Kokon, rożek i śpiworek. W jakie akcesoria warto zainwestować, aby zapewnić dziecku spokojny sen?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kokon, rożek i śpiworek. W jakie akcesoria warto zainwestować, aby zapewnić dziecku spokojny sen?

Elementów podstawowej wyprawki niemowlęcej jest na rynku dość wiele i może się zdarzyć, że zaczynasz się zastanawiać nad tym, jakie zakupy będą naprawdę potrzebne. Kokon, rożek, a może śpiworek? W co na pewno warto zainwestować, dbając o komfortowy sen maleństwa?

Atrakcyjne kokony niemowlęce – w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej? 

Grunt to dbanie o bezpieczeństwo dziecka oraz zapewnienie mu optymalnego komfortu w trakcie snu. Ostatnio na popularności zyskują tak zwane kokony dziecięce, inaczej określane również gniazdkami. Jest to rodzaj materacyka z podwyższonymi brzegami. Ułożone w nim dziecko czuje się przyjemnie otulone. Kokony są chętnie używane przez rodziców w chwili, gdy maleństwo śpi z nimi w łóżku. Coraz częściej tego typu gniazdka goszczą również w niemowlęcych łóżeczkach. Pamiętaj jednak bezwzględnie o tym, by nie pozostawiać maleństwa w kokonie bez opieki. Najbezpieczniejszy sen zapewnimy dziecku w sytuacji, gdy w okolicy główki nie będzie zbędnych poduszek, ochraniaczy, maskotek czy też wysokich rantów gniazdka. Kokon świetnie posłuży każdego dnia, jako przenośne miejsce wypoczynku i zabaw dla maluszka. Dzięki takiemu wyposażeniu maleństwo może być zawsze przy Tobie. 

Należy zwracać uwagę na gniazdka z antyalergicznym wypełnieniem. Regulowanie kokonu przy pomocy sznurka pozwala na to, aby dzieciom w pierwszych tygodniach życia zostały stworzone warunki jak najbardziej przypominające te sprzed dnia narodzin. W przypadku starszych i już bardziej ruchliwych dzieci ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest zrezygnować z jakichkolwiek sznurowań i używać gniazda tylko w wersji otwartej. Pozwoli to na swobodne ruchy nóżek dziecka. Dostępne dziś na rynku kokony cechują się szczególnie atrakcyjnym wzornictwem i stanowią wymarzoną dekorację każdego pokoju dziecięcego. 

Niemowlęcy rożek – wciąż jeden z częściej nabywanych elementów wyprawki

Rożki niemowlęce są często wymaganym przez szpitale, obowiązkowym wyposażeniem maleństwa zaraz po porodzie. Polecane przez doświadczone położne beciki zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i znacznie uprzyjemniają spędzanie pierwszych tygodni życia poza łonem matki. Zasada ich oddziaływania polega na ścisłym otulaniu Twojego maleństwa. Dzięki temu dziecko czuje się podobnie, jak w brzuchu u mamy. Bardzo istotne jest, aby zwracać uwagę na wysokogatunkowe tkaniny otulaczy. Najlepiej w tej roli sprawdzi się miękka, zapewniająca ciepło, antyalergiczna bawełna, wyjątkowo bezpieczna dla delikatnej skóry niemowlęcia. Rożek ochroni również maluszka przed podrapaniem sobie twarzy. 

Becików z powodzeniem można używać w pierwszych tygodniach życia podczas snu. Otulacze sprawdzą się również doskonale w gondolach w trakcie spacerów. Jeśli z braku doświadczenia obawiasz się nosić dziecko na rękach w beciku, to koniecznie zainwestuj w rożek usztywniany, na przykład kokosową matą. Takie praktyczne wypełnienie można w razie potrzeby oraz przed praniem swobodnie wyjąć z otulacza. Wybieraj bezpieczne dla dziecka beciki zapinane na rzepy i pozbawione jakichkolwiek sznurowań. Do najbardziej stylowych należą otulacze dwustronne. 

Powszechnie uważa się, że rożki to wyposażenie przydatne jedynie w pierwszych tygodniach życia dziecka. Nie jest to do końca prawdą, gdyż w przypadku starszych dzieci beciki mogą pełnić rolę miękkich podkładów do łóżeczka, kołderki czy też maty do zabawy na podłodze. Jeszcze starsze dzieci z radością będą je wykorzystywać podczas różnych zabaw kreatywnych, w tym do otulania lalek i maskotek. Nie pozbywaj się więc otulaczy zbyt wcześnie ze swojego domu. 

Śpiworek – optymalna propozycja po pożegnaniu becika 

Jeśli zauważysz, że dziecko już zaczyna wyrastać z rożka, jest bardzo ruchliwe i często przemieszcza się w obrębie łóżeczka, to najwyższy czas zainteresować się funkcjonalnym śpiworkiem. Tego typu kamizelki, które są zszyte na dole i zapinane przy pomocy suwaka mają na celu wyciszenie maluszka oraz stworzenie mu komfortowych warunków do wypoczynku. Śpiworki są również bardzo bezpieczne i dziecko spokojnie może spać w nich w nocy w swoim łóżeczku. 

Inną ich cenną funkcją jest zapewnienie maleństwu ciepła podczas chłodniejszych dni. W ich przypadku nie ma ryzyka, że dziecko się odkryje i zmarznie. Pamiętaj jednak, aby nie przegrzewać dzieci. Jeśli śpiworek jest ocieplany, to do snu wystarczy założyć jedynie body bez nogawek. W okresie zimowym sprawdzą się ciepłe śpiworki z rękawkami, które można w razie potrzeby odpiąć. Zawsze zwracaj uwagę na grubość materiału i dostosuj najlepszą opcję do ogólnych warunków panujących w mieszkaniu. Dzieci szybko rosną. Zaopatruj się więc w śpiworki dość długie, najlepiej w nieco większym rozmiarze. Na rynku dostępne są również tego typu okrycia o regulowanej długości. Gdy dziecko urośnie, po prostu odpinasz guziki i możesz nadal używać śpiworka podczas snu dziecka.

Zdjęcie główne: Garrett Jackson, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*