Jakie butelki są najzdrowsze dla maluszka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie butelki są najzdrowsze dla maluszka?

Butelka to jeden z podstawowych elementów wyprawki maluszka. Warto wybierać te, które są najzdrowsze dla dziecka. Czym się sugerować?

Bez względu na to, czy dziecko jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym – powinno mieć dobrej jakości butelkę. Tylko którą wybrać, kiedy półki w sklepach z artykułami dla niemowląt wręcz uginają się od ilości różnego rodzaju towarów?

Butelka dopasowana do wieku

Jeśli potrzebujemy butelki dla noworodka, to powinniśmy kupić taką o niewielkiej pojemności ze smoczkiem przeznaczonym właśnie dla takich maluszków. Najmniejsze butelki mają od 80 do 125 ml pojemności. Smoczek ma wówczas malutką dziurkę, przez którą sączy się mleko. Dla starszaków dziurki w smoczkach są znacznie większe i mleko płynie szybciej, jednak podanie takiej noworodkowi mogłoby sprawić, że się zadławi.

Ważne jest tworzywo

Butelki dla niemowląt robione są z tworzyw sztucznych bądź szkła. Te drugie są zdecydowanie mniej popularne. Szklane modele bez wątpienia łatwiej wyczyścić, a do tego są bardzo odporne na wysokie temperatury. Ich zaletą jest też to, że się nie przebarwiają. Niestety jest to szkło, więc łatwo je potłuc. Na pewno nie wolno zostawiać takiej butelki w zasięgu dziecka, które mogłoby ją zepchnąć czy o coś nią stuknąć. 

W przypadku tworzyw sztucznych, w sklepach znajdziemy butelki silikonowe, polipropylenowe i z poliamidu. Jeszcze kilka lat temu dostępne były też butelki zrobione z poliwęglanu, które z powodu bisfenolu A (jest to szkodliwa substancja chemiczna) zostały całkowicie wycofane z obiegu. Gdybyśmy spotkali taką butelkę, to na pewno nie powinno się jej kupować ani podawać w niej czegokolwiek dziecku.

Popularne butelki polipropylenowe są lubiane z powodu małej wagi i wygody w użyciu. Za minus na pewno należy uznać to, że się odbarwiają, jeśli wlejemy do nich np. sok marchwiowy.

Butelki silikonowe są podobne do polipropylenowych, jednak ścianki są bardziej elastyczne. Jedne i drugie warto jednak co kilka miesięcy wymieniać. 

Smoczek

Butelki mogą mieć smoczki o różnym kształcie – spłaszczone bądź okrągłe. Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się też smoczki, które zmieniają kształt, gdy dziecko ich używa – wówczas przypominają pierś mamy. Takie rozwiązanie jest najlepsze, jeśli dziecko jest karmione piersią i butelką. 

A może butelka antykolkowa?

Wielu rodziców, których pociechy zmagają się z bólami brzuszków, decyduje się na zakup butelek antykolkowych. Mają one zastosowaną specjalny system, który odpowietrza mleko. Dzięki temu dziecko, pijąc mleko, nie połyka powietrza, co może skutkować problemami z brzuszkiem i wzdęciami. 

W sklepach znajdziemy różne butelki antykolkowe z zastosowanymi różnymi rozwiązaniami. Niektóre mają specjalną rurkę odpowietrzającą, inne zaworek w smoczku – to, która jest lepsza, jest kwestią indywidualną.

Zdj. główne: Lucy Wolski/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*