Jak zabezpieczyć mieszkanie, gdy dziecko zaczyna chodzić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zabezpieczyć mieszkanie, gdy dziecko zaczyna chodzić?

Dziecko, które zaczęło chodzić, może łatwo wpaść w kłopoty. Szafki kuchenne, gniazdka, małe przedmioty – jest wiele zagrożeń, których rodzice powinni być świadomi. Jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie, aby było bezpieczne dla dziecka, które zaczęło chodzić?

Jak przygotować mieszkanie, aby było bezpieczne dla dziecka?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, dom staje się dla niego prawdziwym placem zabaw. Niestety, maluch nie zdaje sobie sprawy z tego, że w tej przestrzeni czeka na niego wiele niebezpieczeństw. Gdy mały człowiek odkryje, że może teraz dotrzeć do miejsc, które były kiedyś niedostępne, z pewnością zechce spenetrować każdy kąt. Schody, piekarnik, artykuły gospodarstwa domowego będą niezwykle atrakcyjne dla dziecka. Jak zaaranżować przestrzeń, aby dziecko mogło poruszać się bezpiecznie? 

Od małego próbuj dziecku wyjaśnić, co jest niebezpieczne

To, że Twoje dziecko jest małe, nie oznacza, że ​​nic nie zrozumie. Możesz mu zacząć powoli wyjaśniać, co jest niebezpieczne. Oczywiście powinieneś przy tym dostosować swoją mowę do jego wiedzy i pojmowania świata. Twoje dziecko musi zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, które go otaczają, aby stopniowo stawało się niezależne. Nie zawsze przecież będziesz przy nim.

Sprawdź, jak otoczenie wygląda z jego perspektywy

Zauważ, że dziecko nie widzi świata z Twojej perspektywy. Jeśli zatem chcesz znaleźć każde niebezpieczeństwo, które może stanąć na drodze Twojej pociechy, schyl się i sprawdź, jak wygląda świat oczami dziecka. Usuń wszystkie delikatne i małe przedmioty – zwykle maluchy uwielbiają wkładać je do buzi.

Zabezpiecz wszystkie narożniki

Wszystkie kanty i narożniki mebli, które stoją w Twoim domu, warto zabezpieczyć. Dzieci często się potykają, a co gorsza, przy potknięciu mogą zrobić sobie niemałą krzywdę, kiedy wpadną np. na narożnik ławy. W tym celu możesz kupić specjalnie zaprojektowane silikonowe ochraniacze i umieścić je na narożnikach.

Przymocuj meble do ściany

Dziecko może mocno chwycić za meble i szafki, ściągając je na siebie. Może być to dla niego bardzo niebezpieczne! Aby zapobiec przewróceniu się mebli, przymocuj je do ściany za pomocą specjalnych szyn montażowych.

Trzymaj wszystkie niebezpieczne przedmioty poza zasięgiem dziecka

Dobrze schowaj wszystkie niebezpieczne dla dziecka przedmioty i produkty. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć np. przypadkowe zatrucie pianką montażową. Leki, środki czyszczące, środki do mycia naczyń, wybielacze, a także niektóre rośliny i produkty zawierające alkohol lub inne niebezpieczne substancje powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dziecka.

Używaj barier ochronnych

Jeśli w Twoim domu są schody, zabezpiecz je, instalując bramki ochronne u góry i na dole. W ten sposób unikniesz nieszczęścia. Możesz także ustawić barierki utrudniające wejście do pomieszczeń lub ich części, które Twoim zdaniem mogą być dla dziecka niebezpieczne.

Przestaw niektóre meble z dala od okien

Dzieci uwielbiają samodzielne wspinanie się na meble. Aby zniwelować możliwość wdrapania się na niebezpieczną dla dziecka wysokość, na wszelki wypadek przestaw wszystkie meble z dala od okien.

Zabezpiecz gniazdka elektryczne

Jeśli gniazdka elektryczne nie są wysoko, zabezpiecz je za pomocą specjalnych zaślepek. Wyeliminuje to ryzyko porażenia prądem. To proste, niedrogie i skuteczne rozwiązanie.

Używaj ograniczników drzwi

Każdy, kto kiedykolwiek wsadził palec w drzwi, wie, że to bardzo boli. Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko doświadczyło tego bólu, zainstaluj ograniczniki do drzwi.

Pamiętaj o zamykaniu mebli

Aby uniknąć wypadków, pamiętaj o zamknięciu wszystkich drzwi od mebli i urządzeń (mogą to być meble kuchenne, zmywarka, pralka itp.). Jeśli dziecko umie samodzielnie je otworzyć, możesz zamontować jakiś rodzaj zamknięcia.

Zdjęcie główne: Henley Design Studio, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*