Kim jest ekomaluch?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kim jest ekomaluch?

Z roku na rok rośnie nasza świadomość kondycji planety, na której żyjemy. Dotyczy to również świeżo upieczonych mam. Coraz więcej kobiet stara się, aby ich rodzicielstwo było jak najbardziej eko. Jakiego rodzaju działania warto rozważyć, wychowując ekomalucha?

Karmienie piersią

Karmienie piersią jest najbardziej ekologicznym sposobem karmienia malucha. Do jego zalet zaliczyć można między innymi brak generowania śmieci w postaci smoczków, butelek czy opakowań, oszczędność wody, którą należałoby przeznaczyć na każdorazowe mycie butelek oraz niezostawianie śladu węglowego. To jednak niejedyne atuty płynące z karmienia piersią. Jest to metoda niezwykle naturalna, związana z naszą przynależnością do przyrody. Co więcej, dopasowana jest ona w 100% do potrzeb nowo narodzonego dziecka. Produkcja mleka mamy odbywa się samoistnie, bez konieczności angażowania do tego procesu zwierząt, fabryk i całej związanej z tym infrastruktury. Nie zanieszczysza ono środowiska – nie przyczynia się bowiem do produkcji gazów cieplarnianych. Takiego mleka nie trzeba podgrzewać, co zwiększałoby zużycie wody, prądu czy gazu. Zawiera ono wszystkie cenne składniki, takie jak chociażby enzymy wspomagające proces trawienia czy substancje przeciwpasożytnicze. Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o tym, że karmienie piersią przyczynia się do budowania naturalnej więzi między matką i dzieckiem. Oprócz tego, ssanie piersi jest naturalnym ćwiczeniem przygotowującym malucha do mowy.

Wielorazowe pieluchy

Żaden ekomaluch nie może się obyć bez wielorazowych pieluch. Rozwiązanie to z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Trudno się temu dziwić – ma ono całe mnóstwo zalet. Wielorazowe pieluchy są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż klasyczne, jednorazowe produkty tego typu. Przez cały okres pieluchowania wykorzystywany jest ten sam zestaw pieluszek. Z powodzeniem używać można ich po urodzeniu kolejnego dziecka lub oddać czy sprzedać innej mamie. Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że pieluszki jednorazowe są w stanie rozkładać się nawet przez kilkaset lat, a w przeciągu dwóch pierwszych lat życia produkty potrzebne do pielęgnacji dziecka generują aż 1,5 tony śmieci. Ekologiczność to nie jedyna zaleta pieluszek wielorazowych. Są one również znacznie bardziej ekonomiczne od jednorazówek. Dzięki nim przez cały okres pieluchowania zaoszczędzić można od 1500 do nawet 3000 złotych. Do atutów pieluszek wielorazowych zalicza się również to, że produkowane są one z bezpiecznych dla wrażliwej skóry dziecka materiałów. Nie zawierają żadnych szkodliwych środków chemicznych i nie są bielone chlorem. Co więcej, wielorazowe pieluszki nie powodują odparzeń. Związane jest to z użytymi do ich produkcji materiałami o właściwościach oddychających. Pieluszki wielorazowe są niezwykle miękkie w dotyku i wygodne w noszeniu. Nie mają nieprzyjemnego, chemicznego zapachu i sprzyjają szybszemu odpieluchowaniu.

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=WpUu6RLRoH0)

Zdrowe odżywianie

Ekologiczne rodzicielstwo to również staranny dobór podawanego maluchowi jedzenia. Do wyboru mamy tutaj między innymi gotowe słoiczki z różnego rodzaju daniami. Czym kierować się przy ich wyborze? Warto, aby na opakowaniu znajdował się znak eko lub bio. Jedynie wówczas można mieć pewność, że wchodzące w skład danej kompozycji produkty pochodzą z certyfikowanego gospodarstwa. Niewątpliwą zaletą żywności w słoiczkach jest też to, że można je ponownie wykorzystać na wiele różnych sposobów. Spora część mam decyduje się również na samodzielne gotowanie. To doskonałe rozwiązanie w szczególności w przypadku małych alergików. Do jego zalet można zaliczyć między innymi znacznie niższe koszty potraw. Do przyrządzania dań dla malucha powinno się wykorzystywać wyłącznie te składniki, które pochodzą z pewnych źródeł, na przykład własnego ogródka.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*