aby było to możliwe należy dbać o zbilansowaną dietę. W jaki sposób przezwyciężyć więc brak apetytu?

Jakie są przyczyny braku apetytu w ciąży?

Brak apetytu w ciąży jest jedną z typowych dolegliwości dla przyszłej mamy, zwłaszcza w I trymestrze. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są poranne mdłości, nudności i wymioty. Mdłości powinny występować tylko rano, lecz u niektórych ciężarnych trwają cały dzień. Lekarze uważają, że przyczyną mdłości i wymiotów są zmiany hormonalne zachodzące w I trymestrze ciąży. Dolegliwości te mogą być również uwarunkowane genetycznie. Zdarza się, że matka ciężarnej przechodziła podobnie ciążę. Brak apetytu w ciąży często jest również związany z odczuwanym stresem. Dla wielu kobiet okres ciąży to przede wszystkim czas wielu poważnych zmian, które wpływają na nieco gorsze samopoczucie.

Wymioty niepowściągliwe zdarzają się w 1 na 1000 ciąż. Takie wymioty mogą być bardzo niebezpieczne dla matki i dziecka. Jeśli ciężarna cały czas wymiotuje, to nie przybiera na wadze oraz traci z organizmu wodę i inne niezbędne składniki odżywcze. Trwające długo wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, uszkodzenia wątroby, a nawet utraty ciąży. Brak apetytu jest bardzo popularnym zjawiskiem – często przyszłe matki narzekają na to, że produkty, które przed ciążą należały do ich ulubionych, teraz nie sprawiają im radości. Warto jednak pamiętać, że jeśli dolegliwości okazują się wyjątkowo dotkliwe, należy udać się do lekarza prowadzącego ciąże.

Hormon beta hCG

Za nudności w ciąży odpowiada hormon beta hCG, najczęściej dolegliwości ciążowe nasilają się wraz ze wzrostem tego hormonu. Największe stężenie tego hormonu przypada na okres między 10 a 12 tygodniem ciąży, a później zaczyna spadać. Wraz ze wzrostem stężenia hormonu zwiększają się nudności oraz brak ochoty na jedzenie. Mdłości i utrata apetytu mogą mieć również podłoże psychologiczne. Za przyczynę takiego stanu rzeczy często podaje się lęk i stres związany z ciążą. Choć jest to w zupełności normalne warto również pamiętać, że często brak apetytu w ciąży związany jest z nadwrażliwością na zapachy, co dodatkowo wpływa na problemy z systematycznym spożywaniem posiłków.

W jakich sytuacjach brak apetytu u ciężarnej jest groźny?

Od prawidłowo zbilansowanej diety zależy rozwój dziecka. Bardzo wiele kobiet martwi się, że nudności, wymioty i brak apetytu może negatywnie odbić się na zdrowiu ich dziecka. Jeśli kobieta przed ciążą odżywiała się w sposób racjonalny, to nie ma się czego obawiać. Brak apetytu, nudności i wymioty są czymś normalnym, a dziecko przejmuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze z zapasów zgromadzonych przez organizm ciężarnej.

Należy pamiętać, że kobieta ciężarna ma jeść dla dwojga, nie za dwoje. Dlatego tak ważna jest jakość produktów, nie ich ilość. W tym czasie należy unikać wysoko przetworzonych produktów, które nie są w stanie zapewnić niezbędnych składników odżywczych.

Brak apetytu może być groźny, jeśli ciężarna przez kilka dni nie była w stanie zjeść niczego, a jej masa ciała zmniejszyła się o 3 kg w stosunku do wagi wyjściowej. Gdy kobieta w ciąży ciągle wymiotuje, to powinna zgłosić się do lekarza, bo istnieje duże ryzyko odwodnienia. W takiej sytuacji powinna otrzymać kroplówkę z glukozą.

Brak apetytu w I trymestrze, co robić w takiej sytuacji?

Kiedy ciężarna nie ma w ogóle apetytu, to powinna jeść małe posiłki, bogate we wszystkie substancje odżywcze; warzywa, owoce, jaja i orzechy, które pozwolą jej spełnić zapotrzebowanie kaloryczne. Kobieta w ciąży powinna wykluczyć również ze swojego jadłospisu słodycze.

Najlepiej, jeśli ciężarna będzie zjadać 6-7 niewielkich, w pełni zbilansowanych posiłków. Długie odstępy między posiłkami lub ich niejedzenie nasila nudności i brak apetytu. Mdłości pojawiają się rzadziej, jeśli do żołądka trafiają małe porcje jedzenia, dlatego tak ważne jest, aby odstęp między posiłkami nie był większy niż 4 godziny. Ciężarna powinna mieć zawsze pod ręką zdrowe przekąski np.: suszone lub świeże owoce.

Produkty wspomagające apetyt

Kobieta w ciąży może wspomagać swój apetyt przy pomocy:

  • herbaty imbirowej – imbir łagodzi mdłości i wspomaga apetyt;
  • bananów, kaszy gryczanej, czerwonej papryki – produkty te są świetnym źródłem witaminy B6, która dobroczynnie wpływa na układ nerwowy;
  • migdałów, orzechów, owoców suszonych – drobne przekąski pobudzają apetyt;
  • szklanki wody na czczo;
  • skórki chleba żutej zaraz po przebudzeniu.

Produkty niezalecane przy braku apetytu

Ciężarna mająca mdłości powinna zrezygnować z:

  • sklepowych słodyczy zawierających niezdrowe tłuszcze trans i syrop glukozowo-fruktozowy;
  • potraw kwaśnych;
  • potraw ciężkostrawnych;
  • potraw smażonych na głębokim tłuszczu.

Brak apetytu, nudności i wymioty są normalnymi dolegliwościami w I trymestrze ciąży. Kobieta w ciąży może pobudzić swój apetyt za pomocą domowych sposobów.

Zdjęcie główne: Autor: Tamas Pap, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*