Artykuł sponsorowany
Rozwód to bardzo trudna i stresująca sytuacja dla całej rodziny. O ile dorośli są w stanie ją zrozumieć i podejść do niej z dystansem, tak dzieci, często nieświadome tego, co się dzieje, zderzają się z niezwykle zawiłą i skomplikowaną rzeczywistością. Rodzice podczas rozstania często stają przed decyzją o tym, na ile zaangażować dziecko w sytuację i jak pomóc mu się odnaleźć w nowym świecie po rozwodzie rodziców. Podpowiadamy, jak ograniczyć stres dziecka podczas rozwodu rodziców do minimum.
Zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku co się dzieje i jak wpłynie to na Wasze dalsze życie, przygotuj się i ustal z partnerem oraz prawnikiem wszystkie szczegóły. Pamiętaj, że jesteś dla swojego dziecka ostoją i głównym źródłem informacji, dlatego przygotuj się na pytania, które może Ci zadać. “Dlaczego się rozwodzicie?”, “Gdzie będziemy teraz mieszkać”, “Jak często będę widzieć się z tatą?”. Wszystkie te pytania są próbą odnalezienia się w nowej sytuacji i powinnaś znać na nie odpowiedź, zanim porozmawiasz z dzieckiem. Ustal z mężem, jak będzie wyglądało Wasze życie po rozwodzie, by nie potęgować w dziecku uczucia niepewności, które i tak się już w nim pojawi. Specjaliści z https://konsorcjumadwokatow.com/ na pewno odpowiedzą na rodzące się w Twojej głowie pytania i pomogą Ci uporządkować cały proces tak, byś miała odpowiedź na każde pytanie. Konkretna wiedza na temat tego, co się zmieni, czego zabraknie, a co będzie nowe, da dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli zaczniesz rozmowę o rozwodzie zbyt wcześnie, możesz jedynie podnieść u dziecka poziom lęku przed nieznanym. Pamiętaj, że to u Ciebie będzie szukało informacji, dlatego najpierw sama musisz być pewna tego, co będzie się działo, a dopiero później mówić o tym dziecku.
Bez względu na wiek, rozwód rodziców to trudne doświadczenie, zwłaszcza, jeśli patrzy się na cały proces z boku i nie ma się na jego temat żadnych informacji. Nie wykluczaj dziecka z procedury rozwodu. To normalne, że interesuje się ono tym, co dotyczy dwóch najważniejszych osób w jego życiu. Odpowiedzią “Nie wtrącaj się.” albo “To nie twoja sprawa.” tylko pogorszysz jego sytuację. Oczywiście, że małe dziecko nie powinno wiedzieć za dużo, dlatego warto oszczędzić mu szczegółów, jednocześnie uspokajając jego niepewność dobranymi do wieku odpowiedziami.
Zapewnij dziecko, że oboje z partnerem nadal je kochacie i będziecie kochać, wyjaśnij mu, dlaczego się rozwodzicie. Wiele dzieci, które nie poznały przyczyny rozwodu rodziców, dopatrują się problemu w sobie i wpędzają się w bardzo niezdrowe mechanizmy. Postaraj się jednak nie przelewać żalu czy wściekłości, jaką czujesz do partnera na dziecko. Pozwól mu na utrzymanie dobrej relacji z drugim rodzicem pomimo tego, że to trudne. Daj mu też możliwość wyboru – niech zdecyduje na przykład o tym, jak często i w jakich sytuacjach chce się spotykać z drugim rodzicem. Pozwól mu na przejęcie niewielkiej kontroli nad tym, co będzie się działo po rozwodzie.
Jeśli Twoje małżeństwo jest ciągłą przyczyną kłótni, strachu, cierpienia czy złej sytuacji materialnej – na przykład związek przemocowy lub z nałogowcem – pamiętaj, że rozwód przyniesie ulgę także Twojemu dziecku. Chociaż świat oczami dziecka wygląda zupełnie inaczej i różne sytuacje są przez dzieci odbierane inaczej, Twoje nieszczęście jest także źródłem nieszczęścia dla dziecka. Postaraj się, by rozwód był jak najbardziej bezproblemowym procesem. Nie używaj dziecka, jako pionka podczas rozpraw i nie stawiaj go przed trudnymi wyborami, które mogą się dla niego wiązać z wyrzutami sumienia. Jeśli ponoszą Cię nerwy, wycisz się, zanim wrócisz do rozmowy z dzieckiem, by nie uciec się przez emocje do szantażu emocjonalnego lub innej formy przemocy psychicznej. Zrób wszystko, żeby dziecko w czasie trwania procesu czuło się bezpieczne, zrozumiane i miało kontrolę nad otaczającą je rzeczywistością.
Rozstanie z mężem to niezwykle trudna decyzja i zagmatwana sytuacja, w której nawet dorośli nie mogą się odnaleźć. Dziecko, patrzące na świat z zupełnie innej perspektywy, widzi rozwód rodziców w zupełnie inny sposób. Postaraj się, by podczas rozwodu nie straciło poczucia bezpieczeństwa i gruntu pod nogami. Odpowiadaj na pytania, nie stawiaj go przed trudnymi wyborami, które mogą nadwyrężyć jego psychikę i pamiętaj, że rozwód wcale nie musi być dla dziecka traumatyczny. Poznaj jego emocje i pomóż mu się z nimi uporać. Powodzenia!
Zdjęcie główne: burak kostak, źródło: pexels.com