Kąpiel może być doskonałą zabawą i przyjemnością dla malucha, ale tylko wówczas, gdy będzie czuł się komfortowo i zostaną spełnione pewne warunki. Czy Twoje dziecko płacze, gdy tylko wkładasz je do wody? Sprawdź, co powinnaś zrobić.
Pierwsze kąpiele bywają stresujące, jednak z czasem dziecko powinno przyzwyczaić się do przebywania w wanience, a wręcz polubić to. Niestety nie zawsze tak się dzieje i część maluszków zaczyna płakać już na początku kąpieli. Powody są różne – nieodpowiednia temperatura wody, powietrza, niewłaściwych wymiarów wanienka, zbyt jaskrawe światło to tylko kilka z nich.
Do tego dochodzi jeszcze strach przed wodą, nasilający się przy polewaniu oczu, uszu oraz całej główki. Może się też okazać, że stosujesz środki do kąpieli podrażniające delikatną skórę i powodujące nieprzyjemne szczypanie, gdy dostaną do oczu.
Noworodki i niemowlęta płaczą podczas kąpieli także w sytuacjach, gdy są głodne, zmęczone czy przebodźcowane.
Codzienna kąpiel wcale nie musi być rodzinnym koszmarem. Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, jak sprawić, by dziecko polubiło wieczorne przebywanie w wodzie.
Szykując kąpiel dla malucha, w pierwszej kolejności zadbaj o warunki w pomieszczeniu – łazience czy pokoju. Zrezygnuj z mocnego światła, bo może razić dziecko. Dostosuj także temperaturę tak, by nie było zbyt zimno podczas rozbierania. Najlepiej, by wynosiła ona około 23–24℃.
Następnie możesz przejść do przygotowania wanienki. Zwróć uwagę na jej budowę – czy nie jest za duża, zbyt ciasna albo wyprofilowana w taki sposób, że trudno wygodnie trzymać dziecko i kąpać je. Jeśli zaś chodzi o wodę, to optymalna temperatura wynosi 37℃. W razie wątpliwości pomocny będzie specjalny termometr do wody. Nie nalewaj jej zbyt dużo.
Pomieszczenie gotowe, wanienka również, to teraz czas na kąpiel. Nie wkładaj jednak dziecka od razu do wody, lecz powoli przyzwyczaj je do zmiany otoczenia. Możesz okryć je pieluszką tetrową i powoli zanurzyć najpierw stópki, później całe nóżki, a dopiero potem resztę ciałka. W ten sposób lepiej dostosowuje się ono do kontaktu z wodą.
Dziecko odczuwa emocje rodzica, więc gdy Ty jesteś zmęczona czy zdenerwowana, maluch automatycznie też taki jest. Kiedy wykonujesz gwałtowne i pospieszne ruchy, sprawiasz, że maluszek nie czuje się bezpiecznie, a swoje obawy wyraża płaczem. A zatem uśmiechaj się, mów do niego ciepłym i łagodnym tonem, wykonuj delikatne ruchy. Zadbaj też o to, by nie kąpać dziecka, gdy jest bardzo głodne i bardzo zmęczone.
Podsumowując, mnóstwo czynników wpływa na komfort dziecka podczas kąpieli. Poza wyżej wymienionymi sposobami na przyjemny rytuał możesz też spłukiwać główkę konewką lub kubkiem zamiast głośną słuchawką prysznicową (zasłaniając przy tym oczka i uszy), położyć na dnie matę antypoślizgową, a gdy maluch podrośnie włożyć do wanienki kolorowe zabawki. Niektórym pomoże na przykład zmiana godziny kąpania, zmiana kosmetyków oraz wypracowanie całego rytuału, dzięki któremu dziecko będzie wiedziało, że nadchodzi pora mycia.
Zdj. główne: Nathan Dumlao/unsplash.com