Test ciążowy – jak wybrać najlepszy model?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Test ciążowy – jak wybrać najlepszy model?

Kiedy i jaki test ciążowy najlepiej wykonać? Takie pytanie zadaje sobie niejedna kobieta, która chce mieć dziecko. Wiele kobiet wykonuje test ciążowy zbyt wcześnie, co skutkuje negatywnym wynikiem. Czy test ciążowy może być fałszywie dodatni?

W jaki sposób działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa w moczu lub krwi stężenie hormonu hCG, który jest wytwarzany tylko w sytuacji, gdy kobieta jest w ciąży. Niektóre modele testów ciążowych wykrywają ciąże już kilka dni po zapłodnieniu. Testy dostępne w sprzedaży różnią się między sobą sposobem wykonania i czułością.

Rodzaje testów ciążowych

Płytkowe

Aby wykonać test płytkowy, niezbędne jest zebranie moczu do naczynia; plastikowego lub szklanego. Niestety nie zawsze taki sterylny pojemniczek jest dołączony do zestawu. Za pomocą pipety należy pobrać kilka kropel moczu, umieszczając je w odpowiednim okienku w teście. Wynik widoczny jest już po około 5 min.

Strumieniowe

Test strumieniowy jest bardzo łatwy w użyciu, wystarczy tylko nasadkę testu umieścić pod strumieniem moczu na około 5 sekund. Test ten można wykonać również w inny sposób, przez umieszczenie końcówki testu w czystym pojemniku z moczem na 10 s. Wynik testu można odczytać już po około 5 minutach.

Paskowy

Do wykonania tego testu należy pobrać próbkę moczu do pojemnika i zanurzyć w nim pasek. Wynik testu pojawi się już w kilka chwil.

Wszystkie testy ciążowe mają bardzo wysoką skuteczność – około 99%. Różnią się między sobą czułością:

 • do 500 IU/L – są bardzo czułe, mogą wykryć ciążę już kilka dni przed spodziewaną miesiączką;
 • od 500 do 800 IU/L – wykrywa ciążę około 2 tygodnie po zapłodnieniu, czyli +/- w terminie spodziewanej miesiączki;
 • powyżej 800 IU/l – wykrywa ciąże około tygodnia po spodziewanej miesiączce.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej jest wykonać w dniu spodziewanej miesiączki. Wynik testu jest wtedy najbardziej miarodajny. Czekanie na termin miesiączki wymaga cierpliwości, a zbyt wczesne wykonanie testu może dać fałszywie negatywny wynik.

Jeśli ciąża jest bardzo wczesna, to należy wykonać test z porannego moczu. Jeśli test ciążowy jest wykonany w odpowiednim terminie od zapłodnienia, to nie ma znaczenia czy zostanie wykonany rano, po południu czy wieczorem.

Test ciążowy w laboratorium

Test ciążowy w laboratorium można wykonać wcześniej niż domowy test ciążowy. Takie badanie może zostać wykonane już 10 dni po stosunku. Do badania należy być na czczo- pobierana jest krew żylna. Wynik powyżej 5 mlU/ml oznacza ciążę.

Test ciążowy online

Test ciążowy można wykonać również przez internet – wystarczy tylko odpowiedzieć na kilka pytań. Następnie kobieta otrzymuje odpowiedź czy może być w ciąży. Takie testy ciążowe są niemiarodajne.

Negatywny wynik testu i brak miesiączki

Jeśli wynik jest negatywny, a miesiączki nadal nie ma, to należy powtórzyć test za kolejne 7 – 10 dni. Jeśli wynik jest ponownie negatywny, a miesiączka nadal nie występuje, to należy zgłosić się jak najszybciej do ginekologa lub lekarza POZ. Istnieje kilka przyczyn zaburzenia miesiączkowania u kobiet:

 • zaburzenia hormonalne np.: związane z tarczycą,
 • anemia,
 • anoreksja,
 • bulimia,
 • choroby krwi,
 • problemy z wątrobą,
 • niewydolność nerek.

Opóźnienie w wystąpieniu miesiączki może być również spowodowane ciężkimi przeżyciami, stresem lub zmianą trybu życia.

Błędny wynik testu ciążowego

Jeśli po prawidłowym wykonaniu testu kobieta otrzyma błędny wynik, to należy wykonać kolejny test. O błędnym wyniku może świadczyć:

 •  jedna kreska w obszarze (T),
 • brak kreski w obszarze kontrolnym (C),
 • brak jakiejkolwiek kreski.

Ile kosztuje test ciążowy?

Cena domowego testu ciążowego waha się od kilku do kilkunastu złotych. Cena testu z krwi w laboratorium waha się od 30 do 70 zł, jeśli pacjentka ma skierowanie od ginekologa, to wtedy test jest wykonywany na NFZ. Domowe testy ciążowe można zakupić m.in. w:

 • aptece,
 • supermarkecie,
 • drogerii,
 • stacji benzynowej.

Zdjęcie główne: RODNAE Productions, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*