Jak leczyć przeziębienie u malucha?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak leczyć przeziębienie u malucha?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Maluch może przeziębiać się wielokrotnie w ciągu roku. Większość przeziębień nie jest groźna, ale wymaga szybkiego i rozważnego działania, żeby ulżyć dziecku w chorobie i umożliwić mu szybki powrót do zdrowia.

Spis treści:

  1. Co to jest przeziębienie?
  2. Przyczyny przeziębienia u niemowlaka
  3. Jak leczyć przeziębienie u dziecka?
  4. Domowe sposoby na przeziębienie
  5. Przeziębienie czy grypa – jak odróżnić?

Co to jest przeziębienie?

Przeziębienie to ogólna nazwa zespołu objawów związanych ze stanem zapalnym śluzówki nosa, gardła i zatok, wywołanych infekcją wirusową. Przeziębienie u dziecka rozwija się stopniowo, a objawy zazwyczaj utrzymują się przez tydzień, największe nasilenie osiągając po ok. 2–3 dniach. Na początku pojawiają się katar, ból gardła i kaszel.

Dziecko kicha, może mieć stan podgorączkowy lub gorączkę. Jest rozbite, marudne, nie może spać, traci apetyt (choć nie zawsze). Czasem miewa biegunkę, wymioty. Staje się płaczliwe. Niemowlęta bardziej niż zwykle potrzebują obecności rodziców. Bywa, że nie mogą oderwać się od piersi, choć jednocześnie z powodu objawów mają problem ze spożywaniem pokarmu, co powoduje u nich rozdrażnienie.

Przyczyny przeziębienia u niemowlaka

Przeziębienie u niemowlaka występuje powszechnie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Małe dziecko może chorować nawet 8–10 razy w roku i jest to jak najbardziej w porządku – a to dlatego, że odporność rozwija się do ok. 12. roku życia, w pierwszych latach organizm młodego człowieka jest więc bardzo podatny na wszelkie patogeny. Najczęstszą przyczyną przeziębienia są rinowirusy, koronawirusy oraz adenowirusy.

Jak leczyć przeziębienie u dziecka?

Dla rodziców chorych dzieci kluczowa jest odpowiedź na pytanie, jak leczyć przeziębienie u dziecka. Przede wszystkim stosuje się preparaty łagodzące objawy. W aptekach dostępnych jest wiele leków sprzedawanych bez recepty.

Na kaszel można zastosować syrop przeciwkaszlowy – w początkowej fazie kaszel jest suchy, nieproduktywny, stopniowo zamieniając się w kaszel mokry, produktywny, z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny. Godne polecenia są aerozole na stany zapalne gardła i jamy ustnej o działaniu antyseptycznym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

W przypadku kataru u niemowląt również stosuje się lecznicze aerozole do nosa – np. takie, których substancją czynną jest chlorowodorek oksymetazoliny obkurczający naczynia krwionośne. Bardzo skutecznie działają inhalacje, choćby z użyciem soli fizjologicznej.

Jeśli dziecko gorączkuje (czyli ma temperaturę równą lub wyższą niż 38 stopni), stosuje się paracetamol (od pierwszych dni życia) albo ibuprofen (po 3. miesiącu). Ten drugi wykazuje także działanie przeciwzapalne. Równocześnie z lekami na gorączkę – jednak nie zamiast – można stosować chłodne kompresy na czoło, skronie, łydki.

Warto zadbać o dietę dziecka, podając mu duże ilości owoców i warzyw oraz niezawodny rozgrzewający rosół. Trzeba dbać o nawodnienie – do picia zalecane są: woda, soki (bez cukru, najlepiej świeżo wyciskane), herbaty np. z sokiem malinowym.

Gdy objawy nie miną w ciągu paru dni, a wręcz nasilą się, konieczna jest konsultacja pediatryczna. Również przeziębienie u dziecka poniżej 3. miesięcy powinno leczyć się w porozumieniu z lekarzem, nie samodzielnie.

Domowe sposoby na przeziębienie

Przeziębienie u dziecka dobrze jest leczyć preparatami z apteki, jednak niezawodne często okazują się naturalne, domowe sposoby. Bardzo dobre efekty daje spożywanie syropu z cebuli, którego podawanie rekomenduje się u dzieci powyżej 1. roku życia.

1–2 duże cebule należy pokroić w kostkę albo w piórka i układać warstwami z słoiku, każdą z warstw zasypując cukrem lub smarując miodem. Słoik dokładnie zakręcić i odstawić. Już po kilku godzinach zacznie wydzielać się dobroczynny syrop. U małych dzieci, do 3. roku życia, podawać po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

Plecy dziecka można nacierać maścią, np. eukaliptusową. Godne polecenia są olejki eteryczne – sosnowy, tymiankowy, eukaliptusowy. Kilka kropli można dodać do kąpieli, dyfuzora albo inhalatora.

Przeziębienie czy grypa – jak odróżnić?

Pytanie „przeziębienie czy grypa – jak odróżnić?” to zmora wielu rodziców. Co trzeba wiedzieć? Przeziębienie rozwija się stopniowo, podczas gdy grypa to nagłe wystąpienie choroby; objawy nasilają się gwałtownie. Charakterystyczne dla grypy są: gorączka (powyżej 38 stopni), bóle głowy, mięśni i stawów, rozbicie, złe samopoczucie. Dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione. Może pojawić się kaszel i ból gardła, lecz raczej nie katar. Czasem objawom towarzyszą dreszcze. W przebiegu grypy dziecko zwykle traci apetyt.

Przy zakażeniu grypą wielokrotnie dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, które u niemowląt i małych dzieci mogą powodować zapalenie oskrzelików. Choroba jest u małych dzieci niebezpieczna, dlatego wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. USP Zdrowie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*