Wyprawka less waste – co powinno się w niej znaleźć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wyprawka less waste – co powinno się w niej znaleźć?

Już niebawem kończą się wakacje i dzieci wracają do szkoły. W sklepach można znaleźć wiele promocji na artykuły papiernicze. Mimo rządowego wsparcia, wielu rodziców liczy, ile będzie kosztował ich powrót dzieci do szkoły. 

Jest to zawsze duży wydatek. W jaki sposób można skompletować tańszą ekologiczną wyprawkę szkolną?

Wyprawka less waste w kilku krokach

Większość przyborów szkolnych opakowana jest w folię lub plastik – dotyczy to również plastikowych elementów wyprawki. Bardzo często worki lub plecaki pokryte są folią (dla zabezpieczenia). Dlatego, zamiast kupować „kolejny” plastik, warto przygotować wyprawkę w duchu less waste.

1. Sprawdź co masz

Zanim zakupisz niezbędne elementy wyprawki szkolnej, to sprawdź, co już masz w domu. Warto w tym celu przeszukać biurko i każdą szafkę w pokoju, aby zobaczyć, ile i jakie przybory szkolne dziecko już ma. Wielu rodziców kupuje na zapas, bo np. w wielopaku jest taniej. Później zapomina się o tym i kupuje następne przybory.

2. Zużyj to co masz i daj miejsce nowemu

Jeśli znalazłaś schowane zeszyty, to wykorzystaj je. Pierwsze zużyj to co masz, a później kupuj nowe. Jeśli została pusta część zeszytu np. do matematyki, to można zrobić zakładkę i używać go dalej w kolejnej klasie.

3. Wybierz używane

Jeśli dziecko idzie do pierwszej klasy, to warto poszukać np. na serwisach z ogłoszeniami plecaka, piórnika i worka. Dzięki temu można taniej kupić rzeczy w idealnym stanie.

4. Wykonaj własne pomoce szkolne

Jeśli potrafisz, to możesz sama własnoręcznie wykonać pomoce szkolne np. uszyć worek na obuwie lub fartuszek. Jeśli potrafisz, możesz również uszyć piórnik.

5. Wybieraj naturalne materiały

Jeśli nie chcesz kupować dziecku używanych rzeczy, to wybierz te wykonane z naturalnych materiałów, np. z grubego bawełnianego płótna. Ciekawą propozycją są piórniki wykonane z tektury z recyklingu.

6. Wybierz szary papier zamiast foliowych okładek

Nauczyciele wymagają, aby książki i zeszyty były oprawione. Dlatego warto je oprawić w szary papier z recyklingu. Dzięki temu można je ozdobić np. różnymi rysunkami. Ciekawym pomysłem jest wykonanie okładek z gazet.

7. Kredki w metalowym lub tekturowym opakowaniu

Wybierz kredki zapakowane w metalowe lub tekturowe opakowanie. Nie kupuj kredek z plastikowymi osłonkami.

8. Daj opakowaniom po farbach drugie życie

Kiedyś farby plakatowe były sprzedawane tylko w szklanych opakowaniach. Obecnie można je zakupić tylko w plastikowych pudełkach. Można je później wykorzystać do przechowywania dziecięcych skarbów np. muszelek.

9. Zamiast długopisu wybierz wieczne pióro

Dobrej jakości wiecznym piórem można pisać lata. Długopis jest artykułem jednorazowym. Po wypisaniu jest wyrzucany.

10. Drugie śniadanie zawsze w pudełku

Wielorazowe pudełko na drugie śniadanie to podstawa. Trzeba wybierać śniadaniówki oznaczone BPA Free. Metalowe pudełko typu lunch box sprawdzi się na pewno u starszych dzieci.

11. Woda w wielorazowym bidonie

Warto zakupić wielorazowy bidon np. z filtrem. Dzięki temu dziecko zawsze może napić się wody, bez kupowania kolejnej plastikowej butelki.

Zdj. główne: Andrew Neel/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*