Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Druga ciąża w rodzinie to nie lada wyzwanie nie tylko dla mamy, lecz także dla pierworodnego syna lub córki. Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? O czym warto pamiętać? Co pomoże przygotować malucha na taką rewolucję?

1. Możliwa reakcja dziecka

Pierwsze dziecko po pojawieniu się kolejnego członka rodziny na początku odczuwa radość i ciekawość. Zazwyczaj nie może doczekać się wspólnej zabawy, gdyż kilkulatek jeszcze nie rozumie, że noworodek nie jest dobrym towarzyszem zabaw. Nie zapominaj o tym, że po urodzeniu drugiej pociechy może pojawić się zazdrość, a także złość. Rodzice są zmęczeni, a maluch może odczuć, że nie jest najważniejszy. Konieczne jest zadbanie o to, aby pierwsze dziecko poczuło się zauważone. Nie można ignorować jego uczuć i warto działać jeszcze przed pojawieniem się kolejnego malucha na świecie.

2. Opowiadaj dziecku o przyszłym życiu z rodzeństwem

Niezwykle ważne jest to, że kluczem do dobrej komunikacji z dzieckiem jest rozmowa. Dialog powinien dotyczyć tego, jak będzie wyglądała rodzina, gdy drugie dziecko pojawi się na świecie. Nie bój się mówić o zmianach, jakie na Was czekają. Zaangażuj dziecko w remont pokoiku dla malucha i wybierzcie się na wspólne zakupy. Starsza pociecha nie może czuć się pominięta i zaniedbana, gdyż to zrodzi negatywne emocje. 

3. Skupiaj uwagę na pierwszym dziecku

Kolejną kwestią jest zadbanie o to, aby dziecko rozmawiało także o swoich uczuciach. To pomoże zwalczyć zazdrość, która często pojawia się po narodzinach kolejnego dziecka. Obejrzyjcie wspólnie zdjęcia USG malucha, pamiątki z okresu niemowlęcego pierwszej pociechy i opowiedzcie, jak wyglądały pierwsze dni razem. Dzięki temu maluch zrozumie, że kolejne dziecko warto przywitać na świecie równie ciepło i radośnie. Pokażcie pierworodnemu, że bardzo go kochacie i jest dla was wyjątkowy. 

4. Unikaj kar za negatywne emocje

W przypadku, gdy dziecko przejmuje się ciążą mamy i odczuwa brak zrozumienia ze strony rodziców, często ukrywa swoje emocje. To niestety prowadzi do zaburzeń snu, problemów z moczeniem w nocy, a także rozdrażnienia i agresji. Nigdy nie należy ignorować takiego zachowania, ani karać malucha za to, co czuje. Nie krytykuj dziecka i pozwól mu się wykazać, w razie konieczności podając pomocną dłoń. Kary do niczego nie prowadzą i budzą jeszcze większy niepokój u dziecka. 

5. Wytłumacz dziecku, jak wygląda opieka nad noworodkiem

W każdej rodzinie szczerość to podstawa do zbudowania domu pełnego miłości i zrozumienia. Wyjaśnij dziecku, że nowy członek rodziny w pierwszych miesiącach głównie śpi i je. Nie potrafi samodzielnie się sobą zająć i płacze także w nocy, dlatego porozmawiajcie także o tej kwestii z dzieckiem. Pytajcie je, czy pomoże w opiece i dokładnie określcie, czego oczekujecie. Jeśli dziecko zacznie się buntować, przypomnijcie mu, że koledzy z przedszkola lub z podwórka także mają rodzeństwo i bardzo dobrze sobie radzą. 

6. Nie zrzucaj kiepskiego nastroju i złego samopoczucia na ciążę

Ciąża to czas, w którym dochodzi do ogromnych zmian w ciele kobiety. W tym okresie może odczuwać zmęczenie i nie być w dobrej formie. Konieczne jest wyjaśnienie starszemu dziecku, że maluch znajdujący się w brzuchu nie jest winny temu, że mama czuje się kiepsko. W ten sposób dziecko nie będzie kojarzyło problemów z siostrą lub bratem. Już za jakiś czas mama powróci do pełnej sprawności i będzie mogła z chęcią oddawać się szalonym zabawom z dziećmi. 

Pojawienie się nowego członka rodziny zawsze jest ogromną rewolucją w życiu. Jeśli masz już jedno dziecko, nie zapominaj, że ono musi czuć się ważne. Rozmawiaj z nim każdego dnia i tłumacz, jak wygląda opieka nad noworodkiem. Szczerość jest bardzo ważna i stanowi klucz do sukcesu. Pozwól dziecku na emocje i pokaż mu, że jego odczucia są ważne. Jeśli dziecko odczuje zrozumienie, łatwiej oswoi się z nową sytuacją.  

Zdjęcie główne: Christian Bowen, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*