Czym się kierować podczas wyboru żłobka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Czym się kierować podczas wyboru żłobka?

Musisz wrócić do pracy i wybrać żłobek dla swojego dziecka? Nie wiesz, czym się kierować podczas wyboru żłobka? Jeśli masz tysiące pytań, które kołacze ci w głowie, to dobrze trafiłeś.

Top 5,  na co warto zwracać uwagę podczas wyboru żłobka

1. Personel

Cały personel, który pracuje w żłobku, ma wpływ na atmosferę, w której będzie przebywało Twoje dziecko. Dlatego należy dokładnie obserwować:

Kierownika i jego podejście do współpracowników

Kierownik danej placówki zarządza wszystkim, co jest związane z jej funkcjonowaniem. To właśnie on decyduje, co i w jaki sposób działa w placówce. Dyrektor ma również wpływ na:

 • podejście do klientów,
 • nastawienie pracowników do pracy,
 • na menu – to on zatwierdza jadłospis,
 • na organizację zajęć w placówce,
 • wyposażenie placówki.

Funkcjonowanie placówki jest odzwierciedleniem podejścia kierownika do swojej pracy. To on decyduje o zakupie zabawek oraz wyposażeniu ogródka. Naturalnie funkcja kierownika ma również swoją ciemną stronę – gdy czegoś brakuje (zwłaszcza w publicznym żłobku), to jest to zwalane na złe zarządzanie budżetem przez kierownika.

Kierownik jest „twarzą” placówki, więc jego podejście do pełnionej funkcji jest bardzo ważne. Jeśli rodzica cokolwiek niepokoi, to kierownik powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Warto zadawać bardzo dużo różnych pytań, ponieważ pierwsze wrażenie bardzo często bywa mylne.

Opiekunki

Należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób „ciocie” odnoszą się do swoich podopiecznych:

 • Jak reagują na kryzysowe sytuacje i problemy?
 • Jakie jest ich podejście do dzieci?
 • Czy podnoszą głos na dzieci, czy raczej cierpliwie tłumaczą?
 • W jaki sposób pomagają dzieciom?
 • Czy udzielają rodzicom bezpośrednich informacji, czy krążą tylko wokół tematu?
 • Otwartość opiekunek do dzieci?

Jeśli w czasie pierwszego spotkania z Twoim dzieckiem, jego opiekunki nie są nim zainteresowane i w żaden sposób nie szukają z nim kontaktu, dają mu jedną zabawkę i obserwują jak się nią bawi – w takiej sytuacji powinna zapalić ci się lampka ostrzegawcza. Taka osoba nie będzie dobrze zajmować się Twoim dzieckiem. Jeśli takich pań w żłobku jest więcej, to zrezygnuj z tej placówki – może to wpłynąć negatywnie na rozwój Twojego dziecka.

Warto zwrócić uwagę czy opiekunki są w stanie zająć dziecko bez użycia zabawek. Dobra opiekunka w żłobku ma kilka pomysłów na zabawy bez pomocy zabawek.

Przed zapisaniem dziecka do żłobka warto zwrócić uwagę, czy nie ma tam zbyt dużej rotacji personelu. Jeśli panie zmieniają się co najmniej 3 razy w roku, to jest to sygnał alarmowy dla rodzica.

Osoba do sprzątania

Warto zapytać o taką osobę kierownika placówki. Jeśli nie ma takiej osoby w personelu, oznacza to, iż to opiekunki sprzątają sale, łazienki, ogródek i zaplecze kuchenne przy jednoczesnej opiece nad dziećmi. Wtedy „ciocie” nie są w stanie poświęcić dziecku takiej ilości czasu, jakiej ono wymaga.

Jeśli w placówce jest osoba do sprzątania, to warto wypytać o nią kierownika placówki – czy ma dobry kontakt z dziećmi? Czy dzieci ją lubią? Czy ona lubi dzieci?

2. Lokal

Wybierając żłobek dla swojego malucha, warto zwrócić uwagę na lokal. Większość rodziców zwraca uwagę na kolory oraz bezpieczeństwo. Warto również zwrócić uwagę na inne aspekty:

Przestronność

Ważne jest, aby dzieci miały wystarczająco dużo miejsca do zabawy indywidualnej oraz grupowej. Warto wiedzieć, jak liczna jest grupa i czy podczas zajęć przebywają cały czas razem, czy może jest podział na mniejsze grupy.

Bezpieczeństwo

Warto przyjrzeć się, w jakim stanie są zabawki – czy są nowe, czy raczej stare i połamane. Czy są to zabawki zakupione przez placówkę czy raczej pozbierane z „odzysku” (dzieci pozostawiały w żłóbku).

Lokalizacja

Dla wielu rodziców duże znaczenie ma lokalizacja placówki. Najwygodniej jest, gdy znajduje się w pobliżu domu lub pracy rodzica.

3. Ogródek

Jeśli żłobek posiada ogródek, to świetnie. Jeśli nie ma ogródka, to należy zapytać kierownika, czy dzieci wychodzą na podwórko oraz czym się bawią, jak wychodzą.

Gdy żłobek posiada ogródek, to warto zerknąć na stan zabawek znajdujących się w ogródku – zapytać  jak często są one wymieniane.

4. Zabawki

Warto zobaczyć jakie zabawki oferuje żłobek twojemu dziecku – im więcej różnych zabawek, tym lepiej stymulują one jego rozwój. Należy również sprawdzić stan zabawek – jeśli większość zabawek będzie w kiepskim stanie, to jest to sygnał, że opiekunki nie przejmują się ich stanem.

5. Zajęcia

Ważną kwestią, która powinna zainteresować każdego rodzica malucha, są zajęcia dodatkowe. Dobrze, gdy nie ma ich za dużo – dzięki temu dziecko nie jest przemęczone dodatkowymi zajęciami. Warto wybrać żłobek, w którym dziecko będzie miało różnorodne zajęcia 3 razy w tygodniu.

Zajęcia, na których warto się skupić to:

 • sensoryczne,
 • ruchowe,
 • umuzykalniające.

Wybór odpowiedniego żłobka jest bardzo trudny. Podczas wyboru żłobka warto kierować się również intuicją.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*