Pierwsza kąpiel maluszka. O czym trzeba pamiętać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pierwsza kąpiel maluszka. O czym trzeba pamiętać?

Kąpiel noworodka jest bardzo ważnym etapem w jego pielęgnacji. Pierwsza kąpiel (często kolejne również) są bardzo stresujące dla rodziców. Warto wiedzieć, jak przygotować kącik do kąpieli i jak powinna wyglądać wieczorna kąpiel maluszka.

Pierwsza kąpiel maluszka

Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w szpitalu. Wg zaleceń WHO dziecko powinno być kąpane dopiero po dobie od porodu. Maluszek zaraz po urodzeniu pokryty jest mazią płodową, którą należy pozostawić jak najdłużej na ciele dziecka. Dlatego w wielu szpitalach zaraz po urodzeniu obmywa się tylko buzię dziecka wodą. Jeśli sytuacja wymaga wcześniejszej kąpieli, to należy wykąpać maluszka nie wcześniej niż po 6 h od porodu.

Wiele położnych zaleca, aby kąpiel maluszka w domu odbywała się dwa lub trzy razy w tygodniu, w pozostałe dni dziecko można myć myjką lub zwilżoną pieluchą tetrową. Dziecko po urodzeniu jest kąpane w szpitalu codziennie – nie ma potrzeby tak częstej kąpieli maluszka po powrocie do domu.

Organizacja kąpieli dziecka

Temperatura w pomieszczeniu, w którym będzie odbywała się kąpiel maluszka, powinna wynosić między 22-24°C. Przed kąpielą należy przygotować wszystkie rzeczy, które będą potrzebne do kąpieli maluszka, czyli:

  • wanienkę lub wiaderko do kąpieli,
  • kosmetyki,
  • płyn do mycia,
  • oliwkę,
  • krem do pupy,
  • miseczkę z ciepłą, przegotowaną wodą,
  • gazy jałowe,
  • środek do odkażenia kikuta po pępowinie,
  • ubranka,
  • pampersa,
  • ręcznik.

Jeśli jest chłodno, to można po kąpieli nałożyć na główkę dziecka czapeczkę.

Jakie kosmetyki warto wybrać?

Wiele położnych zaleca, aby do pielęgnacji noworodka używać jak najmniej kosmetyków.  Do kąpieli świetnie sprawdzą się emolienty. Aby wybrać te najlepsze, warto wybrać kosmetyki niezawierające PEG oraz parabenów. W pielęgnacji noworodka niezbędna będzie również oliwka dla niemowląt oraz krem do pielęgnacji pupy (wiele położnych poleca niebieski Alantan).

Gdzie kąpać maluszka?

Wybór miejsca do kąpieli maluszka jest bardzo trudny. Wanienka jest większa od wiaderka – tym samym posłuży dziecku dłużej. Duża wanna w łazience jest świetnym rozwiązaniem dla większych dzieci, które samodzielnie potrafią siedzieć.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy warto używać gąbki, aby dziecko się nie ślizgało w wanience. Niestety taka gąbka szybko staje się ona siedliskiem bakterii, dlatego wiele położnych rekomenduje używanie pieluszki flanelowej. 

Jaka powinna być woda do kąpieli maluszka?

Do mycia buzi maluszka najlepsza jest przegotowana woda, w letniej temperaturze. Temperatura wody w wanience powinna oscylować między 36-37 stopni Celsjusza. Gdy kikut od pępka jest świeży, to należy nalać tylko 1/3 wanienki, czyli do wysokości bioderek dziecka, aby go nie zanurzyć. Gdy kikut po pępowinie odpadnie, to można nalewać więcej wody do wanienki.

Przebieg kąpieli

Kąpiel dziecka należy rozpocząć od oswojenia go z wodą, czyli powolnego włożenia dziecka do wody. Dziecko podczas kąpieli należy cały czas podtrzymywać jedną ręką. Najpierw myje się buzię wacikami. Każde oczko maluszka należy przemyć osobnym wacikiem. Następnie należy umyć górne partie ciała. Podczas kąpieli należy pamiętać o wszystkich zakamarkach – dzieci mają fałdki, w których może znajdować się jeszcze maź poporodowa lub nawet resztki pokarmu po ulaniu.  Na samym końcu należy umyć główkę dziecka.

Czym myć noworodka?

Podczas pierwszej kąpieli, warto myć maluszka samą dłonią.  Skóra noworodka jest bardzo delikatna i myjki oraz gąbki mogą ją podrażniać. Podczas pierwszej kąpieli rodzic powinien mieć krótko obcięte paznokcie oraz ściągniętą z dłoni biżuterię.

Czas trwania kąpieli

W czasie pierwszej kąpieli należy pilnować temperatury wody, aby nie wychłodzić noworodka. Jeśli maleństwo jest spokojne, to kąpiel może trwać nawet około 10 min.

Czy kobieta świeżo po porodzie powinna kąpać maluszka?

Kobieta świeżo po porodzie może kąpać maluszka, lecz bardzo ważne jest, aby nie dźwigała wanienki z wodą. Jeśli mama jest po cesarskim cięciu to lepiej, aby dziecko na początku kąpał tata.

Rodzice powinni pamiętać, że czas kąpieli jest czasem odpoczynku i relaksu dla maluszka i jego rodziców.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*