Kiedy dziecko powinno dostać swój pierwszy telefon?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy dziecko powinno dostać swój pierwszy telefon?

Dzieci coraz wcześniej otrzymują swój pierwszy „własny” telefon. Kupując go, warto przemyśleć wady i zalety tego rozwiązania.

Kiedy najlepiej jest dać dziecku pierwszy telefon?

Wielu rodziców uważa, że pierwszy telefon jest dobrym prezentem z okazji:

·   Komunii

Lista prezentów komunijnych z roku na rok staje się coraz dłuższa. Obecnie dziecko na komunię otrzymuje drogi zegarek, rower, konsolę, tablet, a nawet smartfon. Ofiarowanie dziecku w prezencie komunijnym elektronicznego sprzętu może okazać się Twoim krótkotrwałym sukcesem. Traktuje ono bowiem sprzęt elektroniczny otrzymany na komunię tylko jako świetną zabawkę, nie jako sprzęt do użytku codziennego.

·   Urodzin

Chcesz dać dziecku telefon na urodziny? Tylko na które? Siódme, ósme czy dziewiąte? Pamiętaj, że prezent powinien być dopasowany do wieku oraz dojrzałości emocjonalnej Twojej pociechy. Nie ma żadnych przepisów, które regulują odpowiedni wiek dziecka do posiadania własnego telefonu. Wiek to tylko metryka – zdarzają się ośmiolatki bardziej zaradne rozwinięte emocjonalnie niż ich dziesięcioletni rówieśnicy.

·   Pod choinkę

Podarowanie dziecku pod choinkę pierwszego telefonu to spełnienie wszystkich dziecięcych marzeń – telefon jest idealnym prezentem.

Komunia, urodziny, gwiazdka czy Dzień Dziecka – każdy z tych dni jest wyczekiwany przez dziecko z utęsknieniem, które bardzo często planuje na te okazje prezenty. Gdy otrzyma telefon, będzie z nim bardzo związane emocjonalnie. Wszystkie próby kontroli użytkowania sprzętu przez rodzica dziecko będzie odbierać jako ograniczenie jego praw, wszczynając tym samym bunt. Dlatego dużo lepiej jest dawać telefon dziecku bez specjalnej okazji, wtedy jest on dla dziecka mniej wyjątkowy.

Telefon jako dowód dojrzałości dziecka

Podarowany telefon staje się symbolem dojrzałości i przejścia do etapu usamodzielniania się Twojej pociechy. Tym samym najlepiej jest kupić dziecku pierwszy telefon, gdy jest to niezbędne, czyli jak dziecko samodzielnie się już przemieszcza (np.: z domu do szkoły), bądź wyjeżdża na obóz.

Gdy dziecko zaczyna samo wracać ze szkoły do domu, rodzicielstwo wkracza na zupełnie inny poziom. Pierwszy samodzielny powrót dziecka ze szkoły jest zawsze dla rodzica stresujący. Można to zminimalizować, dając dziecku telefon.

Własny telefon dziecka – świetne rozwiązanie dla rodzica

Posiadanie własnego telefonu przez dziecko jest ułatwieniem dla rodzica, który może do niego zadzwonić lub np. zlokalizować swoją pociechę za pomocą bezpłatnej aplikacji

Warto uświadomić dziecku, że telefon jest urządzeniem służącym do kontaktu z innymi. Mimo że nowoczesne telefony posiadają dużo różnych ciekawych funkcji, to głównym zadaniem tego urządzenia jest zapewnienie łączności z drugą osobą.

Pierwszy telefon dla dziecka – jaki model?

Obecnie na rynku GSM można znaleźć około tysiąca różnych modeli. Podczas wybierania pierwszego telefonu dla dziecka, warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  •  „używany czy nowy?”,
  • „tradycyjny czy smartfon?”.
źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=ubGI3pS6Y64)

Bardzo częstą praktyką wśród rodziców jest podarowanie dziecku swojego „starego” telefonu. Musisz jednak liczyć się z tym, że jeśli telefon jest wyposażony w funkcję przeglądania z internetu, Twoja pociecha na pewno z niej skorzysta. Naturalnie możesz ją zablokować lub ograniczyć, lecz nie zawsze jest to skuteczne rozwiązanie.

Podarowanie dziecku tradycyjnego telefonu z klawiszami jest bardzo złym pomysłem. Takie sprzęty są już „staroświeckie” i Twoje dziecko z tego powodu, niestety, może być wyśmiewane przez rówieśników. Jeśli nie chcesz narażać swojego dziecka na drwiny ze strony kolegów, podaruj mu dotykowy telefon.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*