Koronawirus: Kiedy rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Koronawirus: Kiedy rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy?

Wzrastająca liczba zachorowań na koronawirusa w szkołach oraz innych placówkach edukacyjnych sprawiła, że rodzice coraz częściej pytają o przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Mimo początkowych obietnic, jak dotąd żadne decyzje nie zostały podjęte.

Jak ubiegać się o zasiłek?

Obecnie rodzice mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w sytuacji, gdy państwowy graniczny inspektor sanitarny lub powiatowy inspektor sanitarny zadecyduje o konieczność przeprowadzenia kwarantanny lub izolacji dziecka. Poza tym prawo do zasiłku mają również rodzice lub opiekunowie dziecka poniżej 8 roku życia, w przypadku, gdy przedszkole, żłobek, klub dziecięcy lub szkoła zostają zamknięte w sposób nieprzewidziany. Aby ubiegać się o zasiłek, konieczne jest uzyskanie specjalnego zaświadczenia od dyrektora placówki.

Kto nie otrzyma zasiłku?

Prawa do zasiłku nie otrzymują rodzice lub opiekunowie w sytuacji gdy:

  1. Rodzice lub opiekunowie samodzielnie zadecydowali o tym, aby dziecko nie uczęszczało do danej placówki edukacyjnej, mimo jej normalnego funkcjonowania.
  2. Dziecko zostało przyjęte do danej placówki, jednak ze względu na swój stan zdrowia zostało odesłane do domu. Wyjątek stanowi wspomniana wcześniej decyzja wydana przez inspektora sanitarnego o konieczności przebycia kwarantanny lub izolacji przez dziecko, lub w sytuacji, gdy rodzic otrzyma stosowne zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem.
  3. Dana placówka edukacyjna odmówi przyjęcia dziecka ze względu na obawę przed zakażeniem. Wyjątek stanowi decyzja inspektora sanitarnego lub zaświadczenie lekarskie, o których mowa a punkcie 2.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*